Ile kosztuje deskowanie dachu?

Ile kosztuje deskowanie dachu

Deskowanie dachu, to rozwiązanie stosowane podczas budowy domu, szczególnie w przypadku tych z dachem dwuspadowym. Deskowanie, nie jest elementem nośnym konstrukcji dachu, ale zapewnia dodatkową stabilizację i wzmocnienie. Oprócz tego, deskowanie zapewnia dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami. Prace, polegające na wykonywaniu deskowania, powinniśmy zlecić profesjonalistom. Jaka jest cena deskowania dachu?

Ile kosztuje deskowanie dachu – cena robocizny

Wykonanie deskowania dachu, to koszt na poziomie 34-45 zł/m2. Podany zakres cen, dotyczy kosztów wykonania deskowania, na dachu dwuspadowym. Koszt wykonania deskowania, w przypadku dachu o powierzchni 150 m2, to kwota w granicach 5100-6750 zł.

Deskowanie dachu – wady i zalety

Rozważając zastosowanie deskowania dachu w swoim projekcie, powinniśmy poznać podstawowe wady i zalety tego rozwiązania. 

Wady

 • Zastosowanie deskowania, wiąże się ze zwiększeniem kosztów całkowitych inwestycji.
 • Prace polegające na wykonaniu deskowania, wydłużają proces budowy.
 • Deskowanie zwiększa ciężar całej konstrukcji dachu, w związku z czym istotne jest zastosowanie wzmocnionej więźby dachowej.

Zalety

 • Deskowanie zwiększa stabilność i sztywność konstrukcji dachu.
 • Rozwiązanie to, zapewnia dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami, zwierzętami oraz wilgocią.
 • Zastosowanie deskowania, wygłusza budynek, dzięki czemu podnosi się komfort użytkowania.

Deskowanie dachu – rodzaje i właściwości 

Rozważając zastosowanie deskowania dachu podczas budowy domu, powinniśmy znać podstawowe dwa rodzaje tego rozwiązania.

 • Deskowanie pełne – jest niezbędne, gdy stosujemy warstwę krycia wstępnego w postaci gontu bitumicznego czy papy. Stosowane jest na całej powierzchni dachu, szczególnie gdy jego kąt nachylenia jest niski. 
 • Deskowanie niepełne – jest to deskowanie częściowe i służy głównie jako dodatkowe usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji, przed położeniem np. blachy lub blachodachówki.

Deskowanie dachu – wykonanie krok po kroku

Osoba decydująca się na wykonanie deskowania dachu, powinna przestrzegać, odpowiedniej kolejności wykonywania tego typu prac. 

 • Ułożenie na dachu krokwi.
 • Przymocowanie prostopadle do krokwi desek, z zachowaniem kilkucentymetrowych szczelin.
 • Pokrycie desek warstwą papy, gontu bitumicznego lub membrany.
 • Zamocowanie kontrłat, a następnie poprzecznie do nich łat.
 • Położenie i zamocowanie, docelowego materiału pokrywającego dachu.

Ile kosztują deski 

Decydując się na zakup desek do wykonania deskowania dachu, powinniśmy liczyć się z kosztem na poziomie 870-1250 zł/m3. Cena ta, dotyczy desek grubości 25 mm, czyli najczęściej wykorzystywanych do tego rodzaju prac.

Deskowanie dachu – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje m2 deskowanie dachu?

Decydując się na zastosowanie deskowania dachu, powinniśmy liczyć się z kosztami na poziomie 34-45 zł/m2. Kwota ta, dotyczy robocizny wykonawcy, w przypadku usługi wykonania deskowania na dachu dwuspadowym, o nieskomplikowanej konstrukcji.

Czy warto deskować dach?

Deskowanie, wpływa przede wszystkim na wzmocnienie sztywności i stabilności całej konstrukcji dachu. To rozwiązanie, sprawdza się również jako dodatkowa ochrona przed gryzoniami i owadami oraz wygłusza budynek. 

Ile desek na 100 m2 dachu?

Do pokrycia dachu o powierzchni 100 m2 deskami, powinniśmy kupić około 2,5 m3 materiału. Ilość ta, dotyczy desek o grubości 25 mm, czyli standardowo używanych w przypadku wykonywania tego rodzaju prac.

Co lepsze membrana czy deskowanie?

Membrana cechuje się paro przepuszczalnością oraz dobrymi parametrami hydroizolacji, natomiast deskowanie wzmacnia konstrukcję i jej sztywność. Wykonanie membrany, jest tańszym i szybszym rozwiązaniem niż deskowanie, ale wymaga natychmiastowego zastosowania właściwego pokrycia dachowego.

Co zamiast deskowania?

Podkład pod papę lub gont bitumiczny, można wykonać z desek lub materiałów drewnopochodnych. W przypadku, gdy chcemy zastosować inny rodzaj krycia wstępnego, istnieje możliwość wykonania nowocześniejszego rozwiązania, w postaci membrany.