Ile kosztują szafy na wymiar?

Szafy na wymiar cena

Szafy na wymiar to sprawdzone rozwiązanie zarówno dla mniejszych, jak i sporych powierzchni. Dzięki temu możemy precyzyjnie zaplanować i maksymalnie wykorzystać metraż. To również dobre rozwiązanie, kiedy w już zaaranżowanym mieszkaniu potrzebujemy dodatkowej szafy. Jak jest cena szafy na wymiar

Ile kosztują szafy na wymiar – cennik? 

Cena za szafy na wymiar z laminatu szacuje się między 1700 a 3100 zł/mb. Z kolei wersja z lustrem to koszt ok. 3700 zł/mb. Na ostateczną cenę duży wpływ ma także wyposażenie wewnątrz szafy.

Szafy na wymiar – rodzaje i właściwości

Szafy na wymiar możemy rozróżnić ze względu na materiał, z jakiego powstały. Najczęściej stosuje się: 

  • płyty laminowane (wykonana z płyty wiórowej, lub MDF i pokryta żywicą termoutwardzalną, jednocześnie przy laminowaniu nadaje się fakturę i wzory);
  • panele dekoracyjne (np. z motywami 3D);
  • płyty akrylowe (płyta MDF pokryta akrylem, wysoka odporność na UV);

Oprócz tego równie istotne są pozostałe elementy szafy tkj. szyby, lustra, grafiki, a nawet szkło ornamentowe. Do produkcji szafy na wymiar używa się również materiałów naturalnych tzn. rattan, bambus, fornir naturalny i spieki kwarcowe (płyty kamienne powstałe z granitu, kwarcu, łupków i barwników). 

Kolejny podział charakteryzuje szafy na wymiar ze względu na model zastosowany drzwi. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest system przesuwny, który okazuje się najbardziej funkcjonalny. Oprócz tego możemy zdecydować się również na wersję standardową. Jednak drzwi otwierane na oścież są szczególnie problematyczne w przypadku małych przestrzenii. 

Szafy na wymiar – dlaczego warto? 

Szafy na wymiar pozwalają dokładnie zaaranżować każdy metraż. Natomiast kolejną kwestią jest możliwość zaprojektowania wnętrza mebli. W związku z tym warto pamiętać już na etapie zakupu przemyśleć, co takiego będziemy przechowywać w szafie. Wówczas zdecydujemy o potrzebnej ilości szuflad, półek, czy drążków na wieszaki. 

Szafy na wymiar to nie tylko aranżowanie przestrzeni od nowa, lecz także uzupełnianie już zaprojektowanych pomieszczeń. Oprócz tego ta opcja pozwala spełnić oczekiwania osób, które potrzebują mebli w niestandardowych wymiarach. Większość producentów proponuje asortyment w podobnych rozmiarach. 

Szafy na wymiar – czym kierować się przy zakupie? 

Jedną z ważniejszych kwestii dla osób decydujących się na szafy na wymiar są koszty. Dlatego bezwzględnie tym aspektem możemy kierować się przy zakupie. Nie powinno to jednak przyćmić elementów fundamentalnych tj. jakości produktu. Na cenę wpływa między innymi surowiec, z jakiego wykonana jest szafa na wymiar. Oprócz tego dodatkowy koszt wnoszą ewentualne lustra i elementy dekoracyjne. Kiedy warto się na nie zdecydować? Lustrzane pokrycie powierzchni mebli pozwala optycznie powiększyć pokój. Z kolei wzory i elementy ozdobne mogą współgrać ze stylistyką całego pomieszczenia. 

W trakcie wyboru musimy podjąć kolejną istotną decyzję dotyczącą umieszczenia szafy w konkretnym miejscu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wnęka w ścianie i zabudowanie jej przesuwanymi drzwiami. 

Szafy na wymiar – 5 często zadawanych pytań 

Jak zaprojektować szafę na wymiar? 

Projekt szafy na wymiar należy rozpocząć od dokładnego zmierzenia dostępnej przestrzenii. W następnej kolejności konieczny jest wybór odpowiednich surowców, dodatków i elementów wnętrza szafy. 

Ile trwa montaż szafy na wymiar?

Profesjonalistom montaż szafy na wymiar nie powinien zająć więcej niż kilka godzin. Jednak wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac tj. ilości półek, szuflad, drążków, czy dodatkowych elementów do montażu. 

Czy szafa musi mieć plecy? 

Jeśli szafa jest we wnęce ściany, to plecy nie są konieczne. 

Jak dobrze zaplanować wnętrze szafy? 

Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć, co będziemy przechowywać w szafie. Jedni będą potrzebować więcej miejsca na wieszaki, wówczas musi znaleźć się miejsce na spory drążek. Z kolei w celu przechowywania drobiazgów, biżuterii, czy bielizny potrzebne będą wysuwane szuflady. 

Czy opłaca się robić meble na wymiar? 

Meble na wymiar są stosunkowo droższe od gotowego asortymentu w sklepie. Jednak inwestycja ta jest opłacalna, ponieważ otrzymujemy specjalnie spersonalizowany produkt, dostosowany do naszych potrzeb.