Ile kosztuje montaż licznika wody – cena w 2023?

Ile kosztuje montaż licznika wody

Montaż licznika wody w naszym domu lub mieszkaniu to rzecz, której nie można pominąć. Licznik nalicza wielkość zużycia wody, na bazie którego rozliczamy się odpowiednią instytucją nadzorującą przyłącze wody.

Często aby zamontować licznik wody jesteśmy zmuszeni doprowadzić do niego przyłącze wody.

Przyłącze to odcinek łączący wewnętrzną instalację na naszej działce z siecią wodociągową. Według prawa osoba, która ubiega się o przyłączenie wodociągowe do własnej nieruchomości ponosi wszelkie koszty realizacji przyłącza do sieci oraz opłaty związane z montażem licznika wody i z zapewnieniem dla niego odpowiedniej lokalizacji.

Montaż licznika wody – od czego zależy cena?

Przed montażem licznika wody powinniśmy wysłać do władz miasta pismo z informacją o chęci rozpoczęcia wykonania przyłącza.

W tym przypadku nie musimy czekać na odpowiedz z urzędu, bowiem jeśli na nasze pismo nie nadejdzie żadna odpowiedź, wówczas zgodnie z prawem możemy rozpocząć montaż.

Sama cena montażu licznika wody zależy od jakości dostępu do przyłącza oraz poziomu skomplikowania samego licznika. Ponadto powinniśmy przygotować się na dodatkowe koszty związane z dojazdem fachowca do naszego domu.

Ile kosztuje montaż licznika wody?

Montaż licznika wody wraz z dostosowaniem go do odczytu radiowego to wydatek rzędu 100 – 150 zł. Za montaż najprostszego modelu licznika wody zapłacimy mniej bo średnio 60 – 90 zł.

Rodzaje liczników wody

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów liczników wody: mechaniczny oraz cyfrowy.

  • Licznik mechaniczny: są zdecydowanie mniej skomplikowane, jednak odbija się to na precyzji pomiaru. Liczniki mechaniczne dzielą się na suchobieżne oraz mokrobieżne. Suchobieżne montowane są poza obiegiem wody, a ich praca opiera się na pomiarze magnesowym. Liczniki mokrobieżny montuje się na przewodzie. Są to liczniki dokładne, jednak w trakcie dłuższej eksploatacji mogą osadzać się na nich zanieczyszczenia, co może obniżyć jakość pomiaru.
  • Liczniki cyfrowe: przepływ wody mierzony jest za pomocą elektronicznych czujników. Są to modele droższe niż mechaniczne, jednak oferują znacznie większy zakres pomiarów: mogą między innymi mierzyć ciśnienie wody w naszej instalacji. Ze względu na wygodę i dokładność coraz więcej osób decyduje się na cyfrowe liczniki w swoich domach.

Ile kosztuje licznik wody?

Za najprostszy licznik mechaniczny zapłacimy ok. 80 – 100 zł. Bardziej zaawansowane liczniki cyfrowe z możliwością odczytu radiowego to wydatek rzędu 170 – 300 zł.