Deskowanie dachu, to rozwiązanie stosowane podczas budowy domu, szczególnie w przypadku tych z dachem dwuspadowym. Deskowanie, nie jest elementem nośnym konstrukcji dachu, ale zapewnia dodatkową stabilizację i wzmocnienie. Oprócz tego, deskowanie zapewnia dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami. Prace, polegające na wykonywaniu deskowania, powinniśmy zlecić profesjonalistom. Jaka jest cena deskowania dachu?
Ile kosztuje deskowanie dachu – cena robocizny
Wykonanie deskowania dachu, to koszt na poziomie 34-45 zł/m2. Podany zakres cen, dotyczy kosztów wykonania deskowania, na dachu dwuspadowym. Koszt wykonania deskowania, w przypadku dachu o powierzchni 150 m2, to kwota w granicach 5100-6750 zł.
Deskowanie dachu – wady i zalety
Rozważając zastosowanie deskowania dachu w swoim projekcie, powinniśmy poznać podstawowe wady i zalety tego rozwiązania.
Wady
- Zastosowanie deskowania, wiąże się ze zwiększeniem kosztów całkowitych inwestycji.
- Prace polegające na wykonaniu deskowania, wydłużają proces budowy.
- Deskowanie zwiększa ciężar całej konstrukcji dachu, w związku z czym istotne jest zastosowanie wzmocnionej więźby dachowej.
Zalety
- Deskowanie zwiększa stabilność i sztywność konstrukcji dachu.
- Rozwiązanie to, zapewnia dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami, zwierzętami oraz wilgocią.
- Zastosowanie deskowania, wygłusza budynek, dzięki czemu podnosi się komfort użytkowania.
Deskowanie dachu – rodzaje i właściwości
Rozważając zastosowanie deskowania dachu podczas budowy domu, powinniśmy znać podstawowe dwa rodzaje tego rozwiązania.
- Deskowanie pełne – jest niezbędne, gdy stosujemy warstwę krycia wstępnego w postaci gontu bitumicznego czy papy. Stosowane jest na całej powierzchni dachu, szczególnie gdy jego kąt nachylenia jest niski.
- Deskowanie niepełne – jest to deskowanie częściowe i służy głównie jako dodatkowe usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji, przed położeniem np. blachy lub blachodachówki.
Deskowanie dachu – wykonanie krok po kroku
Osoba decydująca się na wykonanie deskowania dachu, powinna przestrzegać, odpowiedniej kolejności wykonywania tego typu prac.
- Ułożenie na dachu krokwi.
- Przymocowanie prostopadle do krokwi desek, z zachowaniem kilkucentymetrowych szczelin.
- Pokrycie desek warstwą papy, gontu bitumicznego lub membrany.
- Zamocowanie kontrłat, a następnie poprzecznie do nich łat.
- Położenie i zamocowanie, docelowego materiału pokrywającego dachu.
Ile kosztują deski
Decydując się na zakup desek do wykonania deskowania dachu, powinniśmy liczyć się z kosztem na poziomie 870-1250 zł/m3. Cena ta, dotyczy desek grubości 25 mm, czyli najczęściej wykorzystywanych do tego rodzaju prac.
Deskowanie dachu – 5 często zadawanych pytań
Ile kosztuje m2 deskowanie dachu?
Decydując się na zastosowanie deskowania dachu, powinniśmy liczyć się z kosztami na poziomie 34-45 zł/m2. Kwota ta, dotyczy robocizny wykonawcy, w przypadku usługi wykonania deskowania na dachu dwuspadowym, o nieskomplikowanej konstrukcji.
Czy warto deskować dach?
Deskowanie, wpływa przede wszystkim na wzmocnienie sztywności i stabilności całej konstrukcji dachu. To rozwiązanie, sprawdza się również jako dodatkowa ochrona przed gryzoniami i owadami oraz wygłusza budynek.
Ile desek na 100 m2 dachu?
Do pokrycia dachu o powierzchni 100 m2 deskami, powinniśmy kupić około 2,5 m3 materiału. Ilość ta, dotyczy desek o grubości 25 mm, czyli standardowo używanych w przypadku wykonywania tego rodzaju prac.
Co lepsze membrana czy deskowanie?
Membrana cechuje się paro przepuszczalnością oraz dobrymi parametrami hydroizolacji, natomiast deskowanie wzmacnia konstrukcję i jej sztywność. Wykonanie membrany, jest tańszym i szybszym rozwiązaniem niż deskowanie, ale wymaga natychmiastowego zastosowania właściwego pokrycia dachowego.
Co zamiast deskowania?
Podkład pod papę lub gont bitumiczny, można wykonać z desek lub materiałów drewnopochodnych. W przypadku, gdy chcemy zastosować inny rodzaj krycia wstępnego, istnieje możliwość wykonania nowocześniejszego rozwiązania, w postaci membrany.