Ile kosztuje montaż licznika prądu – cena w 2023?

Ile kosztuje montaz licznika prądu

Licznik prądu służy do zliczania zużywanej energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe lub część obiektu budowlanego. Jest to stosunkowo proste urządzenie, które montuje się w danym wycinku obwodu elektrycznego. Zliczone zużycie prądu podawane jest w kWh (kilowatogodzina).

Na podstawie odczytu z licznika firmy dystrybuujące prąd wysyłają do klientów rozliczenia na za zużycie, a dla nas licznik służyć może jako dobre narzędzie do kontrolowania ilości zużywania energii w domu. Sprawdźmy ile kosztuje montaż licznika prądu.

Co wpływa na koszt montażu licznika prądu?

Montaż licznika prądu nie jest obligatoryjny i ściśle regulowany przez prawodawcę. Jego montaż można wykonać na własną rękę, jednak jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Koszt zamontowania licznika prądu zależy przede wszystkim od lokalizacji licznika oraz ilości obsługiwanych faz. Licznik montowany w trudno dostępnym miejscu oraz posiadający trzy fazy będzie droższy od zwykłego licznika, który montujemy na ścianie garażu lub przedpokoju. Do  ceny montażu powinniśmy doliczyć również koszt dojazdu elektryka do naszego domu.

Ile kosztuje montaż licznika prądu?

Montaż najprostszego licznika jednofazowego kosztuje ok. 50 – 70 zł. Za montaż licznika  wyposażonego w kontrolery i systemy zdalnego monitoringu ilości zużywanego prądu musimy zapłacić więcej, bo 150 – 200 zł. W przypadku uszkodzenia lub zerwania plomby w liczniku, przyjazd oraz usługa elektryka kosztować nas będzie ok 100 – 130 zł.

Jakie są rodzaje liczników prądu

Współczesne liczniki prądu wyposażone są w specjalne systemy mikroprocesorowe oraz monitory LCD. Stopniowo liczniki elektroniczne wypierają starsze modele z elementami mechanicznymi oraz indukcyjnymi. Podstawowy podział liczników przeprowadzamy uwzględniając ilość faz, stąd liczniki: 1 fazowe lub 3 fazowe.

  • Licznik 1 fazowy: tego typu licznik jest najczęściej spotykany w mieszkaniach w bloku lub w mniejszych domach jednorodzinnych, gdzie ilość zużywanego prądu nie jest wysoka. Zasada pracy liczniki polega na zliczaniu zużywanej energii z jednej fazy układu elektrycznego.
  • Licznik 3 fazowy: trójfazowe rozwiązanie sprawdzi się w gospodarstwach domowych o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W przypadku kiedy w naszym domu korzystamy z ogrzewania elektrycznego, płyty indukcyjnej, systemu klimatyzacji oraz licznych sprzętów AGD i RTV, powinniśmy zainstalować 3 fazowy licznik prądu. Liczniki 3 fazowe pracują w sieci o napięciu 400 V.

Sprawdź ceny liczników prądu!

Ile kosztuje licznik prądu?

Za podstawowy licznik prądu zapłacimy średnio 30 – 45 zł. Za bardziej skomplikowane modele posiadające kontrolery i systemy zdalnego monitoringu ilości zużywanego prądu musimy zapłacić ok. 130 – 170 zł. Natomiast za licznik prądu trójfazowy zapłacimy nawet 170 – 250 zł.