Coraz częściej, poza tradycyjnymi elewacjami wykonanymi z tynków, polskie domy zdobione są nie tylko różnego rodzaju kamieniami, ale także cegłami. Elewacja wykonana z cegły jest nie tylko niezwykle wytrzymała, ale także nada Twojemu domowi wyjątkowy charakter.
Elewacja wykonana z cegły, jeśli tylko jest prawidłowo wykonana, jest bardziej trwała niż elewacja tynkowa, wymaga też rzadszych zabiegów renowacyjnych. Warto też wspomnieć o tym, że elewacja wykonana z cegły (czy to z cegły licowej, czy też klinkierowej) jest bardziej wytrzymała, trwała, jak również bardziej wytrzymała na mróz i opady atmosferyczne.
Różnorodność cegieł
Przeróżna kolorystyka cegieł, a także kolorystyka fug pozwoli nam uzyskać wyjątkowy charakter naszego domu.
Do naszej dyspozycji mamy nie tylko cegły w tradycyjnym, czerwonym kolorze, ale także cegły w odcieniu żółci, pomarańczy, czy nawet brązu. Doskonale sprawdzają się również ciekawe aranżacje fasady domu powstające poprzez połączenie cegieł w kilku kolorach.
Kiedy zdecydujemy się na wybór cegły na elewację naszego domu, do wyboru mamy dwa rodzaje cegieł: licową i klinkierową.
Obie mają podobne właściwości; są wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne, różnią się jednak poziomem wytrzymałości i charakterem, jaki nadają naszemu budynkowi.
Cegła klinkierowa kontra licówka
Jeśli marzymy o budynku, który będzie wykończony w stylu nowoczesnym, warto zainteresować się cegłą klinkierową.
Licowa, bowiem wykończona jest raczej w starym stylu i stylizowana jest na stare cegły, dzięki czemu możemy nadać naszemu budynkowi wyjątkowy charakter. Licówka doskonale sprawdza się też jako materiał na ściany wewnętrzne nadając pomieszczeniom ciepły, refleksyjny nastrój.
Cegły licowe mają najczęściej zróżnicowaną powierzchnię: począwszy od gładkiej, poprzez ryflowaną, piaskowaną, aż po łupaną i ciosaną.
Szukając cegły bardziej wytrzymałej i odpornej na ściskanie, warto zdecydować się na cegłę klinkierową, która nie tylko doskonale sprawdza się, jako elewacja, ale także jako materiał na ogrodzenia czy kominy. Klinkierowa jest też mniej nasiąkliwa niż licowa.
Cegła licowa z kolei wyglada jakby była ręcznie formatowana.
Sposoby wiązania cegieł
Na końcowy wygląd estetyczny budynku wpływ ma nie tylko rodzaj zastosowanej elewacji, ale także sposób ułożenia cegieł. I tak poza najczęściej stosowanym wiązaniem wozówkowym, specjaliści stosują jeszcze między innymi wiązanie główkowe i wiązanie flamandzkie (będące połączeniem obu poprzednich wiązań).