Żaluzje materiałowe są jedną z najczęściej wybieranych form osłony okien. Przede wszystkim charakteryzuje je szeroki wybór, stąd możliwość dopasowania ich do każdej stylistyki. Oprócz tego gwarantują ciekawy efekt wizualny w postaci delikatnie rozproszonych promieni słonecznych. Jaka jest cena żaluzji materiałowych?
Ile kosztują żaluzje materiałowe – cennik?
Dobrej jakości żaluzje materiałowe w standardowych wymiarach kosztują od 65 do 120 zł/sztukę. Z kolei wersja wertikal wynosi od 214 do 520 zł/sztukę. Cena ta zależy między innymi od rodzaju żaluzji, a także mechanizmu sterowania.
Żaluzje materiałowe – wady i zalety
Żaluzje materiałowe to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wersją z aluminium, a roletami wewnętrznymi. Dzięki temu otrzymujemy funkcjonalne rozwiązanie, które efektownie wygląda. Jakie są jego główne zalety?
- Lamele są wykonane z usztywnionego materiału, co daje im lepszą trwałość od zwykłych rolet.
- Sterowanie odbywa się ręcznie, lub za pomocą mechanizmu elektronicznego.
- Żaluzje materiałowe posiadają dodatkowe atesty, gwarantujące niepalność i hipoalergiczność materiałów, z jakich zostały wykonane.
Oczywiście żaluzje materiałowe nie są pozbawione wad. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Ten model nie będzie tak dobrze chronił pomieszczeń przed nagrzewaniem, jak lamele drewniane. Oprócz tego zapewnia większy dopływ światła, niż wersja z aluminium. Problematyczna pozostaje również kwestia czyszczenia materiału. Pozostaje wyłącznie opcja „na sucho”, lub skorzystanie z pomocy specjalistów.
Żaluzje materiałowe – właściwości
Żaluzje materiałowe znacznie różnią się od tych standardowych. Przede wszystkim w kwestii układu lameli, które w tym przypadku są układane pionowo. W związku z tym są również znacznie dłuższe. Mechanizm przypomina zasłonę, ponieważ pasy materiału są odsuwane na boki. Oprócz tego, aby regulować dopływ światła możemy obracać lamele wokół własnej osi. Na rynku znajdziemy żaluzje materiałowe w różnych kolorach i gramaturze. W zależności od jasności i grubości samego tworzywa, zależy stopień przepuszczalności promieni słonecznych. Im jaśniejsza i cieńsza jest żaluzja, tym do pomieszczenia będzie wpadać więcej światła dziennego.
Żaluzje materiałowe – czym się kierować przy wyborze?
Czasy, gdy żaluzje materiałowe kojarzyły się wyłącznie z biurami dawno minęły. Owszem nadal najczęściej znajdziemy je w hotelach, szkołach, szpitalach, czy przychodniach. Natomiast dotyczy to wyłącznie wersji podstawowej w odcieniu złamanej bieli. Oprócz tego na rynku znajduje się mnóstwo innych kolorów i wzorów, które okazują się niezwykle pomocne w trakcie aranżowania przestrzenii. Zatem w trakcie wyboru żaluzji materiałowej warto mieć na uwadzę całościowy wystrój domu.
Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tutaj podstawowa funkcja żaluzji, czyli ochrona przed słońcem. W zależności od tego, jak dużego zacienienia potrzebujemy, należy wybrać odpowiedni kolor i gramaturę materiału żaluzji. Ciemniejsze tworzywa będą przepuszczać znacznie mniej światła dziennego do pomieszczeń.
W trakcie decydowania się na konkretny model żaluzji, konieczne jest sprawdzenie, czy produkt posiada odpowiedni atest bezpieczeństwa. W większości przypadków materiał powinien być ogniodporny i hipoalergiczny.
Żaluzje materiałowe – 5 często zadawanych pytań
Jakie są rodzaje żaluzji?
Żaluzje możemy podzielić między innymi ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wówczas wyróżniamy żaluzje drewniane, aluminiowe i materiałowe.
Co jest lepsze żaluzje czy rolety?
Żaluzje wyglądają bardziej efektownie. Z kolei rolety są mniej inwazyjne i sporo tańsze.
Czy żaluzje są jeszcze modne?
Tak. Żaluzje są jeszcze modne, a obecnie znajdziemy je w wielu nowych odsłonach kolorystycznych. Oprócz tego producenci stale proponują swoje standardowe i klasyczne modele, które pasują do większości pomieszczeń.
Co jest tańsze rolety czy żaluzje?
Zdecydowanie rolety są tańsze od żaluzji. Wynika to głównie z materiału, z jakiego zostały wykonane.
Czy żaluzje zaciemniają?
Tak. Żaluzje zaciemniają pomieszczenia, a w zależności od rodzaju mogą również chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.