Cennik montażu altany ogrodowej 2023

cennik altana ogrodowa

Pewnie wielu z nas posiada marzenie o zielonej działce i małej altanie ustawionej na jej środku. Nie jest to marzenie nierealne, gdyż do postawienia altany nie potrzeba wielkich środków i nakładów. Wystarczy kawałek ziemi oraz dużo chęci. Istnieje kilka wersji altany. Pierwsza opiera się na drewnie, które jest głównym budulcem pergoli, zaś druga polega na murowaniu i tutaj w grę wchodzi głównie cegła. W artykule przedstawiamy dwa rodzaje altan, umieszczamy aktualne ceny wykonania usługi oraz informuje o tym, co ma wpływ na koszt wybudowania altany.

Ile kosztuje montaż altany?

Za montaż gotowej drewnianej altany zapłacimy ok. 100 – 150 zł za godzinę pracy fachowca. Jeśli chodzi o wykonanie projektu naszej przyszłej altany, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 500 – 1000 zł. Jednak często wykonawcy altan proponują indywidualne ceny montażu w zależności od wielkości zamówienia.

Co wpływa na koszt altany oraz rodzaje altan?

W pierwszej kolejności na koszt altany wpływa materiał, z którego została wykonana. Następnymi elementami jest wielkość naszej budowli oraz koszt projektu. Jeśli decydujemy się na większą altanę, wówczas niezbędne będzie wylanie małych fundamentów, które ustabilizują konstrukcję. Powinniśmy uwzględnić ten wydatek w naszym kosztorysie. Jeśli decydujemy się na gotową altanę z drewna, dodatkowymi kosztami może być transport oraz wniesienie wszystkich elementów na działkę lub podwórko.

Najdrożej wypadają altany murowane, które wymagają przede wszystkim dużego nakładu pracy. Jednak charakteryzują się wysoką odporność na uszkodzenia i temperatury, dlatego w okresie zimowym mogą służyć jako schowek na rowery lub kosiarkę, natomiast w czasie letnich upałów mogą zastąpić na sypialnie.

Altany z drewna wykonane na indywidualne zamówienie cieszą się ostatnimi czasy dużą popularnością. Stanowią one interesujący element ogrodu, a także mogą zostać dopasowane do naszych codziennych potrzeb. W tym przypadku niezbędne będzie zamówienie projektu u architekta oraz zlecenie wykonania u lokalnego stolarza.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są gotowe altany z drewna. Jest przede wszystkim tanie rozwiązanie, które dodatkowo można w każdej chwili złożyć, przesunąć lub też schować na zimę do garażu.

Tego typu konstrukcje sk ładają się z kilku przęseł, drewnianej płyty oraz dachu. W sklepach budowlanych z pewnością znajdziemy również  tańsze wersje bez dachu. Nie stanowi to większego problemu, gdyż łatwo wykorzystać w tym celu dużą tkaninę lub narzutę wykonaną z tworzywa sztucznego.

Ile kosztuje altana ogrodowa?

Za gotową altanę z drewna zakupioną w jednym z popularnych sklepów budowlanych zapłacimy ok. 1900 – 2500 zł. Natomiast altana wykonana na wymiar u stolarza może kosztować w granicach 3500 – 9700 zł lub więcej. Do powyższych cen należy doliczyć koszt montażu.