Jaki jest koszt remontu mieszkania w 2023?

Ile kosztuje remont mieszkania w Polsce

Sprawdź, jakie są średnie koszty robocizny podczas remontu mieszkania oraz jakie czynniki wpływają na ich wysokość. Planując remont mieszkania szukamy informacji na temat kosztów poszczególnych materiałów i usług. Sprawdzamy ceny fachowców oraz niezbędnych materiałów, takich jak płytki, kleje, farby, tapety, panele podłogowe itp. Porównujemy też ceny sprzętu AGD, mebli oraz armatury. Najczęściej to właśnie od tego, ile kosztuje remont mieszkania uzależniamy na jaki zakres prac się zdecydujemy. Sprawdź jaki jest koszt remontu mieszkania i o czym należy pamiętać podczas takich prac!

Spis treści

Dlaczego decydujemy się na remont mieszkania?

Przestrzeń domowa szczególnie w ostatnich latach zyskała na znaczeniu. Rozwój technologii oraz możliwości pracy zdalnej powodują, że spędzamy w własnym mieszkaniu coraz więcej czasu. Jako, że remont mieszkania jest dość sporą inwestycją, warto zadać sobie pytanie dlaczego się na niego decydujemy?

Jak pokazują badania “Barometr zdrowych domów” główną motywacją do przeprowadzenia remontu w ostatnich latach była chęć zwiększenia komfortu życia rodzinnego. Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają na stworzenie stref przeznaczonych zarówno do pracy, jak i do odpoczynku.

Respondenci wskazywali również, że bardzo istotna jest poprawa wyglądu wnętrza. Już samo odświeżenie ścian czy zmiana wystroju powodują, że czujemy się lepiej. Remont mieszkania ma więc przyczynić się nie tylko do poprawy funkcjonalności, ale także do polepszenia wrażeń wizualnych.

Znaczna część biorących udział w badaniu decydowała się na remont w celu obniżenia rachunków za prąd. Wymiana instalacji elektrycznej oraz zakup energooszczędnych urządzeń to inwestycja długoterminowa, na którą decydujemy się coraz chętniej. Wynika to zarówno z rosnących cen energii elektrycznej, jak i z coraz większej świadomości ekologicznej Polaków. 

Remont mieszkania – samemu czy z fachowcem?

Znaczna część kosztów remontu to cena robocizny. Kompleksowe usługi firm remontowych mogą bardzo podnieść finalny koszt remontu mieszkania. Z tego względu możemy rozważać samodzielne przeprowadzenie prac renowacyjnych. Jak więc przeprowadzamy remonty – samodzielnie czy fachowcem?

Według raportu iSPRZĘT opublikowanego w 2021 roku prawie połowa Polaków woli zlecić remont ekipie remontowo-budowlanej. Około 40% respondentów przeprowadza prace remontowe z pomocą rodziny i przyjaciół. Natomiast niespełna 10% ankietowanych deklaruje przeprowadzanie remontu całkowicie samodzielnie.

Osoby przeprowadzające remonty samodzielnie deklarują, że radzą sobie z malowaniem, tapetowaniem, składaniem mebli, czy wykańczaniem podłóg. Na pomoc fachowców Polacy decydują się w przypadku większych zmian, takich jak generalny remont kuchni, czy wymiana płytek i armatury w łazience. 

Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

W 2023 roku koszt kompleksowego remontu i wyposażenia mieszkania w Polsce wynosi średnio 2900-4100 zł/m2. Ostateczna kwota zależy od czynników takich jak: zakres i rodzaj prac remontowych, standard materiałów oraz lokalizacja. Koszt obejmuje wynagrodzenie specjalistów (np. hydraulików, elektryków, malarzy, stolarzy) oraz zakup materiałów budowlanych i elementów wyposażenia kuchni i łazienki. Koszty produkcji i montażu mebli oraz instalacji urządzeń AGD.

Ile kosztuje remont mieszkania

Jak szukać ekipy remontowej?

Tak jak w przypadku wszystkich innych usług – najlepiej zapytać o polecenia znajomych. Dobrze jest też sprawdzić firmę:

  • spotkaj się z ekipą w miejscu ich pracy, porozmawiaj i zobacz jak pracują,
  • poproś o referencje i zadzwoń do osób, które je wystawiły, zapytaj o wrażenia,
  • sprawdź, czy mają ubezpieczenie od wykonywanej pracy,
  • zweryfikuj, czy firma jest zarejestrowana (może wystawić rachunek lub fakturę za swoje usługi, a w razie czego może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za ewentualne błędy).

Czy współpracować z kilkoma ekipami podczas remontu?

Nie jest to najlepszy pomysł. W takiej sytuacji odpowiedzialność za błędy lub uszkodzenia może się rozmyć. Nie będziemy w stanie ustalić, kto np. podczas pracy uszkodził drzwi. Najlepiej wynająć jedną firmę, która świadczy kompleksowe usługi remontowo-budowlane. Zatrudnieni przez nią fachowcy o różnych specjalnościach z pewnością poradzą sobie z wszystkimi pracami remontowymi.

Czy doglądać pracy ekipy remontowej codziennie?

Dobrze jest być na bieżąco. Warto jednak zadbać o komfort pracy ekipy remontowej. Zwróćmy więc uwagę, by nasza obecność nie przeszkadzała. Możemy umówić się z fachowcami na odbiór poszczególnych etapów, takich jak położenie instalacji czy wykonanie podłóg. Jest to dobra okazja do zapłacenia za dotychczas wykonaną pracę.

Czy muszę gdzieś zgłosić remont mieszkania?

W zasadzie zależy to od zakresu prowadzonych prac oraz sytuacji własnościowej mieszkania. jeśli mieszkanie ma kilku właścicieli konieczna jest zgoda na remont każdego z nich. Ponadto warto zawiadomić wspólnotę mieszkaniową oraz sąsiadów o planowanym remoncie. Hałas może być dla nich uciążliwy, a nawet najlepiej przeprowadzone remonty raczej nie są ciche.

Jeśli planowane prace mieszczą się w definicji przebudowy, konieczne jest uzyskanie zezwolenia inspektora nadzoru budowlanego. Dotyczy to w szczególności takich prac jak:

  • adaptacja strychu na pomieszczenie mieszkalne,
  • powiększanie, pomniejszanie i tworzenie nowych otworów na drzwi i okna,
  • przebudowa ścian działowych i schodów,
  • ocieplenie domów o wysokości większej niż 12 m,
  • wykonanie przyłącza gazowego.

Istnieją również kategorie prac, które nie wymagają zezwolenia, ale muszą być zgłoszone do organów nadzoru. Zalicza się do nich:

  • naprawę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych w wieżowcach,
  • wymianę kotłów grzewczych i kominków,
  • tynkowanie i ocieplanie ścian w budynkach o wysokości do 12 m,
  • wymianę pokrycia dachowego,
  • montaż okien dachowych,
  • naprawę izolacji fundamentów,
  • montaż od strony ulicy  ogrodzenia o wysokości powyżej  2,2 m.

Wycena remontu – co się na nią składa?

Rzetelna wycena remontu powinna uwzględniać:

  • powierzchnię każdego remontowanego pomieszczenia (zarówno podłóg, jak i ścian),
  • zakres prac remontowych, najlepiej określony w projekcie,
  • zapas finansowy do pokrycia nieprzewidzianych wydatków, które mogą pojawić się w trakcie prac (zwłaszcza w mieszkaniach kupionych do remontu),
  • rodzaj i jakość materiałów potrzebnych do remontu,
  • stawkę za robociznę zależną od jakości ekipy, zakresu prac i regionu Polski.

Przy przygotowaniu wyceny remontu warto zacząć od najbardziej kapitałochłonnych pomieszczeń, czyli łazienki i kuchni. Następnie można zająć się pokojami, czy przedpokojem, które wymagają zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych.

Na co zwrócić uwagę przy wycenie remontu?

Przy wycenie remontu warto zwrócić uwagę na to, że zwłaszcza w przypadku starych mieszkań, w czasie remontu mogą pojawić się dodatkowe usterki, które będzie trzeba usunąć. Dlatego szacowanie budżetu w takiej sytuacji jest dość trudne. 

Wybierając materiały warto skupić się na średniej półce cenowej. Najtańsze mogą okazać się nietrwałe i wymagać szybkiej wymiany. Natomiast najdroższe – z pewnością bardzo ładne – nie zawsze mają dużo lepszą jakość niż te przeciętne. 

koszt wynajęcia ekipy remontowej będzie zależał nie tylko od jej pozycji na rynku, ale też od regionu Polski. Najwięcej za usługi remontowe płaci się w dużych miastach i ich najbliższym otoczeniu, w szczególności w województwach mazowieckim, śląskim i małopolskim. Najtańsze usługi remontowe znajdziemy w województwach opolskim i świętokrzyskim.

Zakres prac remontowych

Dokładny zakres prac remontowych należy określić w zależności o własnych potrzeb. W przypadku generalnego remontu prace obejmują zwykle:

  • wymianę glazury i parkietu,
  • malowanie ścian i sufitów,
  • montaż nowej armatury łazienkowej i kuchennej,
  • nowe oświetlenie,
  • zakup i montaż nowych mebli kuchennych,
  • wymianę drzwi wewnętrznych.

W razie konieczności w zakres prac wchodzi modernizacja instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania.

Umowa na remont mieszkania – Co powinna zawierać?

Zawarcie umowy na remont mieszkania zabezpiecza interesy obu stron. Rzetelny przedsiębiorca nie powinien mieć żadnego problemu ze sporządzeniem i zawarciem takiego porozumienia. Zlecający remont będzie miał jasno określone terminy rozpoczęcia i zakończenia prac, a także cenę usługi. Natomiast firma remontowa zyska pewność, że otrzyma wynagrodzenie za wykonaną pracę. 

Umowa na remont mieszkania powinna zawierać następujące elementy:

  • tytuł, np. Umowa o przeprowadzenie remontu mieszkania,
  • tane stron umowy: imię i nazwisko zlecającego, nazwę firmy remontowej wraz z danymi jej reprezentanta,
  • wyszczególnienie zakresu prac objętych umową,
  • dokładny adres mieszkania, w którym będzie przeprowadzany remont,
  • cenę usługi,
  • zasady płatności – terminy wpłaty zarówno zaliczek, jak i całości wynagrodzenia na rzecz ekipy remontowej,
  • obowiązki stron umowy, takie jak udostępnienie lokalu czy projektów,
  • oświadczenie przedsiębiorcy, że ma uprawnienia i kwalifikacje do wykonania powierzonych prac,
  • termin rozpoczęcia i planowaną datę zakończenia remontu,
  • wysokość ewentualnych kar za nieterminowość,
  • zapisy dotyczące zasad odbioru prac i czasu na usunięcie ewentualnych niedociągnięć,
  • podpisy stron umowy.

Co powinniśmy sobie zastrzec w takiej umowie?

Dodatkowo w umowie warto zastrzec, że wszelkie dodatkowe prace podnoszące koszt remontu, nie mogą być przeprowadzone bez wcześniejszego uzgodnienia ze zleceniodawcą. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie remontu ujawnione zostaną usterki, które nie są objęte umową, a należy je koniecznie usunąć. W takiej sytuacji wykonawca powinien dokonać wyceny prac i przedstawić je zlecającemu do akceptacji.

Ile kosztuje remont mieszkania 35-55 m2?

Poniżej podajemy orientacyjne ceny remontu małego mieszkania w zależności od powierzchni. Koszty obejmują zatrudnienie wykonawców oraz zakup materiałów ze średniej półki cenowej. Uśrednione ceny generalnego remontu mieszkania w bloku wynoszą:

  • remont mieszkania w bloku, powierzchnia 35 m2 – 117 250 zł
  • remont mieszkania w bloku, powierzchnia 40 m2 – 134 000 zł
  • remont mieszkania w bloku, powierzchnia 45 m2 – 150 750 zł
  • remont mieszkania w bloku, powierzchnia 50 m2 – 167 500 zł
  • remont mieszkania w bloku, powierzchnia 55 m2 – 184 250 zł
Kosz generalnego remontu mieszkania względem metrażu

Ile kosztuje remont mieszkania 60-95 m2?

Remontując średniej wielkości mieszkanie musimy liczyć się z kosztami w granicach 200 000 – 320 000 zł. Średnia cena takiego remontu to 3350 zł/m2. Koszty te obejmują zarówno robociznę, jak i ceny materiałów oraz zakup sprzętu AGD. W zależności od powierzchni mieszkania przy generalnym remoncie możemy spodziewać się kosztorysów na poziomie:

  • generalny remont mieszkania przy pow. 60 m2 – 200 000 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 65 m2 – 217 750 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 70 m2 – 234 500 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 75 m2 – 251 250 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 80 m2 – 268 000 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 85 m2 – 284 750 zł
  • generalny remont mieszkania przy pow. 90m2 – 301 500 zł

Ile kosztuje remont mieszkania 100-130 m2?

Jeśli mamy do remontu duże mieszkanie o powierzchni większej niż 100 m2, koszty generalnego remontu będą stosunkowo wysokie. Szczegółowe wyliczenia będą zależały od zakresu prac. Orientacyjnie możemy powiedzieć, że w zależności od powierzchni za gruntowny remont zapłacimy ok.:

  • koszt remontu mieszkania o powierzchni 100 m2 – 335 000 zł
  • koszt remontu mieszkania o powierzchni 110 m2 – 368 500 zł
  • koszt remontu mieszkania o powierzchni 120 m2 – 402 000 zł
  • koszt remontu mieszkania o powierzchni 130 m2 – 435 500 zł

Generalny remont mieszkania – od czego zacząć?

Prac remontowych nie należy przeprowadzać w sposób chaotyczny. Może to spowodować nie tylko przedłużenie się remontu, ale też niszczenie dotychczas wyremontowanych powierzchni podczas wykonywania innych prac. Zatem od czego zacząć remont mieszkania? Jaka powinna być kolejność prac podczas remontu generalnego? 

  1. Zaczynamy od projektu. Możemy go przygotować samodzielnie lub z pomocą projektanta. Ważne, by już na początku wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. 
  2. Prace przygotowawcze: usunięcie starych tynków, płytek, zabudowy kuchennej, podłóg, drzwi. W tym momencie przeprowadzamy też ewentualne wyburzenia ścian czy modyfikacje instalacji elektrycznej lub hydraulicznej. Pamiętajmy, by zabezpieczyć folią te elementy, które nie będą remontowane. 
  3. Sufity i ściany. Na tym etapie przeprowadzamy gipsowanie i malowanie sufitów oraz ścian. Kładziemy tapety, płytki, czy inne elementy dekoracyjne. 
  4. Podłogi. Układamy płytki, panele lub parkiet. 
  5. Biały montaż i zabudowa kuchenna. Montujemy wszystkie elementy armatury łazienkowej i kuchennej. Składamy meble, instalujemy sprzęt AGD.
  6. Drzwi. Ze względu na duże ryzyko uszkodzenia podczas prac remontowych skrzydła drzwiowe zawsze montujemy na końcu. 

Ile kosztują prace przygotowawcze?

Prace przygotowawcze to szereg czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem właściwego remontu. Zaliczamy do nich:

  • demontaż armatury kuchennej i łazienkowej – 60-100 zł/szt.
  • usunięcie starych mebli – od 1000-1500 zł (koszt zależny od zakresu prac)
  • skuwanie płytek 56-62 zł/m2
  • demontaż paneli 9-12 zł/m2
  • boazerii 10-16 zł/m2
  • za demontaż parkietu, drewnianej podłogi zapłacimy 32-36 zł/m2
  • usunięcie płytek LVT to koszt 8-11 zł/m2
  • usunięcie wykładzin 9-11 zł/m2
  • usuwanie tapet 10-12 zł/m2
  • skuwanie starego tynku 52-58 zł/m2
  • usuwanie starej farby ze ścian 8-13 zł/m2

O ile to konieczne, w tym momencie przeprowadza się wszelkie prace związane z wymianą instalacji. Następnie naprawia się wszelkie ubytki i usterki. Kolejnym etapem jest wykonanie wylewki oraz nanoszenie gładzi na ścianę. 

Jaki jest koszt usunięcia starej powierzchni ścian i podłóg?

Średni koszt skuwania płytek ze ścian i podłóg mieści się w przedziale 56-62 zł/m2. Usunięcie starej farby lub tapety ze ścian kosztuje ok. 8-13 zł/m2. Skucie całego tynku wiąże się z kosztem 52-58 zł/m2. Za demontaż parkietu zapłacimy średnio 32-36 zł/m2, a za usunięcie starych wykładzin – 9-11 zł/m2. W przypadku paneli lub boazerii cena za demontaż wynosi ok. 9-16 zł/m2. Jeśli chcemy zdemontować drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicą powinniśmy liczyć się z kosztem 160-220 zł.

Jaki jest koszt naprawy usterek i uzupełnienia ubytków ścian i podłóg?

Przed nałożeniem gładzi należy usunąć wszelkie głębsze ubytki. Warstwa gładzi jest na tyle cienka, że nie zakryje właściwie większych zagłębień powstałych podczas prac przygotowawczych. Z tego względu trzeba wypełnić je przed kontynuacją remontu. Koszt uzupełniania ubytków w ścianach i podłogach wynosi średnio 15-20 zł/m2.

Ile kosztuje wylewka i gładź?

W zależności od rodzaju wylewki (cementowa, anhydrytowa) koszt jej wykonania wraz z materiałami wynosi od 50 do nawet 180 zł/m2. Przy czym należy pamiętać, że są to wylewki cienkowarstwowe o grubości 4-5 cm, służące jedynie do wyrównania powierzchni. Za nałożenie gładzi zapłacimy ok. 45-65 zł/m2. Natomiast gruntowanie to koszt 7-10 zł/m2. Podane ceny obejmują robociznę i materiały.

Ile kosztuje wymiana instalacji?

instalacja wodno-kanalizacyjna cena

Koszt wymiany instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej jest bardzo indywidualny i zależy od stopnia skomplikowania prac. Można przyjąć, że podstawowe ceny remontu instalacji mieszczą się w następujących przedziałach:

Instalacja elektryczna:

Za przeniesienie gniazd lub drobne prace modernizacyjne instalacji elektrycznej zapłacimy ok. 85-110 zł/punkt, natomiast nowe punkty to koszt rzędu 170-210 zł/punkt.

Instalacja hydrauliczna:

Demontaż punktów hydraulicznych kosztuje 160-210 zł za sztukę. Wykonanie zupełnie nowego podejścia wodno-kanalizacyjnego z miedzianymi rurami może kosztować nawet 720-870 zł/punkt.

Instalacja centralnego ogrzewania:

Wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania wiąże się z kosztem 220-280 zł/punkt. Ogrzewanie podłogowe kosztuje ok 250-340 zł/m2, a za założenie grzejnika zapłacimy 80-115 zł/sztuka.

Ile kosztuje układanie płytek?

Ceny za ułożenie płytek zależą od ich rodzaju oraz powierzchni, na której zostaną umieszczone. Za układanie płytek na podłodze we wzór karo zapłacimy 175-210 zł/m2. Ceny za układanie standardowych płytek 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45 zaczynają się od 90-140 zł/m2. Jeśli chcemy położyć gres powinniśmy liczyć się z kosztem 120-190 zł/m2. Układanie glazury na ścianie kosztuje 100-130 zł/m2, a gdy zdecydujemy się na efektowne mozaiki możemy zapłacić nawet 190-260 zł/m2.

Do tego należy doliczyć koszty materiałów, które kształtują się następująco:

  • płytki:
    • glazura, czyli delikatne płytki na ścianę – 40-140 zł/m2 w zależności od kształtu, wzoru i koloru,
    • terakota wybierana raczej na podłogi – 60-220 zł/m2 w zależności od wybranego wzoru, kształtu i wielkości,
    • gres, czyli twarde płytki na podłogę – 40-160 zł również w zależności od typu i kolorystyki.
  • klej w cenie 50-100 zł za opakowanie 25 kg. Przy czym należy pamiętać, że wydajność kleju może się wahać w granicach 1,5-4,5 kg/m2 w zależności od kształtu i wielkości płytek i rodzaju produktu.

Ile kosztuje fugowanie?

Fugowanie jest istotnym etapem wykończenia powierzchni pokrytej płytkami. Jego cena zależy od rodzaju spoiny. Jeśli wybierzemy fugi cementowe zapłacimy ok 15-25 zł/m2 w zależności od wielkości płytek. Natomiast fugi epoksydowe kosztują 50-60 zł/m2. Podane ceny zawierają koszty robocizny oraz materiałów.

Ile kosztuje malowanie ścian i sufitów?

Ile kosztuje malowanie

Te części ścian i sufitów, które nie zostaną pokryte płytkami, tapetą lub innymi ozdobnikami, muszą zostać pomalowane. Koszt usługi malowania wynosi ok. 18-23 zł/m2. W kosztorysie trzeba też uwzględnić cenę farby, która różni się w zależności od jej rodzaju:

  • winylowa kosztuje ok 1,80-2,20 zł/m2,
  • akrylowa wiąże się z wydatkiem 2,40-2,60 zł/m2,
  • za lateksową trzeba zapłacić 5,20-5,80 zł/m2,
  • ceramiczna ma cenę ok 6,20-720 zł/m2.

Ile kosztuje tapetowanie? 

Ciekawym ozdobnikiem, ponownie zyskującym na popularności są tapety. Często wykorzystywane np. tylko na jednej ścianie w sypialni, czy salonie. Za samo położenie tapety zapłacimy ok. 26-40 zł/m2, a jeśli praca będzie wymagałą wzorów koszt wzrośnie do 40-60 zł/m2. 

Ceny tapet zaczynają się od 8-12 zł/m2. Jeśli zdecydujemy się na fototapety zapłacimy przynajmniej 25 zł/m2. Ciekawą opcją są tapety natryskowe, których koszt mieści się w przedziale 50-75 zł/m2 za nałożenie wraz z niezbędnymi materiałami i zabezpieczeniem pomieszczenia.

Ile kosztuje układanie parkietu lub paneli podłogowych?

Najczęstszym sposobem wykończenia podłogi w sypialniach czy salonach są panele podłogowe lub parkiety. Za układanie parkietu zapłacimy ok. 80-100 zł/m2. Ponadto za lakierowanie parkietu zapłacimy ok. 50-60 zł/m2. Jeśli zdecydujemy się na olejowanie, które kosztuje 16-20 zł/m2 uzyskamy bardziej naturalny efekt. Drewno parkietowe dobrej jakości kosztuje 180-240 zł.

Zdecydowanie mniej czasochłonne i skomplikowane jest układanie paneli podłogowych. Choć efekt wizualny nie jest tak imponujący, jak w przypadku parkietu, panele są chętnie wybieranym rozwiązaniem. Głównie ze względu na znacznie niższą cenę, która wynosi średnio 25-280 zł/m2 w zależności od koloru, wzoru i klasy ścieralności. Układanie paneli kosztuje ok. 35-50 zł/m2.

Ile kosztuje wykonanie sufitu podwieszanego? 

Sufit podwieszany cena

W łazienkach, czy kuchni, gdzie panuje wilgoć najlepiej pozostawić oryginalną powierzchnię sufitu i pokryć ją odpowiednio dobraną farbą. Natomiast w pokojach można rozważyć bardziej dekoracyjne rozwiązanie, jak jest sufit podwieszany. Dzięki niemu wnętrze pomieszczenia zyska niepowtarzalny charakter. 

W zależności od rodzaju sufitu, za jego wykonanie zapłacimy średnio:

  • 155-200 zł/m2 sufitu podwieszanego jednowarstwowego,
  • 160-210 zł/m2 sufitu podwieszanego wielowarstwowego wykonanego z płyty kartonowo-gipsowej,
  • 200-250 zł/m2 sufitu łukowego o większym stopniu skomplikowania prac,
  • 115-160 zł/m2 sufitu kasetonowego.

Podane ceny zawierają koszty materiałów. Jeśli chcemy dodatkowo ocieplić sufit, powinniśmy liczyć się z dodatkowym kosztem ok. 30 zł/m2.

Ile kosztuje Remont mieszkania – kosztorys wykonania łazienki

Jeszcze na etapie prac przygotowawczych należy przeprowadzić hydroizolację w łazience. Jej średni koszt to 30-70 zł/m2. Przyjmijmy, że w łazience o powierzchni 6 m2 trzeba zrobić wylewkę samopoziomującą i położyć płytki. Następnie doliczymy wszystkie elementy wyposażenia, tj: umywalkę, toaletę i wannę wraz z montażem. Weźmiemy też pod uwagę zakup nowej pralki.

Orientacyjne koszty takiego remontu z użyciem materiałów ze średniej półki cenowej przedstawiamy w poniższej tabeli.

PodłogaCenaIlośćSuma
Wylewka samopoziomująca – wykonanie i materiały70 zł/m26 m2420 zł
Płytki na podłogę60 zł/m26 m2360 zł
Fuga na podłogę20 zł/kg2,5 kg50 zł
Klej do płytek2 zł/kg25 kg50 zł
Preparat gruntujący9 zł/kg0,5 kg4,50 zł
Robocizna – gruntowanie, układanie płytek na podłodze i fugowanie120 zł/m26 m2720 zł
Ściany i sufityCenaIlośćSuma
Płytki na ścianę60 zł/m224 m21440 zł
Fuga na ścianę20 zł/kg10 kg200 zł
Klej do płytek2 zł/kg100 kg200 zł
Preparat gruntujący9 zł/kg2 kg18 zł
Robocizna – gruntowanie, układanie ścianie na podłodze i fugowanie120 zł/m224 m22880 zł
Farba łazienkowa32 zł/l2 l64 zł
Malowanie20 zł/m26 m2120 zł
Elektryka i biały montażCenaIlośćSuma
Lampa sufitowa220 zł/szt1220 zł
Oświetlenie przy lustrze110 zł/szt1110 zł
Montaż lampy120 zł/szt2240 zł
Zestaw podtynkowy WC900 zł/szt1900 zł
Montaż WC podwieszanego300 zł/szt1300 zł
Umywalka z szafką450 zł/szt1450 zł
Bateria do umywalki130 zł/szt1130 zł
Montaż umywalki140 zł/szt1140 zł
Wanna850 zł/szt1850 zł
Obudowa do wanny – akrylowa500 zł/szt1500 zł
Bateria do wanny200 zł/szt1200 zł
Montaż wanny250 zł/szt1250 zł
PozostałeCenaIlośćSuma
Lustro200 zł/szt1200 zł
Pralka1700 zł/szt11700 zł
Drzwi z ościeżnicą i montażem700 zł/szt1700 zł
SUMA13 416,50

Z powyższej tabeli wynika, że gruntowny remont łazienki, bez prac przygotowawczych będzie nas kosztował prawie 13 500 zł.

Ile kosztuje montaż oświetlenia?

Za montaż lampy sufitowej zapłacimy średnio 100-140 zł za sztukę. Za samą lampę zapłacimy średnio 70-300 zł w zależności od modelu. Na rynku są też droższe i bardziej wymyślne modele których ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 

W pomieszczeniach, w których zamontowaliśmy sufity podwieszane stosuje się oświetlenie LED, za którego montaż zapłacimy 30-60 zł/mb w zależności od stopnia skomplikowania prac. Ceny samych taśm LED zaczynają się od kilku złotych za mb. Takie same koszty poniesiemy w przypadku montażu oświetlenia LED pod szafkami wiszącymi w kuchni.

Ile kosztuje Remont mieszkania – kosztorys wykonania kuchni

Kuchnia to, obok łazienki, najbardziej kapitałochłonne pomieszczenie do remontu. Przyjmijmy, że mamy do urządzenia kuchnię o powierzchni 12 m2. W pierwszej kolejności wykonujemy prace związane z ułożeniem płytek i malowaniem ścian. Najważniejsze elementy wyposażenia naszej kuchni to armatura, meble na wymiar oraz sprzęt AGD. W typowej kuchni znajdziemy zmywarkę, piekarnik, lodówkę, płytę gazową lub elektryczną oraz okap. 

Średni koszt takiego remontu przedstawiamy w poniższej tabeli.

PodłogaCenaIlośćSuma
Wylewka samopoziomująca – wykonanie i materiały70 zł/m212 m2840 zł
Płytki na podłogę60 zł/m212 m2720 zł
Fuga na podłogę20 zł/kg5 kg100 zł
Klej do płytek2 zł/kg50 kg100 zł
Preparat gruntujący9 zł/kg1 kg9 zł
Robocizna – gruntowanie, układanie płytek na podłodze i fugowanie120 zł/m212 m21440 zł
Ściany i sufityCenaIlośćSuma
Panele ścienne szklane1400 zł/m23 m24200 zł
Farby do kuchni25 zł/l3 l75 zł
Farba gruntująca biała5,5 zł/l6 l33 zł
Narzędzia do malowania – zestaw90 zł190 zł
Malowanie20 zł/m230 m2600 zł
Elektryka i wyposażenieCenaIlośćSuma
Lampa sufitowa250 zł/szt1250 zł
Montaż lampy120 zł/szt1120 zł
Oświetlenie LED pod szafkami – montaż i materiały35 zł/mb4 m140 zł
Blat kuchenny laminowany250 zł/mb7 mb1750 zł
Lodówka do zabudowy2000 zł/szt12000 zł
Piekarnik elektryczny do zabudowy1500 zł/szt11500 zł
Płyta grzewcza indukcyjna1800 zł/szt11800 zł
Zmywarka do zabudowy1500 zł/szt11500 zł
Kuchenka mikrofalowa do zabudowy1000 zł/szt11000 zł
Okap kominowy750 zł/szt1750 zł
Meble kuchenne na wymiar3000 zł/mb7 mb21000 zł
Montaż mebli kuchennych10% wartości mebli12100 zł
Montaż sprzętu AGD100 zł/szt6600 zł
Zlewozmywak dwukomorowy500 zł/szt1500 zł
Bateria kuchenna200 zł/szt1200 zł
Syfon100 zł/szt1100 zł
Montaż zlewozmywaka200 zł/szt1200 zł
SUMA43 617 zł

Jak widać na powyższym przykładzie kompleksowy remont kuchni o powierzchni 12 m2 z pełnym wyposażeniem wiąże się z kosztem prawie 44 000 zł.

Ile kosztuje remont mieszkania – kosztorys przedpokoju

Właściwie najmniej prac, a co za tym idzie najniższych nakładów finansowych wymaga remont przedpokoju. Poniżej prezentujemy przykładowe koszty, z użyciem materiałów ze średniej półki cenowej, remontu przedpokoju o powierzchni 7 m2.

PodłogaCenaIlośćSuma
Wylewka samopoziomująca – wykonanie i materiały70 zł/m27 m2490 zł
Płytki na podłogę60 zł/m27 m2420 zł
Fuga na podłogę20 zł/kg2,5 kg50 zł
Klej do płytek2 zł/kg25 kg50 zł
Preparat gruntujący9 zł/kg0,5 kg4,50 zł
Robocizna – gruntowanie, układanie płytek na podłodze i fugowanie120 zł/m27 m2840 zł
Ściany i sufityCenaIlośćSuma
Farba ścienna kolor20 zł/l2 l40 zł
Farba gruntująca biała5,5 zł/l4 l22 zł
Narzędzia do malowania – zestaw90 zł190 zł
Malowanie20 zł/m222 m2440 zł
Elektryka i wyposażenieCenaIlośćSuma
Lampa sufitowa240 zł/szt1240 zł
Montaż lampy120 zł/szt1120 zł
Szafa wnękowa z montażem4000 zł/szt14000 zł
SUMA6806,50 zł

Jak widać koszty remontu przedpokoju nie przekraczają 7000 zł, przy czym największą ich część stanowi szafa wnękowa. W przypadku zastosowania innych rozwiązań, koszt remontu przedpokoju będzie znacznie niższy.

Ile kosztuje remont mieszkania – salon i sypialnia kosztorys

Dwa pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu to salon i sypialnia. Poniżej prezentujemy orientacyjne koszty remontu salonu o powierzchni 18 m2 oraz 12-metrowej sypialni. Należy wziąć pod uwagę, że prezentowane wyceny są orientacyjne i uśrednione. Ostateczne koszty będą zależały od wybranych materiałów i elementów wyposażenia, a także rodzaju i stopnia skomplikowania prac.

Średnie koszty remontu salonu o powierzchni 18 m2 prezentujemy w tabeli poniżej.

PodłogaCenaIlośćSuma
Wylewka samopoziomująca – wykonanie i materiały70 zł/m218 m21260 zł
Drewno na parkiet lakierowane300 zł/m218 m26000 zł
Grunt poliuretanowy pod parkiet80 zł/l4 l320 zł
Klej do parkietu25 zł/kg22 kg550 zł
Listwy przypodłogowe30 zł/mb20 mb600 zł
Robocizna – układanie parkietu80 zł/m218 m21440 zł
Ściany i sufityCenaIlośćSuma
Farba ścienna kolor20 zł/l6 l120 zł
Farba gruntująca biała5,5 zł/l6 l33 zł
Narzędzia do malowania – zestaw90 zł190 zł
Malowanie20 zł/m240 m2800 zł
Elektryka i wyposażenieCenaIlośćSuma
Lampa sufitowa280 zł/szt1280 zł
Kinkiety100 zł/szt2200 zł
Montaż lampy120 zł/szt3360 zł
Zestaw mebli z szafką pod TV3500 zł/szt13500 zł
Montaż mebli10% wartości mebli1350 zł
Sofa2500 zł/szt12500 zł
Fotel900 zł/szt21800 zł
SUMA20 203 zł

Jak widać na powyższym przykładzie urządzenie takiego salonu może kosztować ponad 20 000 zł. Przyjrzyjmy się teraz kosztom generalnego remontu sypialni, które przedstawiamy w poniższej tabeli.

PodłogaCenaIlośćSuma
Wylewka samopoziomująca – wykonanie i materiały70 zł/m212 m2840 zł
Drewno na parkiet lakierowane300 zł/m212 m23600 zł
Grunt poliuretanowy pod parkiet80 zł/l3 l240 zł
Klej do parkietu25 zł/kg15 kg375 zł
Listwy przypodłogowe30 zł/mb15 mb450 zł
Robocizna – układanie parkietu80 zł/m212 m2960 zł
Ściany i sufityCenaIlośćSuma
Farba ścienna kolor20 zł/l5 l100 zł
Farba gruntująca biała5,5 zł/l5 l27,50 zł
Narzędzia do malowania – zestaw90 zł190 zł
Malowanie20 zł/m230 m2600 zł
Elektryka i wyposażenieCenaIlośćSuma
Lampa sufitowa280 zł/szt1280 zł
Lampki nocne90 zł/szt2180 zł
Montaż lampy120 zł/szt1120 zł
Łóżko podwójne z materacem1500 zł/szt11500 zł
Komoda1500 zł/szt11500 zł
Szafa wnękowa6000 zł/szt16000 zł
Montaż mebli10% wartości mebli1900 zł
Drzwi z ościeżnicą i montażem800 zł/szt1800 zł
SUMA18 562,50 zł

Za gruntowny remont sypialni zapłacimy niespełna 19 000 zł. Oczywiście przy wyborze innego rodzaju podłóg i elementów wyposażenia, kosztorys ulegnie zmianie.

Z czego wynika koszt remontu mieszkania?

Koszt remontu mieszkania wynika z wielu czynników. Przede wszystkim jest to jego zakres. Zupełnie inne koszty wiążą się z delikatnym odświeżeniem wnętrz, niż z generalnym remontem poszczególnych pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest też stan mieszkania. Brak konieczności przeprowadzania prac przygotowawczych w mieszkaniach w stanie deweloperskim spowoduje, że ich remont będzie nieco tańszy niż lokalu w kamienicy.

Ponadto bardzo dużo zależy od rodzaju materiałów, jakie wybierzemy do remontu. ceny farb, paneli, drewna parkietowego, płytek są bardzo zróżnicowane w zależności od właściwości oraz koloru. Do tego trzeba dodać metraż mieszkania, od którego zależy ilość potrzebnych materiałów. Tak samo wygląda kwestia wyposażenia. Od tego na jakie elementy armatury kuchennej i łazienkowej oraz sprzęty AGD się zdecydujemy, będzie zależał całkowity koszt inwestycji.

W końcu na koszt remontu lokalu mieszkalnego mocno wpływa cena za robociznę. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy przeprowadzić niektóre prace samodzielnie. Zwykle dotyczy to prac przygotowawczych oraz malowania lub tapetowania, czy układania paneli podłogowych. 

Z jakimi kosztami remontu należy się jeszcze liczyć?

Przy generalnym remoncie należy wziąć dodatkowo pod uwagę zakup sprzętów takich jak TV. Ponadto wszelkie elementy dekoracyjne jak firanki, zasłony, żaluzje, ramki na zdjęcia, czy obrazki na ścianę. Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie została uwzględniona w ogólnych kosztorysach.

Często generalne remonty wiążą sią z wymianą okien i drzwi zewnętrznych. Nowe okna z PCV mogą kosztować ok. 1500-2500 zł za sztukę. Natomiast drzwi zewnętrzne mogą kosztować nawet 3000-6000 zł. Do tego należy doliczyć koszt robocizny na poziomie 150-200 zł za wymianę okna oraz nawet 1200 zł za wymianę drzwi zewnętrznych. 

W kosztorysie należy uwzględnić również wynajem kontenera na odpady budowlane. Średnio wiąże się to z kosztem 2000-4000 zł w zależności od ilości odpadów. Takie cenniki najlepiej sprawdzić w lokalnej firmie zajmującej się dostarczaniem kontenerów i odbieraniem odpadów.

Koszt remontu mieszkania – jak go wyliczyć?

Najlepiej jest przygotować sobie bardzo szczegółowy kosztorys. należy w nim uwzględnić wszystkie prace, które planujemy wykonać oraz niezbędne materiały. W przygotowaniu kosztorysu pomocne mogą okazać się kalkulatory dostępne na stronach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że każdy remont jest inny i jego koszty będą zależały od zakresu prac i cen wybranych przez nas materiałów.

Skąd się biorą różnice w cenach usług remontowych?

Skoro każdy remont jest inny, to tak samo cena każdego z nich będzie inna. Na różnice w cenach remontu mają wpływ 4 główne czynniki, do których zaliczamy:

  1. Lokalizację – generalnie im większe miasto tym częściej drożej. Wynika to z różnic w standardzie życia, zarobków i możliwości finansowych między mieszkańcami dużych miast i małych gmin wiejskich.
  2. Standard wykończenia – rodzaj i jakość materiałów mają znaczący wpływ na cenę. Podobnie jest z jakością i ilością wymienionych sprzętów.
  3. Metraż lokalu – o wiele mniej zapłacimy za remont małego 40-metrowego mieszkania, niż za podobny zakres prac w lokalu o powierzchni 80 m2.
  4. Prestiż firmy remontowo-budowlanej – najlepsi wykonawcy, których kalendarze są zarezerwowane na wiele miesięcy do przodu, mają zwykle najwyższe ceny. Bo za ceną zwykle idzie jakość. 

Jak optymalizować koszty wykończenia mieszkania?

Wykończenie mieszkania to inwestycja przynajmniej na kilka lat. Dlatego nie warto oszczędzać na materiałach. Dobrze wybierać te ze średniej półki cenowej, które mają dobre opinie użytkowników i wysoką jakość. Warto porównywać ceny poszczególnych produktów w różnych marketach budowlanych, gdyż dzięki promocjom możemy sporo zaoszczędzić.

Wybierając firmę remontową warto natomiast porównać przynajmniej kilka ofert. Można w tym celu skontaktować się z wybranymi przedsiębiorstwami i poprosić o wycenę wraz ze zdjęciami poprzednich realizacji. Alternatywą jest skorzystanie z porównywarek firm budowlanych w internecie, które pozwalają zaoszczędzić czas i szybko wskazują najlepszych wykonawców.

Co można odliczyć od podatku przy remoncie mieszkania?

Aktualnie obowiązujące prawo nie przewiduje ulgi remontowej. Jedynym sposobem na skorzystanie z obniżenia podatku jest ulga termomodernizacyjna. Przysługuję ona jednak jedynie właścicielom domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej, czy szeregowej. 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć od podatku wydatki o wartości do 53 000 zł, które przeznaczyliśmy na działania zmniejszające zapotrzebowanie domu na energię. Zalicza się do nich:

  • ocieplenie lub docieplenie budynku,
  • zabezpieczenie przed zawilgoceniem,
  • budowa węzła cieplnego wraz z programatorem temperatury,
  • instalacja kotła gazowego lub olejowego wraz z osprzętem,
  • zakup zbiornika na gaz lub olej opałowy,
  • wykonanie przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
  • zakup i instalacja kotła przeznaczonego do spalania tylko biomasy,
  • zakup materiałów budowlanych do instalacji grzewczej, podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania elektrycznego,
  • zakup i instalacja pompy ciepła i osprzętu,
  • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • wymiana okien i drzwi.

O czym warto wiedzieć, zanim wyremontujesz mieszkanie?

W związku z rosnącą inflacja, ceny materiałów wykończeniowych oraz usług firm remontowych są coraz wyższe. Warto mieć to na uwadze planując kosztorys, zwłaszcza jeśli robimy to z wyprzedzeniem. Przed rozpoczęciem remontu najlepiej ponownie zweryfikować przygotowany kosztorys.

Ponadto jeśli mieszkanie ma zostać sprzedane, warto zastanowić się nad wstrzymaniem prac remontowych. Oczywiście remont zwiększa wartość mieszkania. Jednak wielu kupujących woli kupić mieszkanie do remontu i urządzić je według własnych upodobań.

Jak często powinno się robić remont mieszkania?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Jedni wolą wykonywać małe remonty co kilka lat. Odświeżają wtedy wygląd jednego lub dwóch pomieszczeń, odmalowują ściany i zmieniają wystrój. Inni natomiast preferują generalne remonty wykonywane co kilkanaście let.

Oczywiście zależy to od preferencji właścicieli oraz możliwości finansowych. Generalne remonty są długie i wymagają dużych nakładów pieniężnych. Pozwalają jednak na osiągnięcie efektu “wow!”. Natomiast mniejsze i częstsze remonty są wybierane przez osoby mniej zamożne oraz takie, które lubią często zmieniać wystrój.