Ile kosztują żaluzje drewniane?

Ile kosztują żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane to naturalna i efektowna osłona okien, która poza aspektem wizualnym spełnia szereg funkcji. Mechanizm działa płynnie, a tym samym możemy swobodnie dopasować poziom nasłonecznienia w pokoju. Od innych żaluzji odróżnia je między innymi mniejsze nagrzewanie się, ale też potrzeba odpowiedniej konserwacji. Jak wygląda cennik żaluzji drewnianych

Ile kosztują żaluzje drewniane – cennik? 

Dobrej jakości żaluzje drewniane o szerokości listewek 25 mm, kosztują od 150 do 250 zł/sztukę. Z kolei wersja 50 mm może wynieść około 300 zł/sztukę. Cena zależy od jakości materiału. Za żaluzje z wysokogatunkowego drewna zapłacimy od 700 do 1400 zł/sztukę. 

Żaluzje drewniane – wady i zalety 

Żaluzje drewniane to z pewnością całkowicie inny rodzaj osłony od tych, które dobrze znamy. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie? 

  • Mniejsze nagrzewanie się od promieni słonecznych, niż w przypadku żaluzji aluminiowych.
  • Doskonała trwałość, którą zapewnia dobrze zabezpieczone drewno. 
  • Możliwość dostosowania kąta wpadania promieni słonecznych
  • Nowoczesny design, który docenią szczególnie miłośnicy stylu rustykalnego. 
  • Żaluzje drewniane sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. 

Oczywiście jak każde rozwiązanie i to nie jest pozbawione wad. Wśród nich należy podkreślić potrzebę odpowiedniej konserwacji, czyli impregnacji drewna przed czynnikami niesprzyjającymi tj. przede wszystkim wilgocią. Oprócz tego koszt jest znacznie wyższy od np. rolety materiałowych. 

Żaluzje drewniane – rodzaj i właściwości 

Gdzie stosujemy żaluzje drewniane? To rozwiązanie znalazło swoje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Doskonale prezentują się na dużych oknach tarasowych i balkonowych. W przypadku wersji z cieńszą listwą, dobrze sprawdzi się na oknach w standardowym rozmiarze. Oprócz tego dobrze zaimpregnowany materiał będzie spełniać swoją funkcję w każdym pomieszczeniu (kuchni, łazience, salonie, sypialni itp.). 

Jeśli chodzi o rodzaje żaluzji drewnianych, to rozróżniamy je ze względu na szerokość lameli. Na rynku dostępne są trzy opcje: 

  • 25 mm (przeznaczone głównie do wnętrz),
  • 50 mm (ze względu na duży ciężar montowane są do ściany, sprawdzają się na dużych oknach), 
  • 70 mm (stosowane przede wszystkim na dużych przeszkleniach np. tarasowych). 

Żaluzje drewniane produkuje się między innymi z drewna basswood, które jest lekkie i odporne na odkształcenia. Oprócz tego często korzysta się z drewna abachi. Ten materiał z kolei słabo przewodzi ciepło i tym samym chroni to pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ostatnim surowcem jest drewno bambusowe. Przy optymalnej lekkości i elastyczności zachowuje dobrą twardość. 

Żaluzje drewniane – czym się kierować przy wyborze? 

Wybór żaluzji drewnianych wcale nie jest oczywisty. Ten rodzaj osłony okien powinien pasować do całej stylistyki domu. Z tego względu najlepiej wpisuje się w nowoczesne wnętrza rustykalne. Oprócz tego żaluzje drewniane dobrze wyglądają w minimalistycznych przestrzeniach, gdzie dominuje stonowana kolorystyka. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość materiału tj. drewna. Dzięki temu ocenimy też względną żywotność produktu. Oprócz tego istotę stanowi grubość listewek. Jeśli decydujemy się na żaluzje drewniane na taras, to mogą być one nieco grubsze. 

Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje sposób sterowania. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na wersję automatyczną. Okazuje się o wiele wygodniejsza od ręcznego spuszczania i chowania żaluzji. 

Producenci oferują również zróżnicowane kolory żaluzji drewnianych, chociaż w głównej mierze są to odcienie neutralne. Wówczas możemy postawić na naturalne ubarwienie drewna, a także czerń i biel. 

Żaluzje drewniane – 5 często zadawanych pytań 

Czy żaluzje drewniane dobrze zaciemniają? 

Tak. Żaluzje drewniane zapewniają dobre zaciemnienie pomieszczeń. Dodatkowo za pomocą mechanizmu możemy ustawić pochylenie lamelek i tym samym regulować dostęp do światła dziennego. 

Czy żaluzje drewniane nadają się do kuchni? 

Tak. Żaluzje drewniane sprawdzają się również w kuchni. Jednak muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane, aby uchronić je przed wilgocią.

Jakie żaluzje drewniane czy aluminiowe? 

Ze względu na trwałość lepiej sprawdzają się żaluzje aluminiowe. Natomiast biorąc pod uwagę efekt wizualny, warto rozważyć żaluzje drewniane.

Jak umyć żaluzje drewniane? 

Do czyszczenia żaluzji drewnianych najlepiej użyć szczotki do kurzu, lub tej przeznaczonej specjalnie do żaluzji. 

Czym polować żaluzje drewniane? 

Żaluzje drewniane malujemy za pomocą bejcy do drewna. Oprócz tego w trakcie każdej konserwacji warto dodatkowo zabezpieczyć materiał za pomocą impregnatu.