Ile kosztuje montaż oświetlenia LED?

Ile kosztuje montaż oświetlenia LED

Oświetlenie LED to prosty sposób, aby nadać naszym wnętrzom nowoczesnego i intrygującego charakteru.

Nie można zapominać, że tego typu oświetlenie jest bardzo ekonomiczne i sprawdza się na wiele lat użytkowania.

Producenci i wykonawcy oferują szereg rozwiązań: od podświetlanych sufitów, przez specjalnie oświetlone wcięcia, aż do montażu prostych taśm lub lamp ledowych.

Co wpływa na koszt montażu oświetlenia LED?

Na koszt montażu oświetlenia LED wpływa w pierwsze kolejności poziom zaawansowania, czyli rozmach całej instalacji.

Wykonanie oświetlenia umieszczonego we wnękach lub montaż specjalnych lamp mogą kosztować więcej od prostego oświetlenia montowanego na płaskim suficie.

Ponadto duże znaczenie ma typ sufitu: montaż oświetlenia na suficie jednopoziomowym jest tańszy w przeliczeniu na 1m2, niż w przypadku sufitów wielopoziomowych.

Ostatnim elementem jest powierzchnia całościowa, czyli ilość przestrzeni do oświetlenia.

W przypadku lamp  punktowych, na cenę montażu wpływa przede wszystkim poziom skomplikowania montażu całej lampy oraz jej wielkoś.

Ile kosztuje montaż oświetlenia LED?

Za montaż oświetlenia na płaskim suficie zapłacimy średnio 120-150 zł/m2 instalacji, natomiast w przypadku bardziej skomplikowanych sufitów (np. sufitu wielopoziomowego) cena wzrasta i wynosi już 160-190 zł/m2. W przypadku montażu oświetlenia punktowego ceny dotyczą jednej sztuki i tak za montaż prostej lampy LED zapłacimy ok. 60-90 zł.

Typy ledowych oświetleń

Współcześnie producenci oświetlenia LED oferują szereg interesujących rozwiązań odnośnie kształtu, barwy lub intensywności oświetlenia.

Pierwszy podział oświetleń LED można przeprowadzić na podstawie ich kształt, bowiem na rynku znajdziemy następujące rodzaje:

  • oświetlenie LED imitujące kształtem tradycyjne żarówki wolframowe,
  • kulki,
  • świeczki,
  • spirale,
  • rurki,
  • lampy liniowe (świetlówki),
  • taśmy ledowe.

Oprócz kształtów, na rynku znajdziemy wiele barw i odcieni, które dobierać możemy zgodnie z naszymi upodobaniami estetycznymi.

Światło emitowane przez oświetlenie LED może mieć trzy temperatury barwy: chłodna biel, barwa wpadająca w lekki odcień błękitu oraz lampy imitujące światło dzienne.

Te pierwsze najczęściej umieszczane są w biurach, sklepach i przestrzeniach użytkowych. Natomiast oświetlenie LED w barwie światła dziennego doskonale nadaje się do pomieszczeń codziennego użytku w naszym domu.

Ile kosztuje oświetlenie LED?

Najtańsze lampy LED możemy kupić za 10-20 zł. Bardziej zaawansowane lampy LED można kupić średnio za 50-80 zł.

Nowoczesne lampy liniowe LED to wydatek rzędu 200-250 zł. Zaś koszt taśmy LED o wyższym standardzie kosztuje nawet 10 zł/mb taśmy. Wiszące lampy LED w kształcie spirali kosztować nas będą średnio 350-800 zł za zestaw.