Ile kosztuje ocieplenie domu pianką poliuretanową?

Izolacja-pianka-cena

Coraz więcej osób stawia na ocieplanie domów pianką poliuretanową.

Ta stosunkowo nowa technologia zaczyna wypierać stosowany od wielu lat styropian oraz watę mineralną. Sposób zastosowania pianki poliuretanowej jest szeroki – nadaje się ona zarówno do stosowania wewnątrz budynku, jak i po jego zewnętrznej stronie.

Zalety tego typu rozwiązania jest wysoka efektywność izolacyjna oraz szybkość wykonania całego projektu.

W artykule przedstawiamy aktualne koszty wykonania ocieplenia z pianki poliuretanowej oraz odpowiadamy, czy warto ocieplać dom tą metodą.

Elementy wpływające na koszt ocieplania domu pianką poliuretanową? (PUR)

Pierwszym elementem wpływającym na koszt ocieplenia jest grubość pianki izolacyjnej. Zazwyczaj stosuje się grubość od 8 cm do nawet 30 cm.

Nie bez znaczenia pozostają również parametry pianki, jej jakość oraz marka producenta. Im lepiej eksperci oceniają dany typ pianki, tym większa szansa na uzyskanie wysokiego poziomu szczelności izolacyjnej.

Kolejnym elementem składającym się na cenę jest całościowa powierzchnia wykonywanego ocieplenia oraz stopień skomplikowania konstrukcji, w której wykonywany będzie natrysk pianką poliuretanową.

Jeśli nasza inwestycja zawiera ocieplenie całego domu wraz z poddaszem, wówczas możemy liczyć na wyższe rabaty u wykonawcy.

Ile kosztuje ocieplenie domu pianką poliuretanową?

Za wykonanie ocieplenia pianką poliuretanową o grubości do 10 cm zapłacimy średnio 50 – 65 zł/m2. Koszt wykonania ocieplenia warstwą o grubości 10 – 15 cm wynosi ok. 65 – 74 zł/m2. Drożej wypada natrysk o grubości między 15 – 20 cm, za to ocieplenie zapłacimy średnio 68 – 78 cm/m2.

Czy warto ocieplać dom pianką poliuretanową? (PUR)

Ocieplanie domu oraz poddasza pianką poliuretanową może z początku wydawać się przepłaconą inwestycją.

Ceny ocieplenia za 1m2 przemawiają na rzecz styropianu lub waty mineralnej, jednak za pianką poliuretanową przemawia kilka istotnych argumentów.

Pierwszym z nich są rosnące koszty ekip remontowych. Aby ocieplić dom styropianem, potrzebujemy ekipy złożonej z przynajmniej 3 osób.

Przyglądając się z bliska rynkowi budowlanemu, naprawdę trudno dziś o rzetelnych i w miarę tanich fachowców. Natomiast natryski z pianki poliuretanowej jest w stanie wykonać jedna osoba wyposażona w profesjonalny sprzęt, w dodatku zajmie jej to raptem kilka dni.

Jeśli chodzi o zalety samej pianki poliuretanowej, to wypada wspomnieć o jej wysokiej jakości termoizolacyjnej.

Dzięki technice natryskowej i technologii aktywnej piany, wnika ona w najgłębsze fragmenty murów, dając bardzo wysokiej jakość barierę izolacyjną; w dłużej perspektywie z pewnością odczujemy spadek kosztów ogrzewania domu.

Ponadto poddasze ocieplone w ten sposób zostaje zabezpieczone przed wystąpieniem pleśni, grzybów oraz, co przypomnieć, staje się miejscem bezpiecznym dla alergików.