ile kosztuje montaż drzwi z ościeżnicą?

montaż drzwi z ościeżnicą

Drzwi wewnątrz mieszkania lub domu montowane razem z ościeżnicą wpływają między innymi na ogólne wrażenia estetyczne i styl całej aranżacji wnętrz. Ponadto drzwi z ościeżnicą pełnią wiele innych funkcji, takich jak zapewnienie domownikom prywatności, a także izolowanie od hałasów pochodzących z innych pomieszczeń. Montaż drzwi z ościeżnicą cena w 2023.

Ile kosztuje montaż drzwi z ościeżnicą – cena robocizny?

Usługa zamontowania drzwi z ościeżnicą wewnątrz domu lub mieszkania wyniesie inwestora około 290 – 320 zł w przypadku modeli z jednym skrzydłem. Za robociznę podczas montowania dwuskrzydłowych drzwi z ościeżnicą koszty mogą wynieść w granicach 490 – 530 zł.

Drzwi z ościeżnicą – rodzaje i właściwości 

Dostępne na rynku drzwi z ościeżnicą można podzielić na dwa rodzaje ze względu na sposób montażu ościeżnicy. Wyróżnia się więc drzwi z ościeżnicą stałą bądź regulowaną. 

  • Drzwi z ościeżnicą stałą – to najbardziej powszechny i często spotykany model drzwi wraz z ościeżnicą. Mogą być zamontowane w miejscach, gdzie grubość ściany wynosi około 6 – 10 cm. Ościeżnice stałe mają stosunkowo prostą konstrukcję, jednakże wymagają specjalnego maskowania w miejscach elementów łączących dla uzyskania estetycznego efektu. Samodzielne zamontowanie drzwi z ościeżnicą stałą może stanowić wyzwanie, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług montażystów.
  • Drzwi z ościeżnicą regulowaną – model drzwi, które można dopasować do otworów w ścianach o bardzo zróżnicowanej grubości. Drzwi tego rodzaju wyposażone są w listwy obejmujące służące do regulacji w zależności od potrzeb. Do szczególnie grubych ścian można zastosować drzwi z ościeżnicami regulowanymi złożonymi, które nadają się nawet do murów grubszych niż 30 cm. 

Drzwi z ościeżnicą – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając z szerokiej oferty drzwi z ościeżnicą warto sprawdzić, czy są przylgowe czy też bezprzylgowe. Ościeżnice przylgowe to takie, które można od razu dostrzec. Z kolei rodzaj bezprzylgowy to drzwi posiadające zawiasy zamontowane wewnątrz całej konstrukcji, co pozwala uzyskać naprawdę estetyczny wygląd. Ponadto rodzaj właściwej ościeżnicy jest uzależniony od szerokości muru, w którym drzwi zostaną osadzone. 

Drzwi z ościeżnicą – montaż krok po kroku

Samodzielny montaż drzwi z ościeżnicą jest inny w zależności od rodzaju ościeżnicy. Drzwi z ościeżnicą stałą trudniej jest założyć samodzielnie, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

  • Przygotowanie otworu – pierwszym krokiem powinno być przygotowanie otworu w murze, gdzie zamontowana zostanie nowa ościeżnica oraz drzwi. Czasem niezbędne jest wcześniejsze zdemontowanie starej ościeżnicy. 
  • Ustawienie ościeżnicy – kolejnym etapem jest ustawienie ościeżnicy w przygotowanym wcześniej otworze. Służą do tego specjalne kliny. Dopiero, gdy ościeżnica będzie odpowiednio ustawiona można przejść do kolejnego etapu montażu.
  • Zamontowanie kołków – mocując ościeżnicę należy użyć odpowiednie kołki. Podczas ich montowania na stałe należy koniecznie używać poziomicy, dzięki czemu ościeżnica będzie zamontowana prawidłowo. Następnie należy wykorzystać piankę montażową do uzupełnienia przestrzeni pomiędzy murem, a ościeżnicą. Na koniec należy założyć drzwi na zawiasy i wyregulować je, aby na co dzień odpowiednio funkcjonowały.

Ile kosztują drzwi z ościeżnicą?

Drzwi z ościeżnicą stałą mogą kosztować w granicach 450 – 900 zł. Za drzwi z ościeżnicą regulowaną koszty mogą wynieść mniej więcej 500 – 1000 zł.

Drzwi z ościeżnicą – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą?

Zamontowanie wewnętrznych drzwi z ościeżnicą kosztuje około 290 – 320 zł w przypadku drzwi jednoskrzydłowych lub 490 – 530 zł za modele dwuskrzydłowe.

Czy można założyć nowe drzwi na starą futrynę?

Jest to oczywiście możliwe. Jednakże najlepiej wybrać zestaw drzwi z ościeżnicą, która zostanie prawidłowo zamontowana i właściwie wyregulowana podczas zakładania. 

Co najpierw drzwi czy podłogi?

Jeśli podłoga będzie zamontowana jako pierwsza można ościeżnicą skutecznie osłonić przerwę dylatacyjną powstałą przy krawędzi ściany, a panelami lub płytkami. 

Jaka odległość drzwi od podłogi?

Montując drzwi wewnętrzne należy zachować mniej więcej 6 – 12 mm odległości od podłoża, dzięki czemu możliwe będzie swobodne otwierania i zamykanie drzwi na co dzień. 

Czym wypełnić szczeliny między ościeżnicą a ścianą?

Najlepiej użyć do tego specjalną piankę montażową uzupełniając przestrzeń w poszczególnych miejscach.