ile kosztuje demontaż ościeżnicy?

ile kosztuje demontaż ościeżnicy

Wymiana drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych na nowe najczęściej wymaga również zdemontowania starej ościeżnicy. Pozostawienie jej na miejscu może sprawić, że nowy model drzwi nie będzie odpowiednio zamontowany i stabilny. Samodzielny demontaż ościeżnicy nie wydaje się być skomplikowany, lecz popełnienie błędów może doprowadzić do uszkodzenia ściany, w której znajduje się ościeżnica. Demontaż ościeżnicy cena w 2023.

Ile kosztuje demontaż ościeżnicy – cena robocizny?

Za usługę demontażu starej ościeżnicy trzeba zapłacić około 120 – 130 zł. Jeśli fachowiec po demontażu starej ościeżnicy ma również zamontować nową, koszt robocizny wyniesie łącznie około 250 – 285 zł. Dodatkowa usługa montażu nowych drzwi wraz z wymianą ościeżnicy to w sumie koszt w granicach 350 – 400 zł.

Ościeżnica – rodzaje i właściwości

Dobór odpowiedniej ościeżnicy to nie tylko ułatwienie montażu nowych drzwi, lecz również względy estetyczne. Dlatego warto dokonywać wyboru świadomie po sprawdzeniu każdego rodzaju ościeżnicy.

  • Ościeżnica stała – występują w dwóch wymiarach szerokości. Ościeżnica stała może mieć 60 mm szerokości lub 100 mm. Mają bardzo prostą formę i wymagają odpowiedniego maskowania elementów łączących. Ościeżnice stałe nie są zbyt proste w montażu, dlatego niezbędna jest pomoc fachowca.
  • Ościeżnica regulowana – posiadają specjalne, regulowane listwy. Sprawia to, że można je dopasować do każdego muru na szerokości. Nadają się nawet do murów szerszych niż 75 mm i jednocześnie nie są skomplikowane w montażu.

Ościeżnica – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobierając nową ościeżnicę należy przede wszystkim sprawdzić w sposób precyzyjny wymiary ściany, na której będzie zamontowana. Jeśli ściana jest grubsza niż 300 mm należy wybrać ościeżnicę regulowaną złożoną. Należy również dokonać wyboru pomiędzy ościeżnicami przylgowymi lub bezprzylgowymi. Różnica polega na widoczności zawiasów po zamontowaniu drzwi. Ponadto nową ościeżnicę najlepiej dobierać bezpośrednio do wybranego modelu nowych drzwi, aby nie napotkać na nieprzewidziane trudności podczas montażu.

Ościeżnica – montaż krok po kroku

Do zamontowania ościeżnicy niezbędne są podstawowe narzędzia, drewniane kliny, listwy maskujące, a także poziomica. 

  • Przygotowanie – przed rozpoczęciem montażu nowej ościeżnicy należy przygotować otwór drzwiowy. Ten etap wymaga usunięcia poprzedniej, starej ościeżnicy oraz dokonanie precyzyjnych pomiarów. 
  • Kąty proste – montując ościeżnicę należy upewnić się czy każdy kąt jest prosty. Należy wykorzystać do tego poziomicę lub kątownik. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nierówności należy wykorzystać drewniane kliny umieszczając je w przestrzeni pomiędzy ościeżnicą oraz ścianą. Większość zestawów posiada specjalne rozpórki oraz ślepy próg, które należy zamontować po wyrównaniu wszystkich poziomów i kątów. 
  • Mocowanie – w ścianie oraz samej ościeżnicy należy wykonać specjalne otwory na kotwy lub odpowiednie kołki. Najlepiej wykonać trzy mocowania, dla zachowania maksymalnej stabilności drzwi oraz samej ościeżnicy.
  • Pianka – ostatnim etapem jest wykorzystanie pianki montażowej do uszczelnienia. Gdy pianka wyschnie trzeba pozbyć się jej nadmiaru odcinając delikatnie małym nożykiem. Na koniec należy zamontować listwy maskujące.

Ile kosztuje ościeżnica?

Zakup nowej ościeżnicy stałej to koszt około 200 – 350 zł. Za nową ościeżnicę regulowaną trzeba zapłacić kwotę w granicach 450 – 800 zł.

Ile kosztują narzędzia do demontażu ościeżnicy?

Zakup piły z brzeszczotem, która nadaje się do ościeżnicy drewnianej to koszt około 10 – 20 zł. Za szlifierkę kątową z tarczą tnącą, która sprawdzi się przy demontażu metalowej ościeżnicy trzeba zapłacić w granicach 250 – 350 zł.

Ościeżnica – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje demontaż ościeżnicy?

Za zdemontowanie starej ościeżnicy trzeba zapłacić mniej więcej 120 – 130 zł. Usługa demontażu oraz zamontowania nowej ościeżnicy to koszt 250 – 285 zł.

Jak rozebrać ościeżnicę?

Najpierw należy rozciąć starą ościeżnicę w kilku miejscach. Następnie trzeba podważyć całą konstrukcję w wielu punktach. Demontując ościeżnicę należy zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić ściany.

Czym wyciąć futrynę?

Aby pozbyć się starej ościeżnicy niezbędna jest szlifierka kątowa wraz z odpowiednią tarczą do przecinania zbrojonego betonu.

Jak podciąć drzwi bez zdejmowania?

Jest to bardzo skomplikowane i może spowodować uszkodzenie drzwi. Jeśli jednak jest to konieczne można wykorzystać wyrzynarkę, lecz trzeba zachować maksymalną ostrożność, aby nie podciąć drzwi zbyt mocno.

Czy można założyć nowe drzwi na starą futrynę?

Jest to oczywiście możliwe, jednak wymaga świadomego dopasowania nowego modelu drzwi. Niezbędne jest precyzyjne wymierzenie starej ościeżnicy, a także sprawdzenie jej rzeczywistego stanu oraz ogólnej stabilności.