Ile kosztuje montaż okien połaciowych i wyłazów dachowych?

Ile kosztuje montaż okien połaciowych i wyłazów dachowych

Okna połaciowe i wyłazy dachowe, to z pozoru podobne rozwiązania, które różnią się przeznaczeniem. Okno połaciowe, ma na celu doświetlenie i dostosowanie poddasza do warunków mieszkalnych. Z kolei główną rolą wyłazu dachowego, jest umożliwienie wyjścia na dach i uzyskanie dostępu np. do paneli fotowoltaicznych. Montaż obu wymienionych rozwiązań, powinniśmy zlecić doświadczonym wykonawcom. Jaka jest cena montażu okien połaciowych i wyłazów dachowych? 

Ile kosztuje montaż okien połaciowych i wyłazów dachowych – cena robocizny

Montaż okien połaciowych i wyłazów dachowych, to usługa za którą zapłacimy wykonawcy kwotę w granicach 623-767 zł/szt. Cena dotyczy, wykonania prac o normalnym stopniu skomplikowania. Za montaż dwóch okien połaciowych i jednego wyłazu dachowego, zapłacimy zatem kwotę na poziomie 1869-2300 zł.

Okna połaciowe i wyłazy dachowe – wady i zalety

Decydując się, na zamontowanie okna połaciowego lub wyłazu dachowego, powinniśmy poznać ich wady i zalety. 

Wady

 • Ryzyko zabrudzeń, jest dużo większe niż w przypadku klasycznych okien. Ponadto mycie tego typu okien i wyłazów, jest utrudnione.
 • Powodują nagrzewanie się poddasza latem, przez wpuszczanie dużej ilości promieni słonecznych.
 • Podatność na wilgoć, powoduje konieczność zamontowania kołnierzy paroprzepuszczalnych.

Zalety

 • Doświetlenie poddasza dachowego, naturalnym światłem.
 • Nowoczesne rozwiązania, gwarantują estetykę okien i wyłazów.
 • Odporność na trudne warunki atmosferyczne.
 • W przypadku wyłazów, umożliwienie bezpiecznego dostępu do dachu.

Okna połaciowe i wyłazy dachowe – rodzaje i właściwości

Osoba rozważająca zastosowanie okna połaciowego lub wyłazu dachowego, powinna znać podstawowy podział, tego typu otworów dachowych.

 • Okno połaciowe – okno tego typu, montowane jest na dachu, w celu doświetlenia poddasza naturalnym światłem. Takie rozwiązanie, zapewnia izolację termiczną i akustyczną oraz cyrkulację powietrza. 
 • obrotowe – najpopularniejszy rodzaj okien dachowych, mogący obracać się o 180 stopni, co ułatwia m.in. ich mycie. 
 • uchylno obrotowe – okno posiadające mechanizmy, odpowiadające za obrót okna i jego unoszenie. Stosowane są, na dachach o małym stopniu nachylenia.
 • wysokoosiowe – okna o podwyższonej osi obrotu, które również nie są stosowane na stromych dachach. 
 • Wyłaz dachowy – rozwiązanie to, umożliwia bezpieczny dostęp do dachu. Wyłazy zaopatrzone są w specjalne mechanizmy, które ułatwiają ich otwieranie oraz zapobiegają zastrzaśnięciu. 
 • ciepły – są to wyłazy termoizolacyjne, wykorzystywane na poddaszach, które są ogrzewane. 
 • zimny – montowane najczęściej na poddaszach nieużytkowych, które nie są ogrzewane. Są tańszym rozwiązaniem, niż wyłazy ciepłe.

Okna połaciowe i wyłazy dachowe – montaż krok po kroku

Przygotowując się do montażu okna połaciowego lub wyłazu dachowego, powinniśmy zapoznać się z prawidłową kolejnością wykonywania tego typu prac.

 • Wybór właściwego rodzaju oraz rozmiaru okna lub wyłazu, który chcemy zamontować.
 • Wykonanie obrysu, planowanego otworu.
 • Wykonanie nacięć oraz usunięcie niepotrzebnych fragmentów pokrycia dachowego i ewentualnego deskowania.
 • Przykręcenie łat montażowych, a do nich stolarki.
 • Montaż rynny odwadniającej.
 • Przykręcenie okna lub wyłazu oraz montaż kołnierza paroprzepuszczalnego.

Ile kosztuje okno połaciowe i wyłaz dachowy

Koszt zakupu okna połaciowego uchylnego, to kwota na poziomie 540-1280 zł/szt. W przypadku okna obrotowo-uchylnego, koszty wahają się w granicach 760-1790 zł/szt. Ceny te, dotyczą okien o wymiarach do 78 x 140 cm. Zakup wyłazu dachowego zimnego, to kwota na poziomie 390-890 zł/szt. Zakup wyłazu ciepłego, to koszt 1100-2300 zł/szt. 

Okna połaciowe i wyłazy dachowe – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje montaż okna dachowego na gotowym dachu?

Montaż okna dachowego na gotowym dachu, to koszt na poziomie 623-767 zł/szt. Cena ta, dotyczy robocizny, za usługę o normalnym stopniu skomplikowania. 

Ile się bierze za montaż okien?

Montaż okna dachowego, to usługa za którą zapłacimy wykonawcy kwotę na poziomie 623-767 zł/szt. Za montaż okien ściennych, zapłacimy kwotę rzędu 35-47 zł/mb.

Czy potrzebne jest pozwolenie na wstawienie okna dachowego?

Zgodnie z prawem budowlanym, wstawianie okien i wyłazów dachowych, zaliczamy do przebudowy. Z związku z tym, prace ingerujące w konstrukcję dachu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Ile kosztuje metr bieżący obróbki okna?

Decydując się na montaż okna, powinniśmy wziąć pod uwagę również koszty obróbki otworu okiennego, kształtujące się na poziomie 115-137 zł/mb. Podana kwota, dotyczy usługi przygotowania i wykończenia otworu okiennego, do montażu okna. 

Ile kosztuje wyłaz dachowy?

Koszt zakupu wyłazu dachowego o właściwościach termoizolacyjnych, to koszy na poziomie 1100-2300 zł/szt. Za zakup wyłazu dachowego zimnego, do pomieszczeń nieogrzewanych, zapłacimy kwotę w granicach 390-890 zł/szt.