Jakie oświetlenie do pokoju dziecka?

jakie oświetlenie do pokoju dziecka

Pokój dziecięcy, tak samo jak każde pomieszczenie, zasługuje na poświęcenie mu sporej uwagi przy urządzaniu. Trzeba dobrać nie tylko same meble, czy kolor ścian, lecz przede wszystkim należy dobrać odpowiednie oświetlenie. Co jest nie bez znaczenie szczególnie w przypadku przedszkolaków i dzieci szkolnych.

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka i ile źródeł światła?

To bardzo ważne, aby w pokoju dziecka zastosować nie tylko oświetlenie ogólne, ale także i oświetlenie punktowe, zwłaszcza w miejscu do nauki.

Ponieważ pokój naszego malucha musi spełniać wiele funkcji; bowiem poza miejscem nocnego odpoczynku, jest równie z miejscem zabaw, nauki, a także spotkań z kolegami, naszą uwagę powinniśmy poświęcić na odpowiedni dobór górnego oświetlenia. Można do tego celu wybrać lampę centralną, bądź kilka osobnych reflektorów, umieszczonych na specjalnej szynie. Ważnym jest, aby oświetlona została cała powierzchnia użytkowa pokoju. Światło musi być równomierne i dość jasne.

Na rynku istnieje szeroki wybór takiego asortymentu, więc bez trudu uda nam się dobrać lampę do wnętrza pokoju naszego malucha. Niestety, nie zawsze jedno źródło światła będzie wystarczające. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, należy dobrać także dodatkowe oświetlenie, na miejsce nauki.

Oświetlenie do pokoju dziecka – Jakie dodatkowe lampy w dziecięcym pokoju?

Małe lampki biurkowe, kinkiety, czy tez lampki nocne, będą z pewnością niezastąpione w pokoju dziecka, dlatego nie należy o nich zapominać. Można dobrać je tak, aby idealnie pasowały do całego wnętrza, lecz należy również sprawdzić, jakie światło emitują.

Miejsce do nauki, czy rysowania wymaga dobrego światła. Czasem, nawet małe punktowe światełko, okaże się w tym przypadku bardzo przydatne. Urządzając pokój malucha, trzeba zwrócić na ten fakt bardzo dużą uwagę.

Z kolei mała lampka ustawiona koło łóżka, służącą do nocnego odpoczynku, pozwoli dziecku spokojnie zasnąć. Do tego celu, można kupić taką wkładaną bezpośrednio do gniazdka, bądź ozdobną lampkę w kształcie czy to księżyca czy ulubionej postaci z bajki mocowaną do ściany.

Oświetlenie do pokoju dziecka – Jaka barwa światła w dziecięcym pokoju?

Oświetlenie spełnia bardzo ważną funkcję, lecz może być traktowane również, jako element dekoracyjny pokoju dziecięcego. Kolorowy klosz, czy ozdobna lampka biurkowa, będą nie tylko źródłem światła, lecz także efektownym dodatkiem. Stworzą, miły i ciepły nastrój. Najlepiej jednak, by zamontowane lampy posiadały energooszczędne żarówki, w neutralnym kolorze czyli pomiędzy 4000-5000 Kelwinów. Są bezpieczne dla wzroku, a i jak sama nazwa wskakuje, pozwalają oszczędzać prąd.

Ogromne znacznie ma również prawidłowe ustawienie lamp, zwłaszcza tych ustawianych na biurku. Należy je postawić tak, aby dziecko nie zasłaniało sobie bezpośredniego strumienia, co znacznie ułatwi pracę przy biurku.