Rynek gruntów oraz działek budowlanych staje się w ostatnim czasie nieprzewidywalny. Ceny rosną w dynamicznie, a nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja miałaby się zmienić. Ziemia staje się towarem niezwykle pożądanym, dlatego coraz więcej inwestorów oraz deweloperów interesuje się zakupem atrakcyjnych działek. Przyjrzyjmy się cenom hektara ziemi oraz omówmy od czego zależą ceny.
Od czego zależy cena hektara ziemi?
Z raportu przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny za hektar ziemi rosną regularnie od 20 lat. Stąd zdaniem wielu obserwatorów rynku, ceny za hektar ziemi poddane są dużym spekulacją i często trudno rzeczywiście wycenić jego rzeczywisty koszt.
Niemniej jednak cena hektara ziemi zależy od wielu czynników, które najczęściej oceniane są przez rzeczoznawców lub weryfikowane przez rynek. Bezpośrednim elementem wpływającym na koszt hektara ziemi jest bliskość działki do centrum metropolii oraz jakość dróg dojazdowych w okolicy.
Ponadto ważnym czynnikiem jest miejsce położenia ziemi na mapie Polski. Ze statystyk wynika, że działki na wschodniej ścianie naszego kraju są tańsze, niż grunty w centralnej oraz zachodniej Polsce. Najdroższej wypadają województwa: Mazowieckie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Dolnośląskie oraz Śląskie. Oprócz tego ważna jest jakość zakupionej ziemi, którą określa klasa gruntu.
Ile kosztuje hektar ziemi?
Za hektar ziemi w klasie I, II lub III położonej w najdroższym województwie (Wielkopolski oraz Kujawsko-Pomorskim) zapłacimy średnio 62000-85000 zł/ha. W tańszych województwach (Świętokrzyskie, Podkarpackie) tej samej jakość ziemia kosztować będzie średnio 36000-42000 zł/ha.
Jakie są rodzaje gruntów?
Grunty rolne podzielić można ze względu na klasę, czyli jakość gruntu, jest to ważny element w ocenianiu potencjały inwestycyjnego ziemi. Wyróżn iamy sześć klas gruntów:
- grunty dobre: grunty klasy I, II oraz III. Gleby te są zasobne w składniki pokarmowe oraz wartości chemiczne gleby, ponadto posiadają łagodne pochylenia.
- grunty średnie: grunty klasy IIIb, IV. Są to gleby o nieco niższych właściwościach chemicznych oraz fizjokratycznych. Wykazują podatność na erozje wodnej oraz dają słabsze plony.
- grunty słabe: grunty klasy V, VI. Ubogie w substancje odżywcze, mało urodzajne. Posiadają dużą ilość kamieni oraz fragmentów piaszczystych o niskim poziomie próchnicy. Zazwyczaj są również terenami suchymi, zbyt płytkimi i luźnymi w swojej strukturze wewnętrznej.
Aby dowiedzieć się, jakiej klasy grunt chcemy nabyć, musimy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta i poprosić o wypis z ewidencji gruntów i budynków. Sprawę oceny gruntu możemy również załatwić online, wystarczy, że odwiedzimy geoportale prowadzone przez starostwo powiatowe lub urząd miasta i tam na mapie klas ziemi możemy znaleźć potrzebne nam informacje.