Dachówka to jeden z najpowszechniejszych wyrobów budowlanych, stosowanych do pokrywania dachów. Dachówka ceramiczna, jest rozwiązaniem tradycyjnym i wyjątkowo trwałym, ale na rynku dostępne są również, dachówki cementowe, cechujące się niższą ceną. Bez względu na rodzaj, dachówki wyróżnia bardzo estetyczny wygląd. Montaż dachówki, to zadanie, które powinniśmy zlecić doświadczonemu dekarzowi. Jaka jest cena montażu dachówki?
Ile kosztuje montaż dachówki – cena robocizny
Za usługę montażu dachówki na dachu dwuspadowym, zapłacimy wykonawcy kwotę, od 86-118 zł/m2. Podana cena, dotyczy montażu dachówki ceramicznej na prostym dachu bez lukarn. W przypadku montażu takiej dachówki, na dachu o powierzchni 150 m2, zapłacimy wykonawcy kwotę na poziomie 12900-17700 zł.
Dachówka – wady i zalety
Osoba podejmująca decyzję, o zastosowaniu dachówki, do pokrycia dachu, powinna poznać podstawowe wady i zalety tego rozwiązania.
Wady
- Stosunkowo duża waga dachówki, która w przypadku ceramiki może wynosić nawet 60-70 kg/m2. Powoduje to, konieczność zastosowania wzmocnionej więźby dachowej.
- W przypadku dachówki ceramicznej, istnieje ryzyko porastania mchem. Z kolei dachówka cementowa, ma gorszą trwałość koloru.
Zalety
- Bardzo dobre parametry trwałości i wytrzymałości materiału.
- Wysokie właściwości izolacji termicznej i akustycznej.
- W przypadku dachówki z ceramiki, zaletą jest szeroka dostępność kolorystyczna, a w przypadku dachówki cementowej, ekologiczność.
Dachówka – rodzaje
Decydując się na wybór dachówki, którą zastosujemy do pokrycia dachu, powinniśmy zapoznać się z jej podstawowymi rodzajami.
- Ceramiczna – dachówki tego typu, powstają z wypalania gliny, dzięki czemu możliwe jest nadawanie im dowolnych kształtów. Oprócz tego, dachówki ceramiczne produkowane są w wielu kolorach.
- Cementowa – dachówki cementowe, powstają z piasku i cementu. Ich montaż jest łatwiejszy, a cena niższa, niż w przypadku ceramiki. Dachówki cementowe nie posiadają, tak szerokiej kolorystyki, jak ich ceramiczne odpowiedniki.
Dachówka – montaż krok po kroku
Przygotowując się do montażu dachówki, powinniśmy zapoznać się z zalecaną kolejnością wykonywania tego typu prac.
- Wybór dachówki – przed rozpoczęciem montażu, musimy wybrać odpowiedni do naszego projektu rodzaj i kolor dachówki.
- Izolacja – wykonanie odpowiedniej izolacji z folii lub papy na deskowaniu.
- Rozmierzenie – dekarz rozmierza dach oraz wylicza liczbę i rozstaw łat, tak by dachówki zmieściły się bez przycinania.
- Układanie dachówki – następnym krokiem jest układanie dachówki, zgodnie z instrukcją producenta, rozpoczynając od prawego dolnego narożnika połaci.
Ile kosztuje dachówka
Koszt zakupu dachówki ceramicznej, to kwota na poziomie 5,2-6,4 zł/szt, w przypadku popularnej dachówki Alegra 9. Za dachówkę cementową esówkę, zapłacimy kwotę w granicach 4,7-5,5 zł/szt.
Dachówka – 5 często zadawanych pytań
Ile za krycie dachówką?
Krycie dachu dachówką, to usługa za którą zapłacimy dekarzowi kwotę rzędu 86-118 zł/m2. Cena ta, dotyczy usługi układania dachówki ceramicznej na standardowym dachu dwuspadowym, bez lukarn.
Ile kosztuje pokrycie dachu dachówką ceramiczną?
Decydując się na pokrycie dachu, dachówką ceramiczną, musimy przygotować się na koszt w postaci 132,8-175,6 zł/m2. Podana kwota, dotyczy kosztów wynagrodzenia wykonawcy oraz zakupu popularnego modelu dachówki ceramicznej, Alegra 9.
Ile kosztuje dachówka?
Decydując się na zakup dachówki ceramicznej, musimy liczyć się z kosztem na poziomie 5,2-6,4 zł/szt. Kwota ta, dotyczy popularnej dachówki, Alegra 9. Zakup dachówki cementowej esówki, to kwota na poziomie 4,7-5,5 zł/szt.
Jakie dachówki są najtańsze?
W przypadku dachówek, najtańszym wyborem będzie zakup dachówek cementowych, których ceny zaczynają się już od 4,7 zł/szt. Podana kwota, dotyczy dachówek esówek.
Co na dach zamiast dachówki?
Alternatywnym rozwiązaniem dla dachówek, jest pokrycie dachu materiałami takimi jak blachodachówka, blacha płaska, papa lub gont bitumiczny. Wymienione materiały, w przeciwieństwie do dachówki, cechują się lekkością.