Ile kosztują rolety na okna dachowe?

Ile kosztują rolety na okna dachowe

Rolety na okna dachowe to praktyczne rozwiązanie, które pozwala między innymi przyciemnić pomieszczenia na poddaszu, a także zmniejszyć poziom ich nagrzewania. To właśnie w tych pokojach latem walczymy z wysoką temperaturą. Jak wygląda cennik rolet na okna dachowe

Ile kosztują rolety na okna dachowe – cennik? 

Rolety na okna dachowe dobrej jakości i w standardowych wymiarach 77 x 116 cm kosztują od 290 do 350 zł/sztukę. Wówczas za rolety na trzy okna dachowe zapłacimy ok. 1000 zł. 

Rolety na okna dachowe – rodzaje i właściwości 

Zasadniczy podział rolet na okna dachowe dzieli je na zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz tego możemy zdecydować się na wersję standardową, plisowaną, a także zaciemniającą. Wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczenie. Przykładowo w pokojach dziecięcych zaleca się rolety zaciemniające. Dzięki temu dziecko może swobodnie spać, uczyć się i bawić nawet w najbardziej słoneczne dni. Co więcej, producenci oferują produkty z nadrukami postaci z bajek. 

Warto zastanowić się również nad roletami zewnętrznymi, którymi możemy sterować z poziomu aplikacji, panelu, lub pilota. Ten rodzaj zapewnia największą ochronę przed promieniami słonecznymi i tym samym nagrzewaniem się pomieszczeń. 

Oczywiście w ofertach znajdziemy również rolety na okna dachowe w wersji plisowanej. W tym przypadku warta uwagi jest funkcja podnoszenia materiału zarówno od góry, jak i od dołu. Wówczas możemy swobodnie regulować dostęp światła do pokoju. 

Rolety na okna dachowe – wady i zalety 

Rolety na okna dachowe to niemal konieczność, jeśli chcemy na co dzień użytkować pokoje na poddaszu. Zatem warto poznać płynące z tego rozwiązania korzyści. 

  • szeroka gama kolorów i rodzajów rolet na okna dachowe, 
  • wysoki poziom ochrony przed promieniami słonecznymi, 
  • możliwość kupna rolet na wymiar (również w niestandardowych rozmiarach), 

Oczywiście warto spojrzeć również na ewentualne wady tego typu rozwiązania. Przede wszystkim jest trudniejszy dostęp, a tym samym kłopotliwe staje się czyszczenie rolet (zwłaszcza zewnętrznych). Oprócz tego materiał rolet na okna dachowe jest bardziej narażony na działanie niekorzystnych czynników tj. promieni słonecznych, deszczu, wiatru i mrozu. W związku z tym może też szybciej ulegać zniszczeniu. 

Rolety na okna dachowe – czym kierować się przy kupnie?

Rodzaj rolet na okna dachowe, na jaki się zdecydujemy, zależy od pomieszczenia. Jeśli nie użytkujemy go na co dzień możemy zdecydować się np. na mechanizmy ręczne. Z kolei do sypialni warto wybrać elektroniczny system sterowania roletami, co jest po prostu wygodniejsze. 

Jeśli decydujemy się na rolety zewnętrzne z elektronicznym sterowaniem, to musimy liczyć się również z wyższym kosztem. W trakcie podejmowania decyzji kluczowy może okazać się materiał. Należy wybrać wysokogatunkowe tworzywo, a to ze względu na wysokie narażenie na czynniki zewnętrzne. Na rolety na okna dachowe w przeciwieństwie do zwykłych okryć okiennych dużo bardziej oddziałuje słońce, wiatr, deszcz i wahania temperatury. Słaby materiał bardzo szybko straci swój pierwotny kolor, a także zacznie się odkształcać. 

Kolejna kwestia do rozróżnienie rolet przyciemniających od zaciemniających. Te drugie odbijają światło i w tym celu pokrywa się je warstwą srebrną, z aluminium, lub masą perłową. To jednak niekoniecznie musi wiązać się z ograniczeniem dopływu ciepła. Z kolei wersja przyciemniająca najczęściej dotyczy rolet plisowanych, z których pomocą ograniczamy, ale nie niwelujemy maksymalnie dopływu światła. 

Rolety na okna dachowe – 5 często zadawanych pytań 

Czym charakteryzują się plisowane rolety dachowe? 

Plisowane rolety dachowe charakteryzują się możliwością regulowania zarówno do dołu, jak i góry. Dzięki temu możemy swobodnie regulować dostęp do światła dziennego. 

Czym wyróżniają się rolety w oknach dachowych? 

Ułożenie okien dachowych sprawia, że do pomieszczeń wpada dużo więcej promieni słonecznych. Dlatego rolety dachowe muszą w optymalny sposób zniwelować dostęp do światła naturalnego, a także być odporne na działanie czynników zewnętrznych, np. wysokiej temperatury. 

Jakie rolety do okien na poddaszu? 

Na poddaszu najlepiej sprawdzają się rolety zaciemniające, które przy okazji pozwalają uniknąć nagrzewania się pomieszczeń. 

Przed czym chronią rolety dachowe? 

Rolety dachowe chronią przed zbyt ostrym światłem słonecznym, nagrzewaniem się pomieszczeń. W przypadku wersji zewnętrznej zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie przed gradem, ulewą i mrozem. 

Jak zmierzyć rozmiar rolety dachowej? 

Obudowa rolety powinna mieć ok. 3 cm więcej niż szerokość ramy okiennej. Natomiast sam materiał musi być ok. 3 cm węższy od wymiarów ramy okiennej.