ile kosztuje skuwanie tynku?

W niektórych sytuacjach skuwanie tynku jest niezbędną czynnością przed wykonaniem kolejnych prac remontowych. Skuwanie tynku najczęściej odbywa się w mieszkaniach lub domach nabytych z rynku wtórnego lub podczas remontów generalnych. Tynk można skuwać za pomocą młotka oraz przecinaka, czyli bardzo podstawowych narzędzi. Profesjonalni i doświadczeni fachowcy wykorzystują do tego bardzo często specjalny sprzęt. Skuwanie tynku – cena w 2023.

Ile kosztuje skuwanie tynku – cena robocizny?

Za robociznę podczas skuwania tynku trzeba fachowcom zapłacić kwotę rzędu 55 – 75 zł/m². Oznacza to, że za skucie tynku o powierzchni 35 m² cena będzie wynosić około 1925 – 2625 zł. Skucie tynku o powierzchni 70 m² wyniesie natomiast mniej więcej 3850 – 5250 zł.

Tynk – kiedy należy zdecydować się na skuwanie tynku?

Skuwanie tynku to bardzo wymagająca praca, która generuje wiele zabrudzeń i nie jest przyjemna. Warto decydować się na skuwanie tynku wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach. Przede wszystkim, jeśli tynku utraci swoją nośność i dochodzi do obsypywania się, skuwanie jest konieczne. Ponadto skuwanie tynku ma swoje uzasadnienie, gdy pojawiają się na nim widoczne ślady wilgoci. Nie zawsze tynk, który trzeba skuć jest luźny i odpada od ściany. 

Tynk – jak przygotować pomieszczenie do skuwania tynku?

Przed rozpoczęciem prac polegających na skuwaniu tynku należy dobrze przygotować całe pomieszczenie. Niezbędne jest zabezpieczenie podłóg. W tym celu konieczne jest wyniesienie wszystkich mebli oraz innych przedmiotów z pomieszczenia. Ze względu na możliwy kurz oraz pył unoszący się w powietrzu podczas skuwania tynku warto zabezpieczyć meble nawet po wyniesieniu do innego pomieszczenia. Kolejnym krokiem jest rozłożenie folii malarskiej na powierzchni całej podłogi. Folię należy zamocować za pomocą taśmy, aby nie przesuwała się podczas pracy.

Tynku – skuwanie krok po kroku

Jeśli skuwanie tynku okazuje się niezbędne należy wykonać je z zachowanie dużej ostrożności, aby nie spowodować dużych zniszczeń oraz zachować bezpieczeństwo.

  • Przygotowania – w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie poprzez zastosowanie właściwych zabezpieczeń oraz wyniesienie wszystkich przedmiotów. Zabezpieczyć należy również siebie, dlatego konieczne jest ubranie okularów ochronnych oraz maski ze specjalnym filtrem.
  • Skuwanie młotkiem – samodzielne skuwanie tynku na niewielkiej powierzchni można wykonać za pomocą młotka oraz specjalnego przecinaka. Przecinak należy przykładać do tynku, a następnie delikatnie uderzać w niego młotkiem, aż kawałki tynku się oderwą i odpadną od ściany. Trzeba bardzo uważać, aby podczas skuwania tynku nie uszkodzić jednocześnie muru znajdującego się pod spodem.
  • Skuwanie maszyną – w przypadku większych powierzchni lub tynku, który ciężko skuć za pomocą przecinaka oraz młotka konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych maszyn. Do takiego rodzaju prac świetnie nadaje się wiertarka udarowa, szlifierka do betonu lub frezarka do tynków.
  • Sprzątanie – ostatnim krokiem jest staranne pozbieranie wszystkich kawałków skutego tynku z podłogi. Odpadki tego rodzaju muszą być wyrzucane w specjalny sposób, dlatego nie wolno wyrzucać ich do zwykłych śmieci zmieszanych.

Ile kosztują narzędzia do skuwania tynku?

Przecinak do skuwania tynku kosztuje około 50 – 120 zł. Za młotek do przecinaka trzeba zapłacić około 20 – 40 zł. Wiertarka udarowa to koszty w granicach 300 – 500 zł. Szlifierka do betonu ma cenę w granicach 550 – 850 zł. Frezarka do tynków to wydatek rzędu 400 – 600zł.

Tynk – 5 często zadawanych pytań

Ile za metr kucia tynku?

Za profesjonalną usługę skuwania tynku trzeba zapłacić mniej więcej 55 – 75 zł/m². 

Co po skuciu tynku?

Po zakończeniu skuwania warstwy tynku należy dokładnie oczyścić powierzchnię na ścianie. Najlepiej wykorzystać do tego druciane szczotki, które poradzą sobie z usunięciem resztek zaprawy.

Czy trzeba skuwać stary tynk?

Skuwanie tynku czasem jest nieuniknione, jeśli występują na nim ślady wilgoci lub utracił on właściwą nośność. Jeśli stary tynk wciąż jest solidny i w dobrym stanie to nie trzeba go skuwać.

Po jakim czasie odpada tynk?

Jeśli tynk został wykonany starannie i solidnie to z pewnością wytrzyma wiele lat. Stary tynk zaczyna odpadać w wyniku wystąpienia wilgoci lub po wykruszeniu się zaprawy.

Jak odsłonić cegłę spod tynku?

Trzeba skuć cały tynk, a następnie delikatnie oczyścić mur ceglany z resztek zaprawy.