Ile kosztuje montaż blachodachówki?

Ile kosztuje montaż blachodachówki

Pokrycia dachowe z blachodachówki, w obecnym czasie, zyskuje na popularności. Często stanowi alternatywne rozwiązanie, podczas wymiany starego dachu. Użycie blachodachówki, ma szerokie zastosowanie, ponieważ jest dobrym rozwiązaniem zarówno na dachach o większej, jaki i mniejszej  powierzchni. Prace polegające montażu tego typu pokrycia dachowego, powinniśmy zlecić doświadczonemu dekarzowi. Jaka jest cena montażu blachodachówki?

Ile kosztuje montaż blachodachówki – cena robocizny

Za usługę montażu blachodachówki na dachu dwuspadowym, zapłacimy dekarzowi kwotę w granicach 62-89 zł/m2. Podana cena, nie uwzględnia kosztów zakupu materiałów budowlanych. Jeśli, zdecydujemy się na montaż blachodachówki na dachu o powierzchni 150 m2, zapłacimy kwotę 9300-13350 zł.

Blachodachówka – wady i zalety

Osoba podejmująca decyzję o użyciu blachodachówki, do pokrycia dachu, powinna poznać podstawowe wady i zalety tego zastosowania. 

Wady

  • Niska trwałość materiału – średnia długość wytrzymałości dachu pokrytego blachodachówką, wynosi do 50 lat, czyli zdecydowanie mniej niż w przypadku np. dachówki ceramicznej. 
  • Słaba akustyka – podczas deszczu wytwarza się hałas, który szczególnie mocno słyszalny jest w pomieszczeniach na poddaszu. Może to stanowić dyskomfort, dla użytkowników budynku.

Zalety

  • Cena – blachodachówka jest tańszym rozwiązaniem, niż np. tradycyjna dachówka. 
  • Lekkość – blachodachówka cechuje się niewielką wagą, co jest ułatwieniem w jej montażu. 

Blachodachówka – rodzaje i właściwości

Decydując się na wybór blachodachówki, która posłuży nam jako materiał budowlany na pokrycie naszego dachu, powinniśmy zapoznać się z jej podstawowymi rodzajami.

  • Blachodachówka karpiówka – jest najdroższym rodzajem blachodachówki, ale zarazem najbardziej estetycznymi. W budowie tej blachodachówki jest rowek kapilarny, który pozwala uniknąć szczelin, podczas montażu. 
  • Blachodachówka falista – jej kształt bardzo przypomina dachówkę ceramiczną. Wymiary, którymi często charakteryzuje się ten rodzaj blachodachówki to: 35-40 cm długości oraz 30-45 cm wysokości.
  • Blachodachówka na rąbek – ten rodzaj najczęściej swoje zastosowanie ma w budownictwie zabytkowym. Blachodachówka na rąbek posiada szeroką gamę powłok ochronnych. 
  • Blachodachówka płaska – ten rodzaj blachodachówki dobrze sprawdza się w nowoczesnym budownictwie. Dachy o małym kącie nachylenia, będą wyglądały efektownie i stylowo. 
  • Blachodachówka trapezowa – najczęściej używana jest do pokrycia budynków przemysłowych, hal oraz garaży. Jej kształt przypomina trapez.

Blachodachówka – montaż krok po kroku

Przygotowując się do montażu blachodachówki, powinniśmy zapoznać się z zalecaną kolejnością wykonywania tego typu prac.

  • Wybór blachodachówki – zanim rozpoczniemy montaż, musimy zdecydować, który rodzaj oraz kolor będą odpowiednie do naszego projektu.
  • Izolacja – wykonanie odpowiedniej izolacji z folii paroprzepuszczalnej, która chroni nas przed wilgocią oraz odpowiednim przepływem powietrza. 
  • Wiatrownica – wykonanie montażu wiatrownicy do blachodachówki.
  • Montaż – układanie oraz przykręcanie, arkuszy blachodachówki.

Ile kosztuje blachodachówka

Koszt zakupu blachodachówki, to kwota rzędu 57-78 zł/m2. Podana cena, dotyczy dobrej jakości blachodachówki modułowej. Cena materiału wraz z montażem, to koszt na poziomie 119-167 zł/m2. 

Montaż blachodachówki – 5 często zadawanych pytań

Co ile daje się łaty pod blachodachówkę?

Montaż łat, pod blachodachówkę powinniśmy rozpocząć, od dołu połaci. Następnie, łaty montujemy aż do kalenicy, stosując zalecaną odległość między nimi, która wynosi 25-30 cm.

Od czego zacząć montaż blachodachówki?

Montaż blachodachówki, najlepiej rozpocząć od okolic elementów, takich jak komin czy okna. Następnie można rozpocząć montaż modułów pokrycia, który rozpoczyna się zazwyczaj od dolnej części, czyli okapu.

Ile biorą za położenie blachodachówki?

Montaż pokrycia dachowego z blachodachówki, to usługa za którą zapłacimy kwotę rzędu 62-89 zł/m2. Cena zależna jest od regionu i dotyczy montażu na standardowym dachu dwuspadowym. 

Jak położyć pierwszy arkusz blachodachówki?

Montaż blachodachówki, najlepiej wykonać za pomocą specjalnych śrub. Zaleca się, aby pierwsze arkusze blachodachówki montowane były do dolnej części dachu, z zachowaniem kilku centymetrów zapasu poza okapem.

Jak przykręcać blachę do dachu?

Przykręcanie blachy do dachu, najlepiej wykonać za pomocą śrub, które posiadając samowiercącą końcówkę i uszczelkę. Zagęszczenie śrub przy krawędziach, wynosi 8 szt./m2, a na środku dachu 5 szt./m2.