Ile kosztuje malowanie dachówki?

ile kosztuje malowanie dachówki

Malowanie dachówki to popularny sposób na odnowienie lub zmianę kolorystyki dachu. Mimo dużej wytrzymałości, dachówka co jakiś czas wymaga odpowiedniej konserwacji, która pomoże zachować jej, estetyczny wygląd. Prace renowacyjne, polegające na malowaniu dachówki, najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy posiadają doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt, do wykonania tego typu prac. Jaka jest cena malowania dachówki? 

Ile kosztuje malowanie dachówki – cena robocizny

Koszt malowania dachówki, to kwota na poziomie 33-39 zł/m2. Podany zakres cen, dotyczy czyszczenia, a następnie malowania dachówki dwoma warstwami farby. W przypadku dachu o powierzchni 150 m2, za malowanie dachówki zapłacimy kwotę w granicach 4950-5850 zł.

Malowanie dachówki – wady i zalety

Przed podjęciem decyzji o malowaniu dachówki, powinniśmy znać główne wady i zalety tego typu rozwiązania. 

Wady

 • Konieczność oczyszczenia i przygotowania całej powierzchni do malowania. Ma to kluczowe znaczenie, w przypadku trwałości farby i jej koloru.
 • Brak możliwości wykonania prac w przypadku gdy dach jest mokry, zimny lub bardzo gorący. Malowanie najlepiej wykonywać, gdy powierzchnia jest sucha, a temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza.

Zalety

 • Poprawa wyglądu dachówek. Świeżo pomalowany dach, sprawia wrażenie nowego.
 • Stosunkowo niska cena, w porównaniu do alternatywy, w postaci wymiany dachówki.
 • Zwiększenie trwałości dachówek oraz ich koloru.
 • Zwiększenie odporności dachówek na porosty, grzyby oraz zabrudzenia.
 • Podniesienie wartości domu, poprzez poprawę jego wyglądu.

Dachówka – rodzaje

Decydując się zastosowanie dachówki do pokrycia dachu, powinniśmy znać podstawowy podział tego wyrobu budowlanego. 

 • Ceramiczne – powstają w procesie wypalania gliny. Dzięki temu, możliwe jest produkowanie, wielu różnych i skomplikowanych kształtów oraz barwienie na dowolny kolor. 
 • Cementowe – ten rodzaj dachówki, produkowany jest głównie z piasku i cementu. Ze względu na większy ciężar, montaż dachówek cementowych, jest łatwiejszy. W przypadku dachówek cementowych, mamy do czynienia z dużo mniejszym wyborem kolorystyki produktu. 

Dachówka – malowanie krok po kroku

Osoba decydująca się na malowanie dachówki, powinna znać zalecaną kolejność działań w przypadku wykonywania tego typu prac.

 • Ocena stanu dachu – dokładne oględziny dachu i jego stanu, powinny dać nam odpowiedź jakiej metody malowania użyć oraz jakiego rodzaju farba, będzie najlepszym wyborem. 
 • Wybór i zakup farby – po oględzinach dachu, należy ustalić jaki rodzaj oraz jaka ilość farby, będzie potrzebna do wykonania malowania.
 • Oczyszczenie podłoża – istotnym elementem prac, jest oczyszczenie, odtłuszczenie i przygotowanie powierzchni dachówek do malowania.
 • Malowanie – ostatnim krokiem, jest malowanie właściwe dachówek. Najczęściej maluje się dwiema warstwami farby, z zastosowaniem kilku godzinnego odstępu czasowego.

Ile kosztuje farba do malowania dachówki

Decydując się na zakup farby do malowania dachówek, powinniśmy liczyć się z kosztem na poziomie 38-69 zł/l. Podany zakres cen, dotyczy zakupu farby antykorozyjnej, którą stosować możemy na materiały metalowe, drewniane, aluminiowe i betonowe. 

Dachówka – 5 często zadawanych pytań

Czy warto malować dachówkę?

Malowanie dachówki jest popularnym rozwiązaniem, poprawiającym ogólny wygląd dachu poprzez nadanie mu nowego koloru. Ponadto, dzięki malowaniu odpowiednią farbą, możemy poprawić stan techniczny oraz trwałość pokrycia dachowego.

Ile farby na 100 m2 dachu?

Standardowa wydajność farb do dachówek, wynosi 9-12 m2/l, w przypadku malowania jedną warstwą. Do pomalowania 100 m2 dachu, zalecanymi dwiema warstwami, będziemy potrzebować 17-22 litrów farby.

Jak zmienić kolor dachówki?

Najlepszym sposobem na zmianę koloru dachówki, jest pomalowanie jej farbą. Powierzchnię dachu, należy odpowiednio oczyścić, a następnie pomalować dwiema warstwami, odpowiednio dobranej farby antykorozyjnej. 

Czym pomalować starą dachówkę?

Do odnowienia starej dachówki, najlepiej sprawdzi się odpowiednio wybrana, farba antykorozyjna. Tego typu produkty, możemy zastosować na drewniane, metalowe i betonowe pokrycia dachowe. 

Czy malowanie dachu się opłaca?

Koszt renowacji dachu, czyli jego oczyszczenie i malowanie, to kwota na poziomie 4-5 tys. zł, w przypadku dachu o pow. 100 m2. Zatem, koszt takiego rozwiązania jest znacznie niższy, niż alternatywa, w postaci wymiany całego pokrycia.