Ile kosztuje gont bitumiczny?

Ile kosztuje gont bitumiczny

Gont bitumiczny, to powszechnie stosowany materiał budowlany, wykorzystywany jako pokrycie dachowe. Cena gontu bitumicznego jest stosunkowo niska, w porównaniu do innych rozwiązań, a materiał ten cechuje się wytrzymałością i lekkością. Gonty bitumiczne, zyskują na popularności, dzięki swojej estetyce i możliwości imitowania dachówek. Materiał ten, jest łatwy w montażu, co dodatkowo wpływa na jego popularność na rynku. Jaka jest cena gontów bitumicznych?

Ile kosztuje gont bitumiczny – cennik

Decydując się na zakup gontu bitumicznego, powinniśmy liczyć się z wydatkiem na poziomie 44-59 zł/m2. Zakup dobrej jakości gontu bitumicznego, do pokrycia dachu o powierzchni 100 m2, to koszt na poziomie 4400-5900 zł. 

Gont bitumiczny – wady i zalety

Wybierając gont bitumiczny, do pokrycia dachu, powinniśmy znać główne wady i zalety tego typu materiału. 

Wady

 • Konieczność zastosowania deskowania, które podnosi koszty oraz wydłuża czas inwestycji.
 • Podatność na porastanie mchem. Nie zaleca się tego rozwiązania, w przypadku budynków położonych w wilgotnym i zacienionym środowisku.
 • Możliwość montażu, tylko w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza. 

Zalety

 • Stosunkowo niska cena. Gont bitumiczny jest dobrą alternatywą, dla droższych pokryć dachowych.
 • Mała waga, która nie podnosi znacząco ciężaru całego dachu.
 • Łatwość montażu oraz elastyczność, sprawiają, że materiał ten montuje się szybko, nawet w przypadku dachów o nieregularnym kształcie.
 • Szeroki wybór kolorystyki gontów, pozwala dopasować kolor materiału do indywidualnych wymagań.
 • Dobre parametry hydroizolacyjne.

Gont bitumiczny – rodzaje i właściwości

Osoba decydująca się na zastosowanie gontu bitumicznego, do pokrycia dachu, powinna znać podstawowy podział tego materiału, ze względu na ilość warstw.

 • Gont bitumiczny jednowarstwowy – jest to najprostsza i najtańsza wersja gontu bitumicznego. Wymaga zastosowania pasa startowego i dbałości o to, by desenie nie pokrywały się podczas montowania. 
 • Gont bitumiczny dwuwarstwowy – gont dwuwarstwowy, jest bardziej estetyczny i trwalszy niż jednowarstwowy. Nie wymaga, stosowania pasa startowego. 
 • Gont bitumiczny trzywarstwowy – najdroższym rozwiązaniem, jest gont trzywarstwowy, który jednocześnie posiada najlepsze parametry estetyczne i wytrzymałościowe. Podobnie jak gont dwuwarstwowy, nie wymaga stosowania pasa startowego.

Gont bitumiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając gont bitumiczny, jaki zastosujemy na dachu, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

 • Grubość – gonty, dzielimy na jednowarstwowe i wielowarstwowe. Im więcej warstw, tym bardziej estetyczne i trwalsze będzie pokrycie dachowe, z tego materiału.
 • Kolorystyka – gonty bitumiczne, dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu mamy możliwość wyboru materiału, w dowolnie wybranym odcieniu.
 • Kształt – gonty, produkowane są w różnych kształtach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, jak wygląda dany rodzaj, aby dobrać właściwe rozwiązanie.
 • Cena – ze względu na różne rodzaje, kolory oraz jakość, cena gontów bitumicznych może znacząco się różnić.

Gont bitumiczny – 5 często zadawanych pytań

Gdzie kupić tanio gonty bitumiczne?

Uśredniony koszt zakupu gontu bitumicznego, to kwota na poziomie 44-59 zł/m2. Najtaniej materiał dostaniemy w różnego rodzaju hurtowniach budowlanych, kupując większe ilości.

Co lepsze gont bitumiczny czy blachodachówka?

Pokrycie z blachodachówki, posiada nieco większą ofertę kolorystyczną na rynku, niż gont bitumiczny. Oprócz tego, blachodachówka może dobrze imitować ceramikę, co nadaje jej stylu. Gont bitumiczny, jest zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Jaki gont bitumiczny na altankę?

Gont bitumiczny, cechuje się stosunkową małą wagą, więc bez przeszkód sprawdzi jako pokrycie niewielkich konstrukcji, takich jaka altana ogrodowa. Najlepszym rozwiązaniem, będzie gont wielowarstwowy.

Czy gont bitumiczny jest trwały?

Gont bitumiczny, to materiał, który wymaga odpowiedniej konserwacji, a czasami wymiany zniszczonych elementów. Odpowiednia dbałość o pokrycie dachowe z gontu, może wydłużyć jego trwałość do około 30 lat. 

Czy gont bitumiczny można kłaść bezpośrednio na deski?

Gont bitumiczny, to materiał wyjątkowo elastyczny, który może ulec zniekształceniu. Z tego powodu, zaleca się, by montować go bezpośrednio na twardym deskowaniu, dzięki czemu materiał zachowa swoje właściwości, a dach będzie równy.