Stiuk wenecki, zwany jest również tynkiem dekoracyjnym. Powstaje na bazie zaprawy wapiennej, lub gipsowej, a także piasku i mączki marmurowej. Na rynku znajdziemy już gotowe mieszanki. Materiał świetnie imituje kamień. Wykorzystuje się go przede wszystkim w większych przestrzeniach. Nadaje eleganckiego i luksusowego wykończenia. Jaka jest cena stiuku weneckiego?
Ile kosztuje stiuk wenecki – cena materiału?
Stiuk wenecki to koszt od 160 do 250 zł/5kg. Taka ilość materiału pozwala na pokrycie nie więcej niż 10 m2. Wówczas za materiał na 15 m2 powierzchni, zapłacimy ok. 375 zł.
Stiuk wenecki – montaż krok po kroku
Montaż stiuku weneckiego najlepiej zlecić fachowcom. Wynika to z dużego stopnia skomplikowania prac. Wszystkie poniższe czynności muszą odbyć się w poprawnej kolejności i odstępach czasowych.
- Przygotowanie powierzchni tj. dokładne oczyszczenie i wyrównanie. Na ścianie nie mogą znajdować się tłuste plamy, zabrudzenia, kurz, czy wykwity pleśni.
- W celu wzmocnienia przyczepności materiału konieczne jest zagruntowanie ścian. Przy czym należy pamiętać, że grunt schnie nawet do 24 godzin. Dopiero po jego wyschnięciu możemy przejść do dalszych prac.
- Stiuk nakładamy za pomocą specjalnej pacy. Warstwa powinna być równomiernie rozłożona na całej powierzchni.
- Pierwsza warstwa tynku ozdobnego musi być cienka (ok. 1 mm). Po jej wyschnięciu przystępuje się do nałożenia kolejnej. Łącznie nakłada się od 3 do 4 warstw stiuku weneckiego.
- Ostatni krok to polerowanie całej powierzchni, a po upływie kilku godzin nałożenie warstwy wosku impregnującego.
Zasadnicza kwestia, która wyróżnia ten rodzaj wykończenia ścian, to możliwość łączenia wielu pigmentów i odcieni. Dzięki temu zyskujemy oryginalną i do tego błyszczącą fakturę. Tynk wenecki z powodzeniem może imitować drogie kamienie naturalne tkj. marmur.
Stiuk wenecki – wady i zalety
Stiuk wenecki jako forma wykończenia wnętrz jest z wielu punktów widzenia korzystnym rozwiązaniem. Mimo to jak każde ma również swoje wady.
ZALETY:
- efektowne wykończenie wnętrze (efekt kamienia naturalnego),
- trwałość (stiuk wenecki jest odporny na czynniki zewnętrzne),
- łatwy w czyszczeniu,
- możliwość zastosowania w wielu pomieszczeniach,
- różnorodność pod względem wariantów kolorystycznych.
WADY:
- stosunkowo drogi materiał,
- czasochłonny i skomplikowany proces nakładania.
Stiuk wenecki – o czym warto pamiętać?
Przed wyborem tego typu dekoracji do własnych wnętrz warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
- Dostępne na rynku materiały do stiuku weneckiego mogą się od siebie znacznie różnić. W związku z tym przed podjęciem wykonywania dekoracji, należy dokładnie zapoznać się z treścią dołączonej przez producenta instrukcji.
- Warto czytać składy produktów do stiuku weneckiego. Zwykle unika się tych ze sztucznymi składnikami, jak proszek akrylowy. Prawdziwy stiuk wenecki powinien być wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów tj. gipsu, czy wapienia. Niska cena nie zawsze musi iść w parze z jakością.
- Stiuk wenecki, czyli inaczej tynk wenecki jest formą dekoracji ścian. Korzystnie prezentuje się przede wszystkim w większych przestrzeniach.
- Brak impregnacji stiuku weneckiego sprawi, że tynk nie będzie odporny na wilgoć.
Stiuk wenecki – 5 najczęściej zadawanych pytań
Czy stiuk jest modny?
Tak. Jednak obecnie znajdziemy go w bardziej unowocześnionej formie, która zwana jest również tynkiem dekoracyjnym. Stiuk wenecki nadaje wnętrzom bardziej eleganckiego i luksusowego wykończenia.
Czy stiuk nadaje się do kuchni?
Tak. Stiuk wenecki może być z powodzeniem stosowany we wszystkich typach pomieszczeń. Jednak w przypadku kuchni warto zadbać o porządne zabezpieczenie materiału przed wilgocią i tłuszczem.
Jak przygotować podłoże pod stiuk?
Ściana powinna być pozbawiona wszelkich nierówności i ubytków. Co więcej, zaleca się stosowanie farby podkładowej z małymi drobinkami. W ten sposób zwiększa się przyczepność tynku dekoracyjnego.
Czy stiuk jest wodoodporny?
Stiuk sam w sobie nie jest wodoodporny. Natomiast impregnacja woskiem sprawia, że staje się odprony na wilgoć.
Czy można myć stiuk wenecki?
Tak. Stiuk wenecki podobnie jak inne rodzaje wykończenia ścian nadają się do mycia. W przypadku zabrudzeń najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonego mydła malarskiego.