Co wybrać – glazurę czy terakotę?

Co wybrać glazurę czy terakotę

Kiedy planujemy remont mieszkania lub właśnie przymierzamy się do ostatniego etapu budowy domu, jakim jest jego wykończenie i aranżacja wnętrza warto sięgnąć po glazurę czy terakotę.

To niezwykle ważne zarówno przy remoncie, czy tez aranżacji nowego wnętrza, by jego wystrój, a także trendy i materiały użyte do jego wykończenia w pełni współgrały z zaplanowanym wystrojem mieszkania, czy też naszego pokoju.

Glazura, terakota czy też trendy i materiały, to z pewnością słowa, które nie raz powtarzałaś gorączkowo przygotowując się do remontu. No bo, jak spośród tak dużego i szerokiego wyboru różnorodnych faktur, trendy i materiały wybrać odpowiedni wzór do naszego pomieszczenia.

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, do jakiego rodzaju pomieszczenia glazura, terakota mają być przeznaczone. Bowiem inne płytki nadają się do łazienki, czy też kuchni, inne znów będą odpowiednie do naszego holu.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy będzie to glazura, terakota przede wszystkim musi kolorystycznie współpracować i współgrać z wnętrzem naszego pomieszczenia i jego wystroju. W innym przypadku w naszym pokoju zamiast harmonii może zapanować chaos, a różne kolory mogą się ze sobą najzwyczajniej w świcie gryźć.

A taka sytuacja zaszkodzi wyglądowi naszego pokoju, ale również naszemu samopoczuciu, bowiem jak wykazały badania naukowe wystrój i kolorystyka pomieszczenia mają duży wpływ na nasze samopoczucie i nastrój.

Glazura, terakota?

Jeśli masz problem z wyborem odpowiednich płytek do swoich wnętrz, podpowiadamy czym różnią się od siebie oba te materiały wykończeniowe.

Glazura to najprościej mówiąc płytki, które zdobią wnętrza większości naszych pomieszczeń. W porównaniu z terakotą, glazura jest mniej wytrzymała na wstrząsy i naciski.

Dlatego też z tego powodu, nie należy stosować jest do ozdoby ścian zewnętrznych.

Z racji różnej faktury i kolorystyki, glazura stwarza nam możliwość stworzenia przepięknych i oryginalnych kompozycji, które nadadzą naszemu pomieszczeniu wyjątkowy nastrój i atmosferę.

Z kolei terakota, to płytki powstałe z wypalonej gliny. W dawnych czasach wykorzystywana była do tworzenia figurek i posągów.

Jednak z czasem zaczęła być również wykorzystywana jako dekoracja domowych ścian i podłóg. Jeśli marzymy o wyjątkowej podłodze, trwałej, a przy tym łatwej w utrzymaniu czystości, koniecznie zakup terakotę.

Jest nie tylko wytrzymała na różnego rodzaju naciski, czy obciążenia i dlatego doskonale sprawdza się jako materiał na podłogę. Terakotę cechuje również wysoka wytrzymałość i wodoodporność, dlatego z powodzeniem może być stosowana jako podłoże do łazienek, czy toalety.

Montaż płytek

Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z samodzielnym kładzeniem płytek, warto skorzystać z porady i pomocy profesjonalistów, doświadczonych w tej materii.

Najlepiej poszukać ich przez znajomych lub rodzinę.

Przydatnymi w naszych poszukiwaniach mogą okazać się również wszelkiego rodzaju serwisy budowlane, czy portale z ogłoszeniami budowlanymi.