Ile kosztuje spawanie aluminium – cena w 2023?

Ile kosztuje spawanie aluminium

Spawanie do popularny sposób obróbki aluminium. Wiele firm oferuje szeroką ofertę spawania, jednak wiele różni się od siebie cenami oraz jakością usługi. Dlatego przed dokonaniem wyboru firmy spawalniczej, powinniśmy gruntownie rozeznać się wśród lokalnych firm, a następnie wybrać najbardziej przystępną i przystosowaną do naszych potrzeb ofertę. Ile kosztuje oraz od czego zależy cena spawania aluminium. Sprawdźmy!

Co wpływa na koszt spawania aluminium?

Ceny spawania aluminium naliczane są od centymetra spawanego materiału. Jeśli zamierzamy spawać większe konstrukcje, wówczas firma może zaproponować nam wycenę liczoną od metra. Z reguły ustala się to indywidualnie. Na koszt samego spawania duży wpływ ma grubość materiału. Za grubsze powierzchnie będziemy musieli zapłacić więcej. Istotne jest również lokalizacja, w której składamy nasze zamówienie. Generalnie przyjmuje się, że ceny spawania aluminium wzrastają wraz z wielkością miasta. Natomiast przy większych zamówienia z pewnością możemy liczyć na niższe stawki za metr spawania.

Ile kosztuje spawanie aluminium?

Za spawania aluminium o cienkiej grubości zapłacimy średnio 5-7 zł/cm. Natomiast w przypadku grubszej powierzchni cena wzrasta do 8-12 zł/cm. Jednak nie możemy zapominać, że cena za spawanie aluminium podlega zazwyczaj indywidualnej wycenie, dlatego najlepiej odwiedzić kilka lokalnych form i dopytać o szczegóły oferty.

Jakie są metody spawania aluminium?

Spawanie to efektywny sposób zespalania materiału. Do najpopularniejszych rodzajów spawania zaliczamy trzy opcje: spawanie w osłonie gazowej (MIG/MAG), spawanie łukową nietopliwą elektrodą (TIG) oraz spawanie elektrodami otulonymi (MMA). W przypadku aluminium najczęściej wykorzystuje się spawanie metodą MIG, MAG oraz TIG:

  • Metoda MIG (Metal Inert Gas): to proces spawania łukowego elektrodą topliwą w postaci drutu pełnego w osłonie gazów obojętnych- jednak w przeciwieństwie do metody MAG nie uczestniczą one w procesie spawalniczym. Podczas trwania procesu spawalniczego drut jest nieprzerwanie transportowany z podajnika przez uchwyt spawalniczy, podobnie jak gaz ochronny – np. argon, hel lub ich kombinacje. Wraz z metodą MAG jest to jednak z najszybszych oraz najprostszych metod spawania metali oraz elementów stalowych.
  • Metoda MAG: metoda ta nieznacznie różni się od metody MIG. Najważniejszą różnicą jest wykorzystywanie w tym przypadku gazu chemicznie aktywnego, do którego zaliczamy takie gazy jak: dwutlenek węgla lub specjalne mieszanki gazowe, w skład których wchodzą argon, tlen, dwutlenek węgla oraz inne tego typu gazy.
  • Metoda TIG: podstawą spawania metodą TIG jest obecność nietopliwej elektrody wolframowej. Proces spawania odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego, który pozostaje chemicznie obojętny. Oznacza to, że gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny. Plusem metody TIG jest jej uniwersalność – przy jej pomocy zespawamy niemal wszystkie metale i stopy, a także wykonamy wysokiej jakości i czystości spoiny.
pharmrx.online”>