ile kosztuje demontaż parkietu?

ile kosztuje demontaż parkietu

Parkiet to wyjątkowy rodzaj podłogi, który doskonale wygląda w starszych nieruchomościach z wyjątkowym klimatem, a także zupełnie nowych mieszkaniach lub domach zaprojektowanych w nowoczesny sposób. Niestety czasem parkiet w starych mieszkaniach oddanych do sprzedaży nie są zachowane w dobrym stanie i konieczna jest wymiana. Jeśli więc parkiet nie jest ładny i w dobrym stanie warto go zdemontować i zdecydować się na wykonanie nowej podłogi. Demontaż parkietu cena w 2023.

Ile kosztuje demontaż parkietu – cena robocizny?

Za zdemontowanie starego parkietu trzeba zapłacić koszty robocizny w granicach 27 – 32 zł/m². Usługa zdemontowania parkietu w pomieszczeniu o powierzchni 25 m² wyniesie więc 675 – 800 zł.

Parkiet – wady i zalety

Decydując się na zamontowanie nowego parkietu lub pozostawienie starego parkietu w kupionej nieruchomości z rynku wtórnego warto poznać wszystkie wady oraz zalety takiego rozwiązania. 

Zalety:

 • Trwałość – największą zaletą jest trwałość parkietu wykonanego z drewna litego. Powierzchnia jest odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. 
 • Możliwość renowacji – parkiet można skutecznie odnawiać między innymi poprzez cyklinowanie, a następnie nakładanie zupełnie nowej warstwy lakieru. 
 • Akustyka – parkiet zapewnia doskonałą akustykę w całym mieszkaniu. 
 • Walory estetyczne – ponadto parkiet to bardzo elegancki i klasyczny wybór podłogi, który świetnie komponuje się z aranżacjami w najróżniejszych stylach. 

Wady:

 • Koszty – do wad parkietu można natomiast zaliczyć wyższą cenę w stosunku do paneli podłogowych. 
 • Dźwięki – z czasem, gdy parkiet użytkowany jest intensywnie przez wiele lat może zacząć nieco skrzypieć. 
 • Odbarwienia – niektóre rodzaje i gatunki desek, z których wykonuje się parkiety mogą ulegać odbarwieniom pod wpływem promieni słonecznych.

Parkiet – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto sprawdzić rodzaj drewna, z jakiego parkiet jest wykonany. Ma to wpływ na trwałość parkietu oraz ewentualne odbarwianie pod wpływem promieni słonecznych. Parkiet może występować w różnej grubości nawet do 22 mm. Montaż zbyt grubego parkietu bez wcześniejszego przemyślenia może spowodować utrudnienia z montażem drzwi wewnętrznych lub mebli w zabudowie na wykonanych na wymiar.

Parkiet – montaż krok po kroku

Przed rozpoczęciem montowania i układania nowego parkietu trzeba całkowicie opróżnić pomieszczenie. Przestawianie mebli lub innych przedmiotów w trakcie układania parkietu może utrudnić cały proces, a nawet spowodować uszkodzenia.

 • Wygładzenie – po oczyszczeniu całej powierzchni z mebli, a także kurzu należy wykorzystać żywicę epoksydową do wygładzenia całej powierzchni posadzki w wybranym pomieszczeniu. Żywica wygładzi wszystkie rysy, niewielkie dziurki oraz pęknięcia.
 • Gruntowanie – kolejnym etapem po poprawnym wygładzeniu powierzchni oraz wyschnięciu powłoki z żywicy należy całą powierzchnię zagruntować. Dzięki temu kolejne kroki będzie łatwiejsze. Do gruntowania należy wykorzystać przeznaczone do tego produkty i środki.
 • Klejenie – klej należy nakładać odpowiednią pacą z ząbkami, a następnie przyklejać klepki parkietu po kolei z zachowaniem wybranego wcześniej wzoru. Każdą klepkę trzeba docisnąć, aby dobrze się przykleiła. Na tym etapie niezbędny może być młotek gumowy, który pomoże dociskać wszystkie elementy do równej powierzchni.
 • Cyklinowanie – po ułożeniu całej powierzchni parkietu wykonuje się cyklinowanie. Niezbędna jest więc pomoc fachowca, który wykona usługę profesjonalnym sprzętem.
 • Lakierowanie – na sam koniec należy polakierować parkiet lub pokryć specjalnym olejem. Powłokę następnie trzeba wypolerować.

Ile kosztuje parkiet?

Za parkiet trzeba zapłacić około 210 – 275 zł/m². Parkiet wykonany z drewna egzotycznego może kosztować nawet 450 – 600 zł/m².

Ile kosztują narzędzia do demontażu parkietu?

Koszt zakupu szlifierki do demontowania parkietu to wydatek rzędu 250 – 350 zł. Za profesjonalną polerkę, którą można usunąć stary klej trzeba zapłacić około 200 – 300 zł. 

Parkiet – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje demontaż parkietu?

Za zdemontowanie parkietu trzeba zapłacić fachowcom około 27 – 32 zł/m². 

Jak ściągnąć stary parkiet?

Demontaż starego parkietu wymaga dużego zaangażowania i wykorzystania również profesjonalnego sprzętu, dlatego najlepiej zdecydować się na usługi fachowców.

Jak długo układa się parkiet?

Układanie parkietu może potrwać nawet kilkanaście dni. Klejenie klepek lub litego drewna trwa zazwyczaj 2-4 dni. Cyklinowanie, lakierowanie oraz polerowanie również wymagają czasu. 

Czy można samemu wycyklinować parkiet?

Do cyklinowania parkietu potrzebny jest profesjonalny sprzęt, dlatego najczęściej usługę wykonują fachowcy. Samodzielne cyklinowanie jest możliwe jedynie, gdy ma się dostęp do odpowiednich maszyn.

Ile trwa wymiana podłogi?

Demontaż starego parkietu oraz montaż nowych desek może potrwać nawet 2-3 tygodnie.