Ile kosztuje układanie papy na dachu?

Ile kosztuje układanie papy na dachu

Papa asfaltowa, to materiał budowlany stosowany do hydroizolacji wielu elementów budynków. Papa, najczęściej znajduje swoje zastosowanie, jako pokrycie dachowe. Materiał ten, cechuje wytrzymałość, trwałość i przede wszystkim szczelność. Dzięki swojej elastyczności, papa asfaltowa, jest łatwym w montażu materiałem. Na rynku dostępnych jest wiele odmian pap asfaltowych, do różnego rodzaju dachów. Jaka jest cena papy asfaltowej?

Ile kosztuje papa asfaltowa – cennik

Koszt zakupu papy asfaltowej pdkładowej,

Za papę podkładowa grubości 3mm zapłacimy 187-205 za rolkę 15m. Papa wierzchniego krycia to koszt 165-189 zł za rolkę 10 m2. Zakup papy asfaltowej, do pokrycia dachu o powierzchni 120 m2, to koszt na poziomie 1875-2835 zł.

Papa asfaltowa – wady i zalety

Decydując się na zastosowanie papy asfaltowej na dachu, powinniśmy poznać podstawowe wady i zalety, tego typu rozwiązania. 

Wady

  • Zalecane zastosowanie, głównie na dachach, których kąt nachylenia wynosi do 20 stopni. 
  • Papa jest materiałem nieprzepuszczalnym, więc uniemożliwia odparowywanie wilgoci z budynku.
  • Konieczność zastosowania deskowania pod papę, które zagwarantuje brak uszkodzeń i wgłębień na dachu.

Zalety

  • Dobre parametry szczelności.
  • Wysoka odporność na warunki atmosferyczne.
  • Stosunkowo niska cena, w porównaniu do innych mate
  • Dobre parametry trwałości, sięgające kilkudziesięciu lat.

Papa asfaltowa – rodzaje i właściwości

Osoba wybierająca materiał do izolacji dachu, powinna znać podstawowe rodzaje i właściwości, często stosowanej papy asfaltowej. 

  • Wierzchniego krycia – tego typu papę, można stosować osobno lub z innymi materiałami. Pokryta jest ona specjalną posypką, która pełni funkcję dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi.
  • Podkładowa – cienka papa podkładowa, wykorzystywana jest w systemie kilkuwarstwowym, jako warstwa spodnia, pod gont lub dachówkę. ten rodzaj papy, używany jest również, w przypadku dachów zielonych.
  • Specjalna – jest to papa wentylacyjna, która ma na celu odprowadzanie z papy, nagromadzonej pary. 

Papa asfaltowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając odpowiednią papę asfaltową, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe parametry.

  • Funkcja – decydując się na wybór papy asfaltowej, należy zwrócić uwagę jaką funkcję ma pełnić papa. Wyróżnią się papy wierzchniego krycia, podkładowe oraz specjalne (wentylacyjne).
  • Montaż – papy asfaltowe, różnią się ze względu na sposób w jaki przebiega ich montaż. Produkuje się głównie papy termozgrzewalne, klejone na lepik oraz montowane mechanicznie.
  • Posypka – papy wzbogacone o posypkę gruboziarnistą, sprawdzą się na warstwę wierzchniego krycia. Papy z drobną posypką lub bez, wykorzystuje się jako podkładowe, gdyż nie są dodatkowo chronione przed słońcem. 
  • Budowa – papy mogą się różnić, pod względem materiału z jakiego zrobiona jest osnowa. Wyróżnia się; tekturę budowlaną, welon z włókien szklanych, tkaninę szklaną, folię aluminiową oraz włókninę poliestrową.
  • Grubość – papy podkładowe cechuje grubość w granicach 2-4, natomiast nawierzchniowe mają 4-6 mm grubości.

Papa asfaltowa – 6 często zadawanych pytań

Ile kosztuje ułożenie zwykłej papy?

Ułożenie zwykłej papy asfaltowej, to usługa, za którą zapłacimy wykonawcy kwotę na poziomie 29-36 zł/m2. Podana cena, nie zawiera kosztów zakupu niezbędnych materiałów.

Ile kosztuje papa na dach?

Decydując się na zastosowanie papy asfaltowej na dach, powinniśmy liczyć się z kosztem na poziomie 187-205 za rolkę 15m. Cena ta, dotyczy zakupu papy wierzchniego krycia.. 

Ile waży m2 papy asfaltowej?

Waga papy asfaltowej wynosi średnio 5-6 kg/m2. Dane, dotyczą papy asfaltowej wierzchniego krycia, o grubości 5 mm. 

Ile lat wytrzyma papa?

Pap asfaltowa, to bardzo trwały materiał do krycia dachów. Największą wytrzymałością cechuje się papa termozgrzewalna, które żywotność przy odpowiedniej konserwacji, szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. 

Jaka papa jest najlepsza?

Najlepszym wyborem, jest papa wierzchniego krycia, która posiada co najmniej 4,5 mm grubości. Ponadto, istotne jest, by papa była wzbogacona o grubą posypkę, gwarantującą dodatkową ochronę przed słońcem.

Co zamiast papy?

Do pokrycia dachów o małym stopniu nachylenia, stosuje się głównie papę dachową. Dobrą alternatywą, dla tego rozwiązania, jest zastosowanie pokrycia z blachy, które nie będzie znacznie droższym wariantem, a równie wytrzymałym.