Ile kosztuje cyklinowania parkietu – cena w 2023?

cyklinowanie parkietu cena

Parkiet w mieszkaniu to przede wszystkim symbol elegancji i prestiżu. Wśród najważniejszych zalet parkietu wymienia się głównie jego wytrzymałość, bowiem nawet w przypadku zniszczenia wierzchniej powłoki drewna nadaje się ona do renowacji dzięki cyklinowaniu u ponownemu lakierowaniu. Dobrze wykonany parkiet to inwestycja na kilka pokoleń, de facto nie posiada on daty ważności.

Cyklinowanie parkietu – od czego zależy cena?

Na cenę cyklinowania parkietu w pierwszej kolejności wpływa rodzaj drewna, z którego został wykonany parkiet. W przypadku drewna rodzime ceny cyklinowania z reguły są niższe, natomiast za cyklinowanie parkietu z drewna egzotycznego zapłacimy więcej z uwagi na jego twardość i trudność w obróbce.

Cena cyklinowania zależy również od powierzchni parkietu oraz stopnia jego zużycia. W przypadku silnie uszkodzonych parkietów wymagane jest wypełnienie ubytków, szpachlowanie nierówności oraz strukturyzowanie powierzchni parkietu. Tego typu usługi również wpływają na cenę końcową cyklinowania parkietu.

Ile kosztuje cyklinowania parkietu?

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu
Cyklinowanie parkietu aktualna cena

Cyklinowanie bezpyłowe parkietu to koszt średnio 20 – 35 zł/m2 parkietu. Natomiast usługa  cyklinowania parkietu wraz ze szpachlowaniem i ponownym lakierowaniem/olejowaniem parkietu to wydatek rzędu 35 – 45 zł/m2. Cena szczotkowania oraz strukturyzacji naszego drewnianego parkietu wynosi 20 zł/m2.

Co wpływa na cenę parkietu?

Przeglądając rodzaje parkietów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na gatunek oraz klasę drewna, z którego został on wykonany, bowiem od tego w głównej mierze zależy cena parkietu. Parkiety wykonane z drewna rodzimego są zdecydowanie najtańsze, jednak charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia oraz wilgoć. Drewno egzotyczne jest droższe, natomiast pozwala ono zachować żywotność parkietu na dłuższy czas, przez co będziemy mogli dużo rzadziej wykonywać gruntowną renowację pakietów w mieszkaniu. Oprócz tego parkiety z drewna o wyższej jakości lepiej wygłuszają oraz izolują pomieszczenia.

Osobną kwestią jest klasa drewna, z którego został wykonany. Istnieją trzy klasy drewna, z którego może zostać wykonany parkiet: I, II oraz III. Im wyższa klasa drewna, tym pojedyncze deszczułki będą miały bardziej zbliżony do siebie kolor, odcień oraz prostoliniowe usłojenie. W niższych klasach drewna mogą pojawić się różnice w kolorze, falowania drewna oraz wystające sęki.

Ile kosztuje parkiet?

Za tradycyjny parkiet dębowy I klasy zapłacimy średnio 120 – 150 zł/m2. Ceny parkietów z drewna egotycznego I klasy mogą osiągać wysokość nawet do 350-500 zł/m2. Dodatkowymi kosztami parkietu będą akcesoria montażowe: kleje do parkietu oraz listwy przypodłogowe.