Cennik montażu instalacji fotowoltaicznej w 2023

Cennik montażu instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne to jedne z tych inwestycji, które znacząco wpływają zarówno na funkcjonowanie domu, jak i koszty z tym związane. Popularność tych rozwiązań sprawiła bowiem, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji, które pomimo kosztu samej instalacji zmniejszają opłaty za prąd. Kosz montażu jak i samych elementów zestawu instalacji fotowoltaicznej oczywiście zależy od jej mocy oraz użytych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje również profesjonale montowanie zestawu, głównie ze względu na skomplikowanie elektryczne. Tylko profesjonalny montaż gwarantuje długie i poprawne działanie systemu, ale przede wszystkim jest on objęty gwarancją. Poniżej przedstawiamy, z jakimi cenami wiąże się montaż instalacji, która zamienia promienie słońca w prąd. 

Ile zapłacimy za montaż instalacji fotowoltaicznych? 

Decydując się na zakup instalacji do 10 kwh, koszty pracy doświadczonych monterów z odpowiednimi uprawnieniami wysokościowymi to kwota rzędu 4-6 tys. zł za montaż instalacji.

Oczywiście mówimy tutaj o samym wykonaniu instalacji, bez użytych materiałów i urządzeń, których koszt to dodatkowy wydatek. Jednak najrozsądniejszym wydaje się zakup zestawu wraz z montażem co zwykle odbywa się właśnie w taki sposób, cena usługi montażu wliczona jest w całą inwestycje co z kolei daje nam także gwarancję i możliwość reklamacji. 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5kW?

Cena zależna jest oczywiście od marki. Oscyluje w granicach 25-33 tyś zł. Są oczywiście instalacje tańsze ale renoma producenta jednocześnie daje pewną gwarancję. Poza tym możemy spodziewać się mniejszej ilości potencjalnych usterek.

Co wpływa na koszt montażu fotowoltaiki?

Cena, jaką zapłacimy za montaż, bardzo mocno uwarunkowana jest renomą oraz umiejętnościami danej firmy. Zazwyczaj osoby, które oferują niższe kwoty, oszczędzają na czasie wykonania i dokładności. W rezultacie monterzy nie przykładają uwagi do szczegółów, bardzo często klękają na panelach, skracając w ten sposób ich żywotność. Na rynku zdarzają się również takie firmy, które oferują bardzo wygórowane ceny za niską jakość wykonanej usługi lub brak wiedzy. Wówczas sam proces realizacji bardzo mocno się wydłuża, nie mniej jednak nie jest ona profesjonalna i dokładna. Oczywiście wybierając profesjonalistę z nieskazitelną renomą, musimy brać pod uwagę, że praca, jaką monterzy muszą wykonać, bardzo mocno uwarunkowana jest wielkością instalacji. Im większa instalacja, tym więcej roboczogodzin, za które trzeba zapłacić.