Ile kosztuje podłączenie prądu?

Ile kosztuje podłączenie prądu

Proces podłączania prądu jest pracochłonny, wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń oraz sporej dawki cierpliwości.

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na przyłącze jest wystosowanie prośby o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej.

W tym celu powinniśmy udać się do punktu obsługi klienta lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. W piśmie musimy określić nasze zapotrzebowanie na ilość energii.

Czas oczekiwania wynosi średnio 20 – 30 dni. Sprawdźmy, ile kosztuje podłączenie prądu oraz co wpływa na koszt całej usługi.

Podłączenie prądu – co wpływa na koszt usługi?

Na koszt podłączenia wpływa przede wszystkim rodzaj wybranego przez nas przyłącza. Tutaj do dyspozycji mamy dwa rodzaje: przyłącze kablowe lub napowietrzne.

Dodatkowo wpływ na cenę ma długość przyłącza, bowiem standardowa długość wynosi do 200 m, a za każdy dodatkowy metr klient musi dopłacić w zależności od stawek operatora. Ponadto ważna jest również moc całego przyłącza – im wyższa, tym cena podłączenia wzrasta.

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Za wykonanie przyłącza prądu napowietrznego do 200 m zapłacimy średnio 110 – 150 zł za 1 kW. Natomiast koszt kablowego przyłącza kosztuje więcej bo 160 – 210 zł za 1 kW. I tak wykonanie przyłącza napowietrznego do domu o mocy 10 kW kosztować nas będzie średnio 1100 – 1500, zaś kablowa instalacja o tej samej mocy to wydatek rzędu 1600 – 2100 zł.

Rodzaje przyłączy do prądu

Przyłącze napowietrzne: jest to przyłącze, które zawiesza się na słupach i dzięki nim doprowadza do domu. Jest to najbardziej powszechna i najtańsza forma wykonywania podłączenia do prądu. Dominuje na obszarach pozamiejskich.

Niestety tego typu rozwiązanie narażone jest na częstsze uszkodzenia wywołane przez silne wiatry oraz mróz. Ponadto kłopotliwe może być zachowanie wymaganej odległości okablowania od okien, balkonów oraz kominów.

  • Przyłącze kablowe: w tym przypadku kable doprowadzające prąd do budynku zakopywane są po ziemią. Rozwiązanie to jest nieco droższe od przyłącza napowietrznego, jednak posiada sporo zalet. Przede wszystkim przyłącze kablowe odporne jest na wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne i nagłe załamania pogody. Przy okazji wykonywania przyłącza kablowe, jeśli wykop będzie przebiegał przez działkę sąsiada, niezbędne jest wystosowanie prośby o wykonanie instalacji.
  • Przyłącze jednofazowe: stosowane najczęściej w mniejszych domach lub domkach wypoczynkowych. Rozwiązanie to sprawdzi się również na działce.
  • Przyłącze trójfazowe: zalecane dla domów jednorodzinnych z uwagi na urządzenia domowe lub przemysłowe wymagające dużej mocy m.in. kuchenki elektryczne, płyty indukcyjne oraz spawarki lub kompresory powietrza. Jest to droższe przyłącze od jednofazowych, jednak wato zwrócić uwagę na plusy takiego rozwiązania. Przyłącze trójfazowe pozwala rozdzielić obwody na poszczególne fazy, dzięki czemu zwiększamy niezawodność całej instalacji.