Ile kosztuje montaż szafy na wymiar? – cena w 2023

Ile kosztuje szafa na wymiar

Szafa przesuwna pomoże w zaoszczędzeniu cennego miejsca w mieszkaniu, tym samym nie naruszy estetyki naszych wnętrz.

Dużym plusem jest możliwość wykorzystania przestrzeni aż po sam sufit oraz dostosowanie kształtu szafy do kształtu pomieszczenia.

Jednak ile kosztuje montaż oraz zakup samej szafy? W artykule sprawdzimy również od czego zależy cena samego montażu.

Ile kosztuje montaż szafy przesuwnej?

Za montaż mniejszej szafy przesuwnej (do 150 cm) zapłacimy średnio 150-200 zł. Natomiast za większą szafę przesuwną (powyżej 150 cm) będziemy musieli zapłacić ok. 200-280 zł. Cena montażu dodatkowych półek to koszt ok. 10-20 zł.

Od czego zależy cena szafy na wymiar?

Koszt szaf przesuwanych uzależniony jest od wielu czynników: wielkości, jakości materiału, wyposażenia wewnątrz szafy, ozdób na froncie oraz sposobu otwierania szafy . Wyjaśnijmy każdy z elementów osobno:

  • Wielkość: gabaryt szafy odgrywa kluczową rolę w cenie. Przeważnie szafy wyceniane są za metr, czyli innymi słowy: im większy rozmiar, tym większa ilość materiału jest potrzebna na jej wykonanie. Podobnie sprawa wygląda z ilością drzwi, które również podniosą cenę końcową;
  • Jakość materiału: wysokiej jakości drewno to zawsze większy wydatek, dodatkowo tego typu zamówienia wykonywane są w mniejszych stolarniach, dlatego ich cena z pewnością znacznie przekroczy produkty oferowane przez sklepy sieciowe. Duże sklepy zazwyczaj oferują klientom tańsze zamienniki jak: płyty pilśniowe lub wiórowe.
  • Wyposażenie szafy: w standardzie znajdziemy podstawowe półki, drążki do powieszenia wieszaków oraz wysuwane półki i szufladki. Za odpowiednia opłatą producenci oferują rozszerzenie funkcji i ilości wyposażenia. Wpływ na cenę może mieć również oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne szafy.
     
  • Elementy ozdobne: wykonuje się je zazwyczaj na froncie szafy. To ta część odpowiada za efekt wizualny w naszym mieszkaniu. Stąd zaleca się stosowanie lepszej jakości materiałów oraz wykonywanie specjalnych zdobień, które podkreślą lub odmienią wystrój wnętrza. Producenci oferują polerowanie, frezowanie lub lakierowanie na wysoki połysk. Można oczywiście postawić na klasykę i na froncie umieścić lustro. Wszystkie ozdobne elementy wpływają na cenę końcową.
  • Sposób otwierania szafy: klasyczny sposób otwierania szafy przesuwnych opiera się na przesuwanych drzwiach, które poruszają się na specjalnych szynach. Producenci oferują wybór materiałów, z jakich wykonane zostały prowadnice, jest to przeważnie aluminium lub stal. Materiały wpływają na jakość pracy drzwi, wytrzymałość oraz efekt estetyczny.

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Najtańsze szafy przesuwne o dwudrzwiowej budowie i wykonane z laminatu to wydatek rzędu 2100 – 2500 zł. Za wykonanie szafy przesuwnej na indywidualny wymiar zapłacimy więcej, bo średnio 2400 – 2800 zł. Na najdroższy wydatek powinny przygotować się osoby zamawiający szafę z ozdobną grafiką, wówczas cena wynosi 2700 – 3000 zł.