Pomysłowe rozwiązania – elewacje z kamienia

elewacja-kamień

Coraz częściej spotkać można budynki, czy to mieszkalne, czy też handlowo-usługowe, których elewacja wykonana jest z kamienia. Można śmiało powiedzieć, że okładzina ścienna tego typu nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru.

Choć widok naszych ulic przyzwyczaił nas do widoku domów pokrytych elewacją tynkową, nie mniej jednak coraz częściej spotkać można domy pokryte elewacją z kamienia. Taka elewacja jest nie tylko trwała i solidna, ale przede wszystkim cechuje się dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. A do wyboru mamy całą gamę przeróżnych kamieni.

Jaki rodzaj kamienia wybrać?

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj kamienia, który będzie zdobił nasz dom, sprawdźmy, czy oby na pewno dany materiał jest odporny na czynniki zewnętrzne i czy nadaje się na elewację. Do najodpowiedniejszych kamieni, stosowanych z powodzeniem, jako ozdoba naszych domów, zaliczyć można: łupek kwarcowy, trawertyn, piaskowiec, a także granit i gnejs.

Jeśli budujemy nowoczesny dom i zależy nam na dużej gamie kolorów do wyboru, warto zainteresować się łupkiem kwarcowym. To kamień cechujący się nierównomierną, lekko metaliczną fakturą. Z kolei, jeśli myślimy o jasnym wykończeniu fasady domu, warto zdecydować się na trawertyn. Charakteryzujący się kolorem w odcieni beżu lub brązu, kamień ten jest pochodnym wapieni.

Cokoły lub inne części reprezentacyjne naszego domu warto tez zabudować piaskowcem, który nie tylko cechuje się bardzo dużą gamą kolorystyczną do wyboru, ale przede wszystkim jest bardzo trwały i niezwykle gładki.

Choć dość drogie, to jednak najczęściej stosowane, granit i jego pochodny, gnejs, cieszą się wśród kamieni dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność, wysoką wytrzymałość i odpornością na wahania temperatur.

Podobnie, jak większość kamieni, tak i w ich przypadku, mamy do wyboru całą gamę kolorystyczną.

Co zabudować kamieniem?

Tak naprawdę kamień daje nam nieograniczone możliwości dekorowania i upiększania naszego domu. Doskonale sprawdza się nie tylko, jako elewacja całego domu, ale także jako element dekoracyjny podkreślających charakter niektórych części budynku. I tak możemy kamieniem podkreślić cokoły, taras, lub ściany przy schodach

. Dzięki różnym kształtom (kamienie mogą mieć formę regularną bądź asymetryczną) i kolorom możemy uzyskać zaskakujący efekt i tym samym nadać naszemu budynkowi wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Ze względu na swoją uniwersalność kamień może być stosowany zarówno w budynkach mieszkalnych, czy też jednorodzinnych, ale także w kamienicach, czy zabytkowych budowlach. Odpowiednio dobrana i zaprojektowana elewacja z kamienia będzie też doskonale współgrać z naszą przydomową zielenią, tworząc z naszego podwórka wyjątkowe miejsce.