Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek?

Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek

Ostatnie czasy w technologii ogrzewania domów stały pod znakiem usuwania tzw. „kopciuchów”.

Interesującą alternatywą dla tego nieekologicznego rozwiązania jest montaż pieca na ekogroszek.

Jest to relatywnie tania inwestycja, szczególnie jeśli skorzystamy z ostatnich programów rządowych, w których każdy posiadacz starego „kopciucha”, może uzyskać wysoką dopłatę na wymianę ekologicznego pieca.

Piece na ekogroszek doceniane są głównie ze względu na pełną automatyzację, co przekłada się na ograniczoną ilość czasu poświęcanego grzaniu.

Przy piecach na ekogroszek wystarczy jedna wizyta w tygodniu w kotłowni, podczas której uzupełniamy dozownik oraz czyścimy wkład z popiołu. Sprawdźmy, ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek.

Montaż pieca na ekogroszek – od czego zależy cena?

Cena montażu pieca uzależniona jest od rodzaju wymienianego pieca. W kosztorysie uwzględniany jest rozmiar pieca, wielkość wymaganej instalacji C.O. oraz wszelkie zmiany związane z regulacją pieca oraz przygotowaniem kotłowni.  

Do kosztów montażu musimy doliczyć również cenę demontażu starego pieca oraz ewentualne zmiany termomodernizacyjne budynku. Polepszenie ocieplenia domu poprawi funkcjonowanie całej instalacji oraz wpłynie na szybszy zwrot z inwestycji.

Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek?

Montaż pieca na ekogroszek kosztuje średnio 2000-2300 zł. Dodatkowo koszt położenia instalacji C.O. oraz podłączenie do niej pieca na ekogroszek kosztuje ok. 30 zł/m2. Natomiast jeśli chodzi o koszty związane z termomodernizacją, koszt 1m2 wynosi średnio 250 – 400 zł.

Rodzaje pieców na ekogroszek

Na rynku znajdziemy szeroki wybór pieców od różnych producentów. Obecne najczęściej sprzedaje  się piece z podajnikami, które wyparły modele zasypowe.

Podajnik w piecu na ekogroszek służy do dozowania paliwa do komory spalania. Klienci do wyboru mają dwa typy dozowników: tłokowy oraz ślimakowy.

Dzięki nim podawanie paliwa do komory spalania odbywa się cyklicznie i równomiernie, a nasze wizyty w kotłowni mogą zostać zredukowane do jednej w tygodniu:

  • Dozownik tłokowy: są to wytrzymałe i solidne dozowniki, które charakteryzują się większą odpornością na korozję. Jak podkreślają eksperci, dozowniki tłokowe są w stanie podawać paliwo w stałym czasie i mniejszym oporem. Ponadto sprawdzają się w każdym typie paliwa.
  • Dozownik ślimakowy: są mniej wytrzymałe, szybciej korodują, a co najważniejsze – wymagają paliwa o wysokiej jakości.

Ile kosztuje piec na ekogroszek?

Piec na ekogorszek o mocy do 15 kW popularnego polskie producenta kosztuje średnio 9000 – 10000 zł. Natomiast piece o niższej mocy do 12 kW podobnej jakości kosztują ok. 6000 – 8000 zł. Piece wyższej jakości, wyposażone w system monitorowania spalania oaz lepszej klasy komponenty o mocy do 15 kW kosztuję nawet 12000 – 13500 zł.