Ile kosztuje kucie bruzd w betonie?

Cennik kucia bruzd w betonie

Kucie bruzd w betonie okazuje się pomocne, gdy chcemy ukryć wewnątrz ściany wszelkie instalacje tj. elektryczne, kanalizacyjne, telewizyjne, telefoniczne, czy gazowe. Całość polega na wycięciu poszczególnych elementów ściany tak, aby nie naruszyć całej konstrukcji. W ten sposób nie tylko oszczędzamy sporo miejsca, lecz także zyskujemy estetyczne wykończenie. Jaka jest cena kucia bruzd w betonie?

Kucie bruzd w betonie – cena robocizny 

Koszt kucia bruzd w betonie szacuje się od 42 do 58 zł/mb. Widełki cenowe odnoszą się do standardowego stopnia skomplikowania prac. Ostateczna wycena będzie zależeć między innymi od miasta, w którym zamawiamy usługę. 

Kucie bruzd w betonie – krok po kroku 

Kucie bruzd w betonie wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Należy pamiętać, że celem tej czynności jest stworzenie odpowiednich wnęk dla instalacji, ale bez naruszenia całej konstrukcji. 

  • Prace przygotowawcza rozpoczynamy od ustalenia, czy w miejscu, gdzie będziemy kuć bruzdy, nie ma innych instalacji i przewodów. W tym celu specjaliści posługują się odpowiednimi detektorami. 
  • Kolejny krok to sprawdzenie, jak głębokiej bruzdy potrzebujemy. Zależy ona od rodzaju instalacji. Przykładowo elektryczna wymaga bruzdy o głębokości ok. 2 cm. Z kolei przewody kanalizacyjne ok. 5 cm. 
  • Bruzdy kuje się w linii prostej. Dlatego też warto wyznaczyć trasę jeszcze przed rozpoczęciem prac. 
  • Jeśli chodzi o narzędzie pracy, to głównie korzysta się z: bruzdownicy elektrycznej i ręcznej,a także wiertła z dłutem i frezarki do ścian. W celu wyrównania bruzd, należy użyć przebijaka i młotka. 
  • Po wykuciu bruzdy konieczne jest jej wyczyszczenie z pozostałego pyłu i zagruntowanie jej powierzchni. 
  • Istotnym elementem jest ułożenie przewodów. Warto pamiętać, że bruzdy powinny mieć minimalną, ale jednocześnie wystarczającą głębokość do ułożenia instalacji. 
  • Uzupełnienie bruzd następuję za pomocą zaprawy murarskiej cementowej, gipsowej, lub piany montażowej. Jeszcze przed konieczne jest oczyszczenie bruzdy, co zapobiega odklejaniu się wypełniacza. 
  • Po wypełnianiu zostaje już tylko zaszpachlowanie powierzchni i starcie ewentualnych nierówności za pomocą papieru ściernego. 
  • Ostatnim krokiem jest przetarcie wilgotną gąbką świeżej zaprawy, co ma na celu wyciągnięcie z niej tzw. mleczka (wygładza ono powierzchnię).

Kucie bruzd w betonie – dodatkowe wskazówki 

  • W celu maksymalnego wykorzystania możliwości bruzdownicy warto wybrać tarczę diamentową. Co więcej, narzędzie powinno mieć minimalnie moc o wartości 2000 W. 
  • W trakcie kucia bruzd w betonie wytwarza się sporo pyłu. Właśnie z tego względu należy zamontować w odpowiednim miejscu bruzdownicy rurę od odkurzacza, która będzie pochłaniać wszystkie pozostałości. 
  • Głębsze wnęki pod tzw. rozdzielnie różnorodnych instalacji powinny być zgodne z planem konstrukcyjnym. To w znacznym stopniu ułatwia pracę nad budową ścian nośnych. 
  • Głębokość, specyfika i sposób uzupełniania bruzd zależy od rodzaju instalacji, jaką będziemy tamtędy przeprowadzać. Inaczej będą wyglądać bruzdy pod urządzenia sanitarne, a zupełnie inaczej w przypadku instalacji elektrycznych. 
  • W przypadku dużego stopnia skomplikowania prac tj. otworów o dużej głębokości i średnicy, a także bruzd w ścianach nośnych, warto skorzystać z pomocy fachowca. Takie czynności wymagają dużej precyzji. 
  • Warto wykuwać wszelkie skręty pod kątem prostym. To łatwy sposób na zachowanie porządku w rozmieszczeniu instalacji, a przy tym uniknięcia przebicia przewodów w trakcie kolejnych prac remontowych. 

Kucie bruzd w betonie – jakie urządzenie wybrać? 

Bruzdownica jest elektronarzędziem stricte przeznaczonym do tworzenia zagłębień i bruzd w ścianach pod instalacje i przewody. Podobnie jak w przypadku szlifierki kątowej, silnik napędzają dwie diamentowe tarcze. Za pomocą bruzdownicy możemy wyciąć dwie równoległe szczeliny. Co więcej, do jej zalet należy zaliczyć odpowiedni otwór na rurę od odkurzacza. W trakcie kucia bruzd w betonie powstaje sporo pyłu, który za pomocą tej funkcji zostaje sprawnie usuwany. W związku z tym to właśnie bruzdownica okazuje się najbardziej praktycznym urządzeniem do tworzenia wnęk w ścianach. Przede wszystkim jest dobrze przygotowana pod warunki w trakcie kucia bruzd. 

Ile kosztuje bruzdownica? 

Cena bruzdownicy zależy od jej mocy, głębokości kucia, prędkości obrotowej i średnicy tarczy. Jedne z tańszych modeli znajdziemy już w cenie 350 zł. Jednak dotyczy to bardzo podstawowego narzędzie ze stosunkowo niskimi parametrami. Jeżeli chcemy zainwestować w lepszej jakości produkt, to należy liczyć się z kosztem od 1000 do nawet 5000 zł. 

Cennik kucia bruzd w betonie w największych miastach w Polsce

Województwa i miastaCena kucia bruzd w betonie
DOLNOŚLĄSKIEzł/mb
Jelenia Góra54
Legnica53
Wrocław53
Wałbrzych50
Świdnica‌51
Oleśnica50
KUJAWSKO-POMORSKIEzł/mb
Bydgoszcz44
Grudziądz45
Toruń44
Włocławek45
Inowrocław43
LUBELSKIEzł/mb
Biała Podlaska49
Chełm46
Lublin47
Zamość47
Puławy50
Tomaszów Lubelski47
Kraśnik47
LUBUSKIEzł/mb
Gorzów Wielkopolski45
Kostrzyn nad Odrą44
Nowa Sól44
Świebodzin43
Żagań46
Żary44
Zielona Góra43
ŁÓDZKIEzł/mb
Łódź47
Piotrków Trybunalski47
Skierniewice46
Pabianice47
Sieradz49
Tomaszów Mazowiecki50
Łowicz50
Kutno48
Bełchatów47
Zgierz46
MAŁOPOLSKIEzł/mb
Kraków55
Nowy Sącz56
Tarnów56
Zakopane57
Olkusz56
Oświęcim56
MAZOWIECKIEzł/mb
Ostrołęka54
Płock57
Radom57
Siedlce55
Warszawa58
Ciechanów55
Pruszków56
Mińsk Mazowiecki58
Żyrardów56
Grójec55
OPOLSKIEzł/mb
Opole44
Kędzierzyn Koźle45
Nysa45
Prudnik44
Kluczbork44
PODKARPACKIEzł/mb
Krosno49
Przemyśl47
Rzeszów50
Tarnobrzeg46
Dębica50
Stalowa Wola48
Mielec48
PODLASKIEzł/mb
Białystok52
Łomża53
Suwałki52
Augustów51
Zambrów53
POMORSKIEzł/mb
Gdańsk50
Gdynia53
Słupsk52
Sopot53
Słupsk52
Tczew51
Malbork50
Chojnice51
Kwidzyn53
Wejherowo51
ŚLĄSKIEzł/mb
Bielsko-Biała55
Bytom55
Chorzów55
Częstochowa56
Dąbrowa Górnicza55
Gliwice56
Jastrzębie – Zdrój56
Jaworzno56
Katowice55
Mysłowice56
Piekary Śląskie58
Ruda Śląska56
Rybnik56
Siemianowice Śląskie55
Sosnowiec56
Świętochłowice57
Tychy56
Zabrze58
Żory56
Żywiec54
ŚWIĘTOKRZYSKIEzł/mb
Kielce42
Sandomierz45
Starachowice45
Ostrowiec Świętokrzyski44
WARMIŃSKO-MAZURSKIEzł/mb
Elbląg44
Olsztyn42
Ełk43
Giżycko45
Iława45
Mrągowo44
Ostróda45
Szczytno42
WIELKOPOLSKIEzł/mb
Kalisz57
Konin56
Leszno58
Poznań57
Września58
Swarzędz55
Piła55
Ostrów Wielkopolski58
Turek55
ZACHODNIOPOMORSKIEzł/mb
Koszalin47
Świnoujście49
Szczecin49
Kołobrzeg48
Wałcz47
Białogard46
Police47

Kucie bruzd w betonie – gdzie najtaniej a gdzie najdrożej?

Najniższa cena – 42 zł/mb / Kielce
Najwyższa cena – 58 zł/mb / Warszawa

Podsumowanie – cena kucia bruzd w betonie w 11 największych miastach (od 250 tys. do ponad 1 mln mieszkańców)

Kucie bruzd w betonie Wrocław cena za mb – 53 zł
Kucie bruzd w betonie Łódź cena za mb – 47 zł
Kucie bruzd w betonie Kraków cena za mb – 55 zł
Kucie bruzd w betonie Warszawa cena za mb – 58 zł
Kucie bruzd w betonie Poznań cena za mb – 57 zł
Kucie bruzd w betonie Bydgoszcz cena za mb – 44 zł
Kucie bruzd w betonie Lublin cena za mb – 47 zł
Kucie bruzd w betonie Białystok cena za mb – 52 zł
Kucie bruzd w betonie Gdańsk cena za mb – 50 zł
Kucie bruzd w betonie Katowice cena za mb – 55 zł
Kucie bruzd w betonie Szczecin cena za mb – 49 zł

Kucie bruzd w betonie – 5 często zadawanych pytań 

Czym wyciąć bruzdy w betonie? 

Do wycinania bruzd zwykle stosuje się przeznaczone w tym celu bruzdownice, które pozwalają na zachowanie precyzji i znacząco ułatwiają pracę. Natomiast z powodzeniem sprawdzą się również szlifierki kątowe. 

Jak głęboko bruzdy pod kable? 

Zasadniczo głębokość bruzdy powinna być na tyle wystarczająca, aby po szpachlowaniu przewody nie były widoczne spod tynku. Przykładowo pod instalację elektryczną wykonujemy wgłębienie od 1,5 do 2 cm głębokości. 

Czym zakleić bruzdy? 

Bruzdy należy uzupełnić za pomocą zaprawy murarskiej, lub specjalnej pianki montażowej. Po wyschnięciu kolejnym krokiem jest szpachlowanie miejsca, w którym wykonano bruzdę i wyrównanie ewentualnych nierówności papierem ściernym. 

Czy gruntować bruzdy? 

Tak. Po oczyszczeniu bruzd należy je odpowiednio zagruntować. W ten sposób zwiększa się przyczepność materiału wypełniającego. 

Co zamiast bruzdownicy?

Zamiennikiem dla bruzdownicy może być szlifierka kątowa, która podobnie jest wyposażona w diamentowe tarcze. Minusem okazuje się brak ochrony przed licznie powstającym pyłem ,w trakcie w wykonywania pracy. Dlatego należy zaopatrzyć się w dodatkową osłonę.