Ile kosztuje dachówka ceramiczna?

Ile kosztuje dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna, to jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów, stosowanych do krycia dachów. Cena dachówki ceramicznej, jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku jej cementowego odpowiednika, ale cechuje ją estetyka, wysoka izolacja akustyczna i przede wszystkim wieloletnia trwałość. Szeroka dostępność dachówek ceramicznych, sprawia, że są one stosowane w wielu projektach budowlanych. Jaka jest cena dachówki ceramicznej?

Ile kosztuje dachówka ceramiczna – cennik

Koszt zakupu dachówki ceramicznej, to kwota w granicach 42-54 zł/m2. Podana cena, dotyczy dachówki firmy Wienerberger. Koszt pokrycia dachu o powierzchni 120 m2, tego typu dachówką ceramiczną, wyniesie 5040-6480 zł.

Dachówka ceramiczna – wady i zalety

Osoba decydująca się, na zastosowanie dachówki ceramicznej do pokrycia dachu, powinna znać podstawowe wady i zalety, takiego rozwiązania. 

Wady

 • Duża waga materiału, powodująca konieczność zastosowania wzmocnionej więźby dachowej. Ciężar dachówki ceramicznej, może wynosić nawet 60-70 kg/m2.
 • Stosunkowo wysoka cena, w porównaniu do innych materiałów stosowanych do pokrycia dachu. 
 • Ryzyko porastania mchem, spowodowane sprzyjającą strukturą dachówki.
 • Kruchość materiału, sprawiająca, że materiał wymaga dużej ostrożności podczas transportu i montażu.

Zalety

 • Wieloletnia trwałość materiału, sięgająca nawet 100 lat. Producenci udzielają gwarancji, najczęściej na okres 50 lat.
 • Szeroka dostępność i wybór, różnego rodzaju wersji kolorystycznych, pozwalające łatwo dopasować dachówkę, do danego projektu.
 • Wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
 • Estetyka i dekoracyjność materiału.
 • Dobre parametry szczelności oraz izolacji akustycznej i termicznej.

Dachówka ceramiczna – rodzaje i właściwości

Decydując się na wykonanie pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej, powinniśmy poznać podstawowy podział tego materiału, ze względu na jego powłokę zewnętrzną.

 • Glazurowane – dachówki glazurowane, pokryte są stopionym szkliwem, które zapewnia ochronę przed porostami. Dzięki szklistej i lśniącej powłoce, dachówki te, długo zachowują estetyczny wygląd i nie wymagają czyszczenia.
 • Angobowane – są to dachówki, wzbogacone o glinę z dodatkiem tlenków metali, która pozwala na produkowanie różnorodnych wersji kolorystycznych. Dachówki angobowane, posiadają gładką powierzchnię, która chroni przed zabrudzeniami oraz mchem. 
 • Naturalne – ten rodzaj dachówki ceramicznej, jest najtańszy, lecz jednocześnie posiada gorsze parametry od pozostałych. W procesie wypalania, dachówki naturalne zyskują niejednorodne odcienie koloru, a ich chropowata powłoka sprzyja porastaniu mchem.

Dachówka ceramiczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybierając dachówkę ceramiczną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.

 • Rodzaj – dachówka ceramiczna, może być naturalna, angobowana lub glazurowana. Warto zwrócić uwagę, na lepsze parametry ochronne dachówek glazurowanych i angobowanych. 
 • Cena – dachówki ceramiczne, różnią się cenami, głównie ze względu na parametry jakie posiadają. Najtańszym rozwiązaniem, będą dachówki naturalne, pozbawione ochrony przed mchem. Najdroższe natomiast, będą wersje glazurowane, pokryte szkliwem. 
 • Kolorystyka – dachówki ceramiczne, dostępne są w wielu kolorystykach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnego projektu.
 • Kształt – dachówki ceramiczne, mogą posiadać różne kształty. Na rynku dostępne są karpiówki, mnich mniszki, esówki i zakładkowe dachówki ceramiczne.

Dachówka ceramiczna – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje 1 m dachówki ceramicznej?

Uśredniona cena zakupu dachówki ceramicznej, to koszt na poziomie 5,2-6,4 zł/szt. Przy standardowym zużyciu 9 szt./m2, cena dachówki ceramicznej będzie wynosić 46,8-57,6 zł. 

Jakie są ceny dachówki ceramicznej?

Decydując się na zastosowanie dachówki ceramicznej, powinniśmy liczyć się z wydatkiem na poziomie 5,2-6,4 zł/szt. Cena ta, ma zastosowanie w przypadku zakupu dachówki ceramicznej Wienerberger.

Ile dachówek ceramicznych na m2?

Zużycie dachówki ceramicznej wynosi 9 szt./m2. Ilość ta, ma zastosowanie w przypadku dachówek Wienerberger o wymiarach 477 x 314 mm. 

Co lepsze dachówka ceramiczna czy blachodachówka?

Dachówka ceramiczna, cechuje się nieco większą trwałością niż blachodachówka, ale jest z kolei o wiele cięższa. Również cena, pokrycia dachowego z ceramiki, będzie wyższa niż w przypadku dachu z blachodachówki. Dachy z dachówki ceramicznej, uznawane są za bardzo estetyczne i stylowe.

Ile lat wytrzyma dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna, jest odporna na zmienne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Dachówki dobrej jakości, są trwałe nawet do 100 lat, lecz zazwyczaj producenci udzielają gwarancji, na okres 50 lat.