Ile kosztują rolety rzymskie?

Ile kosztują rolety rzymskie

Rolety rzymskie to produkt stosowany nie tylko w celu zasłonięcia okien przed światłem dziennym. Oprócz tego stanowią jedną z najbardziej efektownych form aranżacji wnętrz. Możemy zdecydować się na konkretny wzór i kolor, a do tego estetyczne sfałdowanie materiału dodaje pomieszczeniom przytulnego wykończenia. Jak wygląda cennik rolet rzymskich? 

Ile kosztują rolety rzymskie – cennik? 

Dobrej jakości rolety rzymskie to koszt od 202 do 252 zł/sztukę. Ostateczna wycena zależy od koloru i nadruków na produkcie, a także wykorzystanego do produkcji materiału. 

Rolety rzymskie – wady i zalety 

Rolety rzymskie to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań do osłony okien, dlatego warto poznać zarówno zalety, jak i wady tego produktu. Do niepodważalnych korzyści z posiadania rolet rzymskich należą:

  • dostęp do szerokiego wyboru kolorów i nadruków, 
  • możliwość prania,
  • możliwość częstych zmian (rolety są łatwe w montażu i demontażu), 
  • sprawdzają się również w małych pomieszczeniach
  • pasują do każdej stylistyki wnętrz (glamour, nowoczesna, minimalistyczna, skandynawska)

Rolety rzymskie nie są pozbawione nieudogodnień, a wśród nich najważniejszą może okazać się fakt, że przy otwarciu okna trzeba najczęściej podnieść całą roletę. Wynika to z wymiarów materiałów, które są dokładnie wymierzone do ramy okiennej. 

Rolety rzymskie – właściwości 

Rolety rzymskie są tworzone z grubej tkaniny, a tym samym lepiej sprawdzają się np. od klasycznej firanki. Z kolei sam mechanizm nie należy do skomplikowanych. Przeważnie stosuje się system kasetowy, co pozwala chować materiał i chronić go przed kurzem, a także zapewnia estetyczne wykończenie. Rolety rzymskie są podnoszone za pomocą odpowiedniego mechanizmu łańcuszkowego. Co więcej, funkcja blokująca, pozwala zachować roletę w wybranym miejscu i regulować oświetlenie w pomieszczeniu. 

Rolety rzymskie możemy montować zarówno na ramie okna, jak i na ścianie. W tym przypadku sprawdzą się również bezinwazyjne zaczepy, a to pozwala zaoszczędzić sporo czasu na etapie montażu rolet. 

Rolety rzymskie – czym kierować się przy wyborze? 

Rolety rzymskie wyglądają szczególnie dobrze na większych oknach. Wówczas warto postawić na bardziej wzorzysty materiał. Oczywiście to rozwiązanie jest przeznaczone także do mniejszych pomieszczeń. W trakcie wyboru należy sprecyzować sposób montażu. Przykładowo do bezinwazyjnego przytwierdzania wystarczą nam odpowiednie zaczepy, ale wiercenie w ścianie, lub oknach wymaga większego nakładu pracy. 

Konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj rolet rzymskich. Na rynku znajdziemy nie tylko klasyczny model, lecz także duo. Produkt ten uszyty jest z dwóch warstw materiału, z czego jedna transparentna, lub półprzezroczysta. W takim wypadku ta druga pełni rolę firanki. Do sypialni możemy zdecydować się na model w 100% zaciemniający, co pozwoli nam na swobodny odpoczynek i prywatność. 

Kluczowy okazuje się wybór odpowiednich wymiarów rolety rzymskiej. Standardowo mierzymy je w oparciu o długość i szerokość okna. Materiał, aby spełniał swoją funkcję, musi pokrywać całą powierzchnię okna. Poza tym musimy zaplanować miejsce na tkaninę w  kasecie, lub w we wnęce. 

Rolety rzymskie – 5 często zadawanych pytań 

Jak mocowane są rolety rzymskie?

Najpopularniejszym mocowaniem rolet rzymskich są bezinwazyjne zaczepy. Oprócz tego możemy zdecydować się na inwazyjne mocowanie do ramy okna, lub ściany. 

Jak działa mechanizm rolet rzymskich? 

Mechanizm rolet rzymskich działa podobnie do standardowych modeli. Materiał może być schowany w kasecie, a podnoszenie następuje za pomocą mechanizmu ze sznurkiem podnoszącym i obniżającym materiał. 

Czy można prać rolety rzymskie? 

Tak. Rolety rzymskie możemy swobodnie prać, a także wymieniać na inne wzory i kolory. 

Czemu roleta zwija się krzywo? 

Najczęściej roleta zwija się krzywo, gdy występuje wada fabryczna, lub usterka mechanizmu sterującego.

Jakie rolety rzymskie do sypialni? 

W sypialni najlepiej sprawdzą się rolety rzymskie zaciemniające, lub duo.