Nawiewniki – budowa i podstawowe informacje

nawiewniki

Stosunkowo nieduże urządzenie, jakim jest nawiewnik jest doskonałą alternatywą, dla tych, dla których otwieranie okien czasem bywa kłopotliwe. Dzięki zastosowaniu nawiewników zapewnimy sobie stały dopływ świeżego powietrza i prawidłową wentylację całego pomieszczenia.

Budowa nawiewnika

Każdy nawiewnik, niezależnie od tego, czy jest nawiewnikiem ręcznym, czy też automatycznym, zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:

daszek zewnętrzny, czyli cześć nawiewnika, która chroni przed wnikaniem wody z zewnątrz, a także chroni przed owadami,

filtr, który nie tylko zatrzymuje nadmierną wilgoć, ale także zmniejsza poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz i co ważne oczyszcza powietrza dochodzące do naszego mieszkania,

a także wewnętrzna kratka z regulacją. Jej obecność zapewnia nam możliwość regulacji przepływu powietrza nawiewanego i jego kierunku.

Gdzie montować?

Najczęściej ilość nawiewników okiennych montuje się na podstawie przeprowadzonych uprzednio obliczeń, w których podzielimy ilość powietrza, którą musimy usunąć i zarazem dostarczyć przez wydajność danego nawiewnika. W ten sposób uzyskamy informację na temat ilości nawiewników koniecznych do zamontowania w pokojach (np. dziennym, sypialni, pokoju dziecięcym), a także ewentualnie w kuchni.

Zasady prawidłowego montażu

Tak naprawdę zasada jest jedna. Ze względu na prawo budowlane, montażem naszego nawiewnika powinni zająć się wykwalifikowani specjaliści. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze urządzenie będzie działało sprawnie.

Najczęściej urządzenia te montowane są na górnej części stolarki okiennej lub w kasecie rolety zewnętrznej. Jeśli w domu posiadamy okna PVC nawiewniki należy zamontować na przylgach okiennych, czyli na elemencie wewnętrznym skrzydła, zaś okap zewnętrzny należy zamontować na ościeżnicy okna.

Co należy wiedzieć o nawiewnikach?

– Kupując nawiewnik sprawdź koniecznie, czy posiada Aprobatę Techniczną (to wymóg konieczny regulowany przez Prawo Budowlane),

– sprawdź też, czy nawiewnik spełnia normę europejską EN 13141-9 ( w Polsce znana od 2008 roku pod nazwą PN-EN 13141-9:2008),

– do czyszczenia nawiewnika używaj jedynie suchej szmatki. Nie stosuj żadnych proszków, czy też płynów czyszczących,

– pamiętaj, aby nie namoczyć nawiewnika, a zwłaszcza znajdującej się w nim taśmy poliamidowej,

Zalety nawiewników:

– brak skraplającej się na oknach pary wodnej, a co za tym idzie brak pleśni,

– jest tonowoczesny, automatyczny system wentylacji,

– brak uczucia przeciągu,

– dostosowanie się poziomu regulacji powietrza do warunków panujących na zewnątrz.