Odwierty geotermalne – ile kosztują odwierty geotermalne pod pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła cieszą się w dużą popularnością. Ich zadaniem jest pozyskanie energii z otoczenia i oddanie jej do instalacji grzewczej. Pierwszym krokiem do zamontowania pompy ciepła są odwierty geotermalne. Wykonuje się je w celu zainstalowania kolektorów pozyskujących energię. Jako, że nie jest to tanie rozwiązanie, przed budową warto sprawdzić, cenę odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła.

Ile kosztują odwierty geotermalne pod pompy ciepła – cena robocizny?

Wykonanie odwiertów geotermalnych bez sondy na dobrych gruntach kosztuje średnio 70-140 zł/mb. Za kompleksową usługę z zakupem niezbędnych materiałów i soną zapłacimy 130-220 zł/mb. Indywidualna wycena może być inna w zależności od jakości gruntu.

Odwierty pod pompy ciepła – rodzaje

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje kolektorów gruntowych. Od wyboru będzie również zależał rodzaj wykonywanego odwiertu. Wyróżniamy odwierty:

 • poziome,
 • pionowe. 

Kolektory poziome można instalować na działkach o dużej powierzchni. Nie wymagają głębokich odwiertów Jednak ich wydajność zależy od warunków panujących na działce i rodzaju gruntu. 

Kolektory pionowe zajmują małą powierzchnię, więc są możliwe do zainstalowania niemal na każdej działce. Ich montaż wymaga specjalistycznego sprzętu i personelu. Inwestycja jest droga, ale działanie takiej pompy nie zależy, ani od warunków panujących na działce, ani od rodzaju gruntu.

Odwierty geotermalne pod pompy ciepła – uwarunkowania prawne

Odwierty pod kolektory poziome oraz pionowe o głębokości do 30 m nie wymagają zgłoszenia prac, ani uzyskania pozwolenia. Ich instalacja wiąże się z niewielką ingerencją w grunt i nie podlega ustawie Prawo geologiczne i górnicze. 

Jeśli zamierzamy wiercić na głębokość od 30 do 100 m musimy mieć projekt robót geologicznych. Należy go zgłosić staroście, który ma 30 dni na wydanie ewentualnego sprzeciwu spowodowanego zagrożeniem dla środowiska lub niespełnieniem wymagań prawnych. Jeśli tego nie zrobi, można zacząć pracę. 

Natomiast odwierty geotermalne na głębokości powyżej 100 m mogą być wykonane po sporządzeniu planu ruchu Zakładu Górniczego i jego akceptacji przez Okręgowy Urząd Górniczy. Brak sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia planu oznacza jego akceptację.

Odwierty geotermalne pod pompy ciepła – krok po kroku

Wszystkie prace niezależnie od metody powinny być wykonane przez specjalistę z uprawnieniami. Kolejne kroki wykonywania odwiertów geotermalnych to:

 1. Rozeznanie terenu. Na jego podstawie dokonuje się wyboru metody wiercenia (okrętna, obrotowa, udarowa lub obrotowo-udarowa), średnicę wiertła oraz określa się głębokość wiercenia.
 2. Wykonanie odwiertu próbnego w celu weryfikacji poziomu energetycznego ziemi.
 3. W zależności od stanu odwiertu:
  1. Jeśli w odwiercie znajduje się woda, sondę również wypełnia się płynem, a następnie aplikuje w wywiercony otwór. 
  2. Jeśli w odwiercie nie ma wody, aplikuje się suchą sondę. Następnie wypełnia się ją roztworem niezamarzającym, a przestrzeń wokół niej izoluje się. 
 4. Wypełnienie wiercenia pod pompę ciepła materiałem, który:
  1. przewodzi ciepło,
  2. jest nieszkodliwy dla środowiska,
  3. słabo przepuszcza wodę,
  4. szybko krzepnie, ale się nie kurczy,
  5. jest mrozoodporny.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepłą wraz z montażem dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi średnio 40000-60000 zł. Cena zależy od rodzaju instalacji grzewczej zamontowanej w domu, klasy energetycznej budynku oraz mocy samej pompy. 

Odwierty geotermalne pod pompy ciepła – 5 najczęściej zadawanych pytań

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła z montażem?

Koszt zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła wynosi średnio 40000-80000 zł w zależności od powierzchni budynku, mocy pompy i głębokości odwiertu. Nie bez znaczenia jest rodzaj instalacji grzewczej.

Ile odwiertów pod pompę ciepła?

Oszacowaniem ilości odwiertów zajmują się specjaliści. Zwykle wystarczą 2-3 odwierty do zapewnienia optymalnej ilości ciepła.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Fotowoltaika pozwala zaoszczędzić nawet 90% na rachunkach za prąd. Nie jest jednak konieczna do zainstalowania pompy ciepła, która i tak będzie bardziej opłacalna, niż ogrzewanie paliwem stałym lub gazem.

Kiedy nie montować pompy ciepła?

Montowanie pompy ciepła nie jest najlepszym pomysłem, jeśli działka jest mała i nie ma na niej miejsca na wykonanie pionowych odwiertów. Przeszkodą mogą być też inne uwarunkowania terenowe lub prawne.

Jakie rachunki za prąd przy pompie ciepła?

Roczny koszt prądu związany z działaniem pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 szacuje się na poziomie 2400-3200 zł w zależności od ceny prądu i ilości domowników.