Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej?

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne stają się coraz popularniejsze i często wypierają tradycyjne kuchenki gazowe z naszych kuchni. Jednak kiedy już zdecydujemy się na indukcję, pojawia się problem montażu płyt.

Zadanie to nie należy do najprostszych, a pomoc fachowca może okazać się nieoceniona. W umieszczamy informacje na temat kosztów montażu oraz parametrów popularnych płyt indukcyjnych dostępnych na rynku.

Co ma wpływ na cenę podłączenia płyty indukcyjnej?

Cena podłączenia płyty indukcyjnej w dużej mierze zależy od wielkości miasta, w którym zamawiamy usługę.

Dodatkowymi kosztami podłączenia może być również koszt dojazdu fachowca do naszego mieszkania.

Montaż płyty indukcyjnej zasilanej energią z sieci 3-fazowej może kosztować nas nieco więcej, niż w przypadku podłączania płyty do tradycyjnej sieci 1-fazowej o napięciu 230V.

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej?

Podłączenie płyty indukcyjnej wykonane przez fachowca to wydatek rzędu od 110-200 zł. Za wykonanie przeglądy płyty indukcyjnej zapłacimy średnio 70-100 zł. Natomiast cena naprawy płyty indukcyjnej przez fachowca zależy od rodzaju usterki i wymaganych narzędzi przy naprawie: średni kosztuje 300-400 zł.

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej

Jakie są rodzaje płyt indukcyjnych?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów płyt indukcyjnych, które różnią się od siebie wielkością, ilością funkcji oraz mocą.

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się nad rozmiarem i ilością płyt indukcyjnych. Popularnym rozwiązaniem są płyty posiadające 4 pola grzewcze.

Jeśli chodzi o rozmiar, to producenci oferują szeroki wybór. Największym zainteresowaniem cieszą się modele o szerokości 58-60 cm.

Producenci droższych modeli płyt indukcyjnych oferują dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają codzienne użytkowanie, są to między innymi funkcje: Eco Timer, Bridge, CleverHeat, odliczanie czasu, w pełni dotykowy ekran z wyświetlaczem oraz sygnały dźwiękowe wysyłane przez płytę w trakcie grzania. 

Oprócz wielkości ważny parametrem płyt indukcyjnych jest materiał, którego zostały wykonane.

Najczęściej są to dwa materiały: szkło lub ceramika. Należy wziąć pod uwagę, że ceramika jest znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia i zarysowania niż szkło.

Współcześnie płyty indukcyjne zasilane są najczęściej napięciem 230V, czyli standardowym dostępnym we wszystkich gniazdkach.

Płyty na prąd zmienny 400V charakteryzują się nieco większą efektywnością pracy, jednak wymagają przygotowania tzw. trójfazowej instalacji elektrycznej.

Ile kosztuje płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna wyposażona w cztery pola grzewcze kosztuje ok. 650-900 zł. Za ceramiczne płyty indukcyjne o większej ilości dodatkowych funkcji zapłacimy średnio 1300-1800 zł. Płyty o większym rozmiarze oraz wyposażone w dodatkowe funkcje to wydatek rzędu 3500-4000 zł.