ile kosztuje demontaż drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych?

ile kosztuje demontaż drzwi

Zdemontowanie starych drzwi wewnętrznych pozwala odmienić aranżację i wystrój mieszkania. Zmiana drzwi zewnętrznych podyktowana jest z kolei najczęściej względami praktycznymi, takimi jak poprawa izolacji i zmniejszenie utraty ciepła z mieszkania bądź domu. Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne należy w odpowiedni sposób demontować, aby jednocześnie nie uszkodzić ścian oraz futryn, jeśli ewentualnie mają pozostać i służyć z nowymi drzwiami. Demontaż drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych cena w 2023.

Ile kosztuje demontaż drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych – cena robocizny?

Koszty robocizny za demontaż drzwi wewnętrznych wynoszą około 175 – 230 zł. Za zdemontowanie starych drzwi zewnętrznych trzeba zapłacić kwotę w granicach 290 – 360 zł. Jeśli usługa ma obejmować również usunięcie ościeżnicy starych drzwi należy zapłacić dodatkowo 120 – 130 zł kosztów robocizny.

Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne – wady i zalety

Zalety:

  • Lekkość – drzwi wewnętrzne najczęściej wykonane są z lekkich materiałów, które świetnie nadają się do użytku wewnętrznego. 
  • Różnorodne modele – drzwi mogą mieć dowolne wzory, przeszklenia lub otwory, które nadają im ciekawego charakteru. 
  • Izolacja drzwi zewnętrznych – drzwi zewnętrzne świetnie izolują i nie przepuszczają zimnego powietrza, o ile są prawidłowo zamontowane.

Wady:

  • Uszkodzenia – niestety drzwi wewnętrzne mogą ulegać zniszczeniom na przykład ze względu na dużą eksploatację. Najczęściej objawia się to poprzez odpadanie wierzchniej powłoki drzwi lub zarysowania. Drzwi zewnętrzne mogą ulegać warunkom atmosferycznym i niszczeć. Do najczęstszych problemów z drzwiami zewnętrznymi można zaliczyć blaknięcie pod wpływem silnych promieni słonecznych, łuszczenie się powłoki oraz oznaki pojawienia się wilgoci.
  • Brak szczelności drzwi wewnętrznych – drzwi wewnętrzne nie są szczelne i nie gwarantują izolacji cieplnej. 

Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając drzwi zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne do własnego domu lub mieszkania należy przede wszystkim sprawdzić, czy są lewe czy prawe. Przeoczenie tej istotnej informacji może spowodować duże problemy z montażem. Kolejną kwestią jest wybór drzwi jednoskrzydłowych lub dwuskrzydłowych w zależności od wielkości przejścia. Znaczenie ma również sposób otwierania drzwi, ponieważ występują modele rozwierane, przesuwne, obrotowe, składane czy też wahadłowe. W przypadku drzwi zewnętrznych należy dodatkowo sprawdzić jakie posiadają wypełnienie, aby zapewniały odpowiednią izolację i zmniejszały straty ciepła.

Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne – montaż krok po kroku

W przypadku wymiany starych drzwi na nowe warto zastanowić się nad tym co z ościeżnicą. Zostawiając starą ościeżnicę należy odpowiednio dopasować model nowych drzwi, aby do niej pasowały. 

  • Dopasowanie drzwi – przed zamontowaniem nowych drzwi należy dokładnie zmierzyć starą ościeżnicę. Jeśli jednak ościeżnica również będzie wymieniana to trzeba ją najpierw zdemontować. Najskuteczniejszym sposobem jest podcięcie starej ościeżnicy w przynajmniej kilku punktach, a następnie odcięcie wszystkich kotew i podważenie całej ościeżnicy. 
  • Nowa ościeżnica – po demontażu starej ościeżnicy należy włożyć w przygotowany otwór nową ościeżnicę i ustabilizować ją klinami z drewna. Konieczne jest skontrolowanie poziomicą czy ościeżnica jest prawidłowo ustawiona. Kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalnej pianki do wypełnienia przestrzeni między ścianą, a ościeżnicą. Po wyschnięciu pianki należy odciąć jej nadmiar i zakryć maskownicami lub listwami.
  • Montaż drzwi – nowe drzwi należy zawiesić na zawiasach, które są elementem nowej ościeżnicy. Czasem konieczne jest delikatne przycięcie drzwi, które powinno być precyzyjne i wykonane z najwyższa ostrożnością. Ostatnim krokiem jest regulacja zawiasów, aby drzwi sprawni funkcjonowały.

Ile kosztują drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne?

Za najbardziej podstawowy model drzwi wewnętrznych wykonanych ze sklejki trzeba zapłacić około 650 – 1000 zł. Drzwi wewnętrzne z solidniejszego materiału kosztują około 1500 – 3500 zł. Za drzwi zewnętrzne, które zapewnią odpowiednią izolację koszty mogą wynieść około 4500 – 8000 zł.

Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje demontaż drzwi zewnętrznych?

Za zdemontowanie starych drzwi zewnętrznych trzeba zapłacić około 290 – 360 zł.

Ile kosztuje demontaż drzwi wewnętrznych?

Za demontaż wewnętrznych drzwi koszty wynoszą około 175 – 230 zł.

Ile kosztuje usunięcie futryny?

Za zdemontowanie i usunięcie ościeżnicy kwota może wynieść mniej więcej 120 – 130 zł.

Ile czasu trwa wymiana drzwi wejściowych?

Wymiana drzwi zewnętrznych nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Czym różni się futryna od ościeżnicy?

W zasadzie niczym, są to synonimy.