ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę?

Montaz zbiornika na deszczówkę cena

Decydując się na zamontowanie zbiornika na deszczówkę w pobliżu własnego domu można mieć pewność pozytywnego wpływu na środowisko. Zbieranie wody deszczowej pozwala znacznie zaoszczędzić na wodzie, przede wszystkim ze względu na możliwość podlewania ogrodu bez korzystania z kranu. Zbiornik na deszczówkę jest więc rozwiązaniem bardzo ekologicznym i ekonomicznym. Montaż zbiornika na deszczówkę cena w 2023.

Ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę – cena robocizny?

Koszty robocizny za montaż zbiornika na deszczówkę wahają się w granicach 900 – 1000 zł w przypadku pojemności 2 m³ do 6 m³. Za montaż zbiornika o pojemności 7 m³ do 12 m³ koszt robocizny to około 1100 – 1300 zł. 

Zbiornik na deszczówkę – wady i zalety

Zbiorniki na deszczówkę są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w ogródkach obok domów. Zastosowanie takiego rozwiązania na wiele zalet więc warto przemyśleć montaż zbiorka przy własnym domu.

Zalety:

  • Oszczędność wody – jedną z największych zalet zbiorników na deszczówkę jest krok w stronę lepszego dbania o środowisko. Korzystanie z wody opadowej znacząco zmniejsza ilość potrzebnej wody między innymi do podlewania ogródka. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy występuje spory deficyt wody.
  • Mniejsze rachunki – w związku ze zdecydowanie mniejszym zużyciem wody z kranu można liczyć na dużo mniejsze kwoty rachunków. Koszty zamontowania zbiornika zwracają się dzięki temu stosunkowo szybko.
  • Jakość wody – podlewanie ogródka wodą opadową to świetne rozwiązanie dla roślin. Podlewanie deszczówką zdecydowanie lepiej wpływa na rozwój warzyw i wielu gatunków roślin ozdobnych.

Wady:

  • Koszt zakupu zbiornika – za jedyną wadę można uznać koszty zakupu zbiornika na deszczówkę oraz montażu. Jednocześnie wszystkie te koszty szybko się zwracają, gdy zacznie się używać wody opadowej.

Zbiornik na deszczówkę – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając zbiornik na deszczówkę do własnego ogródka należy przede wszystkim wybrać odpowiednią pojemność. Należy ją dopasować do wielkości powierzchni, z której woda ma być zbierana. Każde 25 m² powierzchni powinno odpowiadać jednemu metrowi sześciennemu zbiornika. Ponadto należy zdecydować, który dokładnie rodzaj zbiornika będzie najlepszym wyborem. Dostępne są bowiem zbiorniki naziemne, podziemne oraz dekoracyjne, które stawia się w widocznych miejscach.

Zbiornik na deszczówkę – montaż krok po kroku

 W przypadku naziemnych zbiorników na deszczówkę montaż nie jest skomplikowany. Należy umieścić pojemnik blisko budynku w sposób stabilny, a następnie wpuścić rynnę do właściwego otworu. Nieco bardziej skomplikowane jest zamontowanie zbiornika podziemnego.

  • Wykop – w pierwszej kolejności należy przygotować w ziemi wykop o właściwych rozmiarach, aby zmieścić w nim konkretny pojemnik na deszczówkę. W przypadku większych wykopów warto skorzystać z profesjonalnych usług koparką lub zdecydować się na wynajem minikoparki. 
  • Pojemnik – w przypadku gotowego zbiornika należy umieścić go w przygotowanym wcześniej wykopie. Jeśli wykonuje się zbiornik samemu to konieczne jest zrobienie zbrojonej wylewki oraz odpowiednich wzmocnień na ściankach. 
  • Podłączenie – ostatnim etapem jest wykonanie podłączenia zbiornika zakopanego w ziemi z rynną. Podłączenie można również zakopać w ziemi, jeśli zbiornik znajduje się w dużej odległości od budynku.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę o pojemności do 1000 l to koszt od 300 do 650 zł. Za pojemnik o pojemności od 1100 do 2000 l cena wynosi około 1000 – 1500 zł. Zbiornik podziemny o pojemności między 2000 – 3000 l waha się w granicach 1650 – 2600 zł. Zbiorniki ze specjalnymi filtrami, podłączeniami z domową instalacją trzeba zapłacić mniej więcej 8500 – 12 000 zł. Pojemniki dekoracyjne są o około 350 – 500 zł droższe w porównaniu ze zbiornikami o tej samej pojemności.

Zbiornik na deszczówkę – 5 często zadawanych pytań

Czy opłaca się zbiornik na deszczówkę?

Zamontowanie zbiornika na deszczówkę jest ekonomicznym rozwiązaniem. Przede wszystkim znacząco zmniejsza to koszty zużycia wody i związane z tym rachunki.

Jak zainstalować pojemnik na deszczówkę?

Pojemniki naziemne należy ustawić stabilnie i podłączyć do rynny. Do zbiorników podziemnych konieczne jest wykonanie wykopu w ziemi o właściwych rozmiarach.

Jak głęboko wkopać zbiornik na deszczówkę?

Zbiorniki podziemne należy wkopać na także głębokość, aby pomiędzy powierzchnią ziemi, a górną krawędzią pojemnika było około pół metra. 

Ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę?

Koszty montażu zbiornika na deszczówkę zależą od jego pojemności. Za pojemność 2 m³ do 6 m³ koszty wyniosą około 900 – 1000 zł. Za zbiornik 7 m³ do 12 m³ koszt montażu może wynieść mniej więcej 1100 – 1300 zł.

W jakiej odległości od budynku zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik na wodę opadowa najlepiej zamontować w miejscu, gdzie można z łatwością odtworzyć powierzchnię. Ponadto powinien znajdować się około 3 – 5 m od budynku oraz przynajmniej 2 m odległości od granic działki.