Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie?

Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie

Beton jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Za jego pomocą buduje się fundamenty, wznosi ściany, buduje stropy i wiele innych. W związku z szerokim zakresem przeznaczenia tego materiału, w wielu przypadkach wiercenie otworów w betonie okazuje się niezbędne. Istnieje oczywiście kilka technik, a także rodzajów wiertła i urządzeń, wykorzystywanych do tego procesu. Jaka jest cena wiercenia otworów w betonie? 

Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie – cena robocizny? 

Średnio fachowiec za wiercenie otworów w betonie o głębokości 1 cm bierze od 2 do 4 zł/szt. Koszt zależy między innymi od średnicy otworów. W przypadku odwiertów o średnicy 50 mm zapłacimy ok. 3 zł za cm. Natomiast szersze otwory np. 120 mm będą wyceniane na kwotę ok. 4 zł/cm głębokości. 

Wiercenie otworów w betonie – krok po kroku 

Przed przystąpieniem do prac należy odpowiednio ją zaplanować. Wiercenie otworów w betonie powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. W czym pomoże znajomość wszystkich niezbędnych kroków wiercenia otworów w betonie. 

 • Wybór odpowiedniego narzędzia. Przy bardziej skomplikowanych pracach warto zdecydować się na młotowiertarkę z udarem pneumatycznym, lub mechanicznym. 
 • Przygotowanie kołków i wiertła (do małych otworów – wiertło widiowe, do większych – koronowe). Przykładowo, jeśli potrzebujemy wywiercić otwór pod puszkę elektryczną (ok. 60 mm), to wybierzemy wiertło widiowe. 
 • Przygotowanie stanowiska pracy. Pamiętaj o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym osłonie na oczy. 
 • Oznaczenie miejsca otworu. 
 • Przed przystąpieniem do prac, należy sprawdzić, w których miejscach przebiegają przewody. Do tego możemy użyć detektora metalu. Koszt takie urządzenia to ok. 150 zł. 
 • W trakcie wiercenia nie należy zbyt mocno dociskać wiertła, gdyż może dojść do jego przepalenia. W związku z tym warto robić przerwy, tak aby wiertło miało szansę ostygnąć.

Wiercenie otworów w betonie – dodatkowe wskazówki 

W trakcie wiercenia otworów w betonie najważniejsze są zasady bezpieczeństwa. Przy okazji te wskazówki pomogą zachować dłuższą żywotność urządzenia. 

 • Nie należy korzystać ze stępionych wierteł, które nie tylko są mało efektywne, ale przede wszystkim mogą uszkodzić wiertarkę. 
 • Zmiany kierunku obrotów nie dokonuje się w trakcie wiercenia (najlepiej zrobić to w trakcie przerwy w pracy wiertarki). 
 • Jeśli wiertło zaklinuje się, konieczne jest wyłączenie urządzenia. Kiedy wiertło ostygnie, możemy wrócić do pracy. 
 • Do chłodzenia wiertła możemy użyć specjalnego oleju chłodzącego. Ten produkt kupimy w praktycznym sprayu za ok. 70 zł. 
 • Wiercenie w ścianie nośnej tj. odpowiedzialnej za stabilność konstrukcji, należy skonsultować z architektem.

Jakie są rodzaje wierteł do betonu?

Istotne przy wyborze wierteł jest dopasowanie ich do urządzenia. Przykładowo do wiertarki udarowej wybierzemy wiertła walcowe. Natomiast do młotowiertarki potrzebne są już wiertła z odpowiednimi uchwytami (SDS+ i SDS max). Standardowo dzielimy wiertła do betonu na: 

 • wiertła widiowe (nadaje się również do żelbetonu),
 • wiertła udarowe (wiertarki udarowe i młoty elektropneumatyczne),
 • wiertła diamentowe (wiertnice z napędem elektrycznym, hydraulicznym, pneumatycznym, lub spalinowe),
 • wiertła koronowe (wiertarki z udarem, młotowiertarki, wiertarki z uchwytem SDS),

Wiertło do betonu – jak wybrać?

W trakcie wyboru odpowiedniego wiertła do betonu należy uwzględnić uchwyt wiertarski, rozmiar, materiał i kształt wiertła. Przykładowo do urządzeń z uchwytem szybkomocującym pasują wiertła walcowe (inaczej cylindryczne). Młotowiertarki i wiertarki udarowe wymagają już wiertła z uchwytem SDS+, lub max. 

Standardowo średnica wierteł waha się od 3 do 32 mm (większe znajdziemy np, wiertła widiowe). W zależności od tego jak duży ma być otwór, musimy dopasować odpowiednią średnicę i długość wiertła. 

Oczywiście kluczowe jest użycie wiertła przeznaczonego do tak twardych powierzchni jak beton. Rozpoznamy je za pomocą specyficznej i masywnej głowicy. Oprócz tego na efektywność pracy wiertła wpływa jego naostrzenie. Do tego przeznaczone są specjalne urządzenia, jednak warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta w trakcie wykonywania tej czynności. 

Jaka wiertarka do betonu?

W konstrukcjach bardzo często wykorzystuje się żelbeton. Dlatego z oczywistych względów wiertarka powinna być dostosowana do twardych i kłopotliwych materiałów. W związku z tym najlepiej zdecydować się na urządzenia z udarem, lub młotowiertarki. Nie wymagają one dużego nacisku i tym samym wiercenie otworów w betonie staje się dużo prostsze. 

Kolejnym z ważnych czynników w wyborze wiertarki jest jej uchwyt. Do większych otworów zaleca się użycie wiertarki z uchwytem SDS+, lub SDS max. Oprócz tego warto zastanowić się nad urządzeniem z pneumatycznym mechanizmem udarowym, która wykazuje większą moc od standardowego udaru i tym samym staje się wydajniejsza. 

Dlaczego udar jest istotny w trakcie wiercenia otworów w betonie? Przede wszystkim zapewnia odpowiednią moc i nie wymaga dużego nacisku. Ponadto możemy liczyć na korzystną ilość obrotów, co znacznie skraca proces wiercenia. Co więcej, ten mechanizm jest bardziej odporny na przepalanie. 

Wiercenie otworów w betonie – 5 często zadawanych pytań

Czym wiercić otwory w betonie? 

W zależności od betonu najlepiej użyć młotowiertarki z udarem i odpowiednim rodzajem wiertła. Przykładowo do wiercenia w betonie zbrojonym sprawdzą się wiertła tytanowo-węglowe. 

Czy można wiercić w betonie bez udaru? 

Możliwe jest wiercenie w betonie bez udaru. Jednak udar pozwala na dokładniejsze i szybsze wykonanie prac. 

W jaki sposób wierci się otwory o dużych średnicach? 

Do wykonania większych otworów należy użyć odpowiedniego rodzaju wiertła tj. koronowego. 

Jak prosto wywiercić otwór? 

Należy pamiętać o trzymaniu młotowiertarku w prostej osi. Nie bez znaczenia pozostaje również siła przycisku, dlatego warto skorzystać z funkcji udaru pneumatycznego. 

Jakie są rodzaje wierteł? 

Rodzaje wierteł zależą od przeznaczenia. W przypadku betonu stosuje się przede wszystkim widiowe, koronowe, diamentowe i udarowe.