Ściany działowe – ile kosztuje wyburzanie ścian działowych?

Jedyną funkcją ścian działowych jest oddzielenie poszczególnych pomieszczeń. Z tego względu mamy dowolność, co do ich przebiegu. Jeśli więc chcemy zmienić układ pomieszczeń, możemy bez problemu wyburzyć ściany działowe i postawić je (lub nie) w innym miejscu. Jako, że cena wyburzania ścian działowych nie jest wysoka, warto powierzyć to zadanie specjalistom, aby mieć pewność, że niczego nie przeoczymy.

Ile kosztuje wyburzenie ścian działowych – cena robocizny?

Za wyburzenie ścian działowych o grubości do 20 cm zbudowanych z cegły zapłacimy średnio 75-95 zł/m2. W przypadku ścian działowych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych cena rozbiórki wyniesie ok. 45-60 zł/m2.

Ściany działowe – jak rozpoznać?

Planując wyburzenie ściany musimy zyskać pewność, że mamy do czynienia ze ścianą działową, a nie nośną. Wyburzenie ściany nośnej bez odpowiedniego przygotowania oraz zabezpieczenia może naruszyć konstrukcję budynku i mieć katastrofalne skutki. 

Nawet jeśli nie dysponujemy planami budynku, możemy w prosty sposób zweryfikować, czy konstrukcja, którą chcemy wyburzyć jest ścianą działową. Możemy w tym celu:

  • Naszkicować plany poszczególnych kondygnacji i nałożyć je na siebie. Tam gdzie ściany się nie pokrywają mamy najczęściej do czynienia ze ścianami działowymi.
  • Skuć niewielki fragment tynku przy suficie. Jeśli odkryjemy w tym miejscu zaprawę murarską bez przerwy między ścianą a stropem, jest to ściana działowa. 
  • Zmierzyć grubość ściany – ściany działowe mają zwykle grubość 10-16 cm, a nośne – powyżej 20 cm.

Ściany działowe – rodzaje i właściwości

Ściany działowe możemy podzielić ze względu na materiał z jakiego zostały zbudowane. Mogą to być ściany z:

  • cegły – solidne, wytrzymują duże obciążenia, ale ciężkie, a mokre prace z użyciem zaprawy murarskiej mogą być nieco uciążliwe,
  • płyt kartonowo-gipsowych – lekkie, cienkie, proste w montażu i tanie, niezbyt wytrzymałe, nieodporne na obciążenia oraz wilgoć, łatwo przepuszczają dźwięk i ciepło,
  • betonu komórkowego – solidne, izolują ciepło i dźwięki, lekkie, beton komórkowy łatwo się tnie oraz łączy,
  • drewna – łatwe w montażu i demontażu, elastyczne, wytrzymałe, dobrze zabezpieczone – odporne na działanie promieni UV oraz wilgoci,
  • pustaków szklanych – trwałe, umożliwiają doświetlenie pomieszczenia, odporne na wilgoć i działanie wysokich temperatur.

Ściany działowe – co będzie potrzebne do wyburzenia ściany działowej?

Do wyburzania ścian działowych warto się dobrze przygotować. W trosce o własne bezpieczeństwo należy przygotować:

  • odzież roboczą,
  • rękawice budowlane,
  • obuwie ochronne,
  • maskę przeciwpyłową,
  • okulary ochronne,
  • nakrycie głowy.

Do zabezpieczenia mebli i podłóg przydatny będzie gruby karton lub płyta pilśniowa oraz gruba folia. Wyburzanie ścian działowych najlepiej przeprowadzić z użyciem odpowiednich narzędzi, które dobiera się do rodzaju materiału z którego wykonano ściany. Wśród najczęściej używanych narzędzi do wyburzania znajdziemy:

  • młot wyburzeniowy – może być ręczny lub elektryczny, narzędzie podstawowe przy wyburzaniu większości murowanych ścian,
  • łom wyburzeniowy – służy do rozkuwania, łamania i wyrywania elementów ściany,
  • mesel – przebijak służący do rozkruszania tynków i murów,
  • piła – pomocna przy wyburzaniu ścian drewnianych lub z płyt kartonowo-gipsowych.

Do usunięcia gruzu z wyburzonej ściany najlepiej zamówić kontener na odpady budowlane. Dodatkowo, jeśli przeprowadzamy remont na wyższych piętrach bloku lub kamienicy warto zaopatrzyć się w specjalny rękaw umożliwiający bezpieczne umieszczenie gruzu w kontenerze.

Ściany działowe – wyburzanie krok po kroku

Decydując się na samodzielne wyburzenie ściany działowej powinniśmy pamiętać o kilku krokach:

  1. Odłączenie wszystkich elementów instalacji znajdującej się w ścianie – prąd, gaz, woda.
  2. Zabezpieczenie miejsca pracy. Wynosimy zbędne meble, przykrywamy folią przedmioty, których nie da się usunąć. Dobrze jest też zabezpieczyć podłogę grubą folią, położyć na niej karton, sklejkę lub płytę pilśniową.
  3. Dobranie odpowiedniego sprzętu, np. młot wyburzeniowy.
  4. Skuwanie rozpoczynamy od góry wzdłuż sufitu, a następnie prostopadle do podłogi w miejscu w którym chcemy zakończyć wyburzanie.

Ściany działowe – 5 najczęściej zadawanych pytań

Czy muszę mieć pozwolenie na wyburzenie ściany działowej w bloku?

Wyburzanie ściany działowej nie jest ingerencją w konstrukcję budynku. Jeśli nie naruszamy w żadnym stopniu ściany nośnej, nie musimy zgłaszać takich prac ani ubiegać się o pozwolenie na ich wykonanie.

Czy każdą ścianę działową można wyburzyć?

Ściany działowe nie przenoszą obciążeń, gdyż służa jedynie do oddzielenia powimieszczeń. Dlatego każdą ścianę działową można wyburzyć.

Gdzie zgłosić wyburzenie ścianki działowej?

Nigdzie. Wyburzanie ścianki działowej, w przeciwieństwei do ściany nośnej, nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Jakie ściany można wyburzyć?

Bez pozwolenia można wyburzyć ściany działowe. Natomiast wyburzenie ściany nośnej jest możliwe po pozytywnej opinii architekta, sporządzeniu odpowiedniego projektu oraz otrzymaniu pozwolenia.

Ile kosztuje postawienie ścianki działowej z karton gipsu?

Wykonanie ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych kosztuje średnio 55-80 zł/m2. Do tego należy doliczyć koszt samych płyt i niezbędnych materiałów, który wynosi średnio 75-100 zł/m2.