Blachodachówka, to trwałe oraz ponadczasowe pokrycie dachowe. Stanowi ona świetne rozwiązanie, zarówno dla małych jak i dużych powierzchni, o małym oraz dużym kącie nachylenia dachu. Ze względu na jej wagę, bardzo często wybierana jest podczas wymiany dachu. Podczas produkcji blachodachówki, możliwe jest przycinanie blachy na konkretny wymiar, co ogranicza powstające odpady do minimum. Jaka jest cena blachodachówki?
Ile kosztuje blachodachówka – cennik
Zakup blachodachówki, to koszt w granicach 57-78 zł/m2. Podana cena, dotyczy dobrej jakości blachodachówki modułowej, o dowolnym kolorze. Jeżeli zdecydujemy się na zakup 80 m2 blachodachówki modułowej, zapłacimy kwotę 4560-6240 zł.
Blachodachówka – wady i zalety
Ważną kwestią, dla osób chcących zastosować blachodachówkę, do pokrycia dachu, jest zapoznanie się z podstawowymi wadami oraz zaletami tego rozwiązania.
Wady
- Słaba akustyka – podczas mocnych opadów wytwarza się donośny dźwięk, który szczególnie mocno odczuwalny jest na poddaszu.
- Krótka gwarancja – dach z blachodachówki wytrzymuje około 50 lat, natomiast producenci zapewniają tylko 15-20 lat gwarancji.
Zalety
- Lekkość – konstrukcja starszych domów, jest często osłabiona, dlatego przy wymianie pokrycia, dobrze sprawdza się blachodachówka.
- Cena – blachodachówka jest tańszy materiałem budowlanym niż np. dachówka cementowa czy ceramiczna.
Blachodachówka – rodzaje i właściwości
Wybierając blachodachówkę, jako materiał budowlany na pokrycie naszego dachu, powinniśmy poznać jej rodzaje.
- Płaska – bardzo często swoje zastosowanie znajduje w nowym budownictwie. Posiada długie moduły około 30-35 cm, a jej maksymalna wysokość ma 3 cm, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w pokryciu dachów o niskim kącie nachylenia.
- Falista – jej kształt zbliżony jest do kształtu dachówki ceramicznej. Jej długość wynosi około 35-40 cm, a wysokość w granicach 30-45 cm.
- Trapezowa – kształtem przypomina trapez. Jest rzadko używana w budownictwie jednorodzinnym, natomiast częściej pokrywa się nią hale, magazyny oraz budynki przemysłowe.
- Na rąbek – zazwyczaj stosuje się ją w budownictwie zabytkowym, aktualnie również wykorzystywana jest w budownictwie nowoczesnym. Posiada szeroki wachlarz powłok ochronnych.
- Karpiówka – tworzy estetyczny wygląd, co wpływa również, na jej wyższą cenę. Ten rodzaj blachodachówki charakteryzuje się rowkiem kapilarnym, który pozwala uniknąć szczelin, podczas montażu.
Blachodachówka – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Wybierając blachodachówkę, jako materiał pokrywający nasz dach, powinniśmy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.
- Grubość oraz rodzaj powłoki ochronnej – wybór odpowiedniej grubości oraz powłoki ma duży wpływa ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Cena – cena blachodachówki jest adekwatna do jej jakości. Im droższą blachodachówkę wybierzemy, tym trwalszy będzie miała materiał.
- Kolor – warto zwrócić uwagę na czas gwarancji, którą oferuję nam producent w kontekście zachowania pierwotnego koloru.
- Kształt dachu – warto zwrócić uwagę na kształt dachu, ponieważ dzięki temu można dostosować blachodachówki w arkuszach (na wymiar) lub w modułach.
Blachodachówka – 5 często zadawanych pytań
Ile kosztuje 1 metr blachy na dach?
Decydując się na zakup blachodachówki, powinniśmy liczyć się z kosztem w granicach 57-78 zł/m2. Cena ta, zależna jest od regionu i dotyczy blachodachówki dobrej jakości, o dowolnym kolorze.
Jaka najlepsza blachodachówka na dach?
Rodzaj blachodachówki, powinien zostać odpowiednio dobrany do warunków otoczenia budynku. Obecnie producenci oferują wiele różnych odmian, dostosowanych do wymagań. Najczęstszym wyborem są firmy takie jak; Roben, Blachotrapez, Blachy Pruszyński i Ruuki.
Jak najtaniej pokryć dach?
Tanim pokryciem dachowym, jest niewątpliwie papa asfaltowa, lecz nie sprawdzi się ona na każdym dachu. Stosunkowo tanim i estetycznym pokryciem, jest blachodachówka, która jest wytrzymała na uszkodzenia i może imitować wyglądem inne materiały.
Ile lat wytrzyma dach z blachodachówki?
Wytrzymałość dachów z blachodachówki, ocenia się na około 50 lat. Producenci, udzielają gwarancji zazwyczaj tylko na 15-20 lat. W porównaniu do innych pokryć dachowych, blachodachówka nie jest najtrwalszym rozwiązaniem.
Co lepsze gont bitumiczny czy blachodachówka?
Zarówno gont bitumiczny jak i blachodachówka, to materiały trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Gont bitumiczny, to materiał płaski i posiadający wąską kolorystykę. Blachodachówka, może posiadać ciekawe kolory i wzory, imitujące inne pokrycia dachowe.