Cennik dokonania zmian w projekcie?

Ile zapłacimy za zmiany w projekcie

Zakup gotowego projektu domu to swoisty kompromis, na który decyduje się wielu z nas. Duże koszty projektów indywidualnych, długie okresy oczekiwania na realizacje czy zwyczajny brak czasu na konsultacje z architektem, sprawiają, że takie rozwiązanie jest jednym z najczęściej stosowanych

. Niestety w wielu przypadkach projekty gotowe nie są idealne względem naszych oczekiwań i konieczne jest wprowadzanie zmian w celu poprawy funkcjonalności i wyglądu przyszłego domu.

Pod warunkiem, że są to zmiany czysto kosmetyczne, które nie wpływają znacząco na konstrukcje, ich cena jest stosunkowo niska.

Zlecić możemy, chociażby zmianę grubości ścian, przemieszczenia otworu okiennego lub jego usunięcie, czy zmianę w konstrukcji dachu.

W grę wchodzą również modyfikacje co do używanych materiałów budowlanych czy pokrycia dachowego.

Oczywiście wszystko to wiąże się z kosztami, które w niektórych przypadkach mogą przewyższyć koszt wykonania projektu indywidualnego. Poniżej przedstawiamy informacje o cenach takiego zabiegu oraz kwestiach, z jakimi należy się liczyć.

Ile zapłacimy za zmiany w projekcie ?

Decydując się na zmiany w układzie ścian zarówno konstrukcyjnych jak i działowych musimy się liczyć z kosztem rzędu 200-700zł.

Koszt zmian w technologii wykonania stropu, ścian bądź dachu w zależności od wielkości wynosi 600-3000zł/jeden element.

Przeniesienie bądź powieszenie otworów okiennych lub drzwi kosztuje 100-250zł/sztuka. 

W przypadku, chociażby podpiwniczenia domu dodatkowy koszt waha się od 3000zł do 6000zł.

Jeśli zdecydujemy się na dodatkowy garaż znajdujący się przy budynku to jego doprojektowanie to koszt 600-800zł/1-stanowiskowy i 750-1200zł/2-stanowiskowy.

W przypadku wielu innych mniejszych lub bardziej obszernych prac koszty są ustalane indywidualnie pomiędzy klientem a architektem.

Co wpływa na cenę ?

Duża rozbieżność cen w gruncie rzeczy uwarunkowana jest poziomem skomplikowania projektu. Im większy dom i więcej zmian do wprowadzenia, tym większe koszty, jakie się z tym wiążą. W rezultacie koszty wprowadzenia zmian mogą przewyższyć nawet, koszt wykonania indywidualnego projektu, na co szczególnie trzeba zwracać uwagę.

W przypadku niewielkich modyfikacji cena zazwyczaj jest uwarunkowana renomą danej firmy i czasem przeznaczonym na usługę. Jeśli decydujemy się na ekspresową realizację cena danej modyfikacji może być o 50% wyższa w stosunku do tych realizowanych standardowo.