Ile kosztuje wykonanie akrylowanie?

Ile kosztuje wykonanie akrylowanie

Akrylowanie to ważny etap podczas remontu każdego mieszkania. Służy ono do przygotowania ściany przed kolejnymi warstwami takimi jak: farba, tapeta lub tynk. Akrylowanie pozwala usunąć wszelkie ubytki i pęknięcia z powierzchni ściany oraz uszczelni newralgiczne i trudno dostępne miejsca. Jest to z pozoru łatwy, ale niezwykle ważny element, który pozwoli odpowiednio zakonserwować i tym samym – wydłużyć żywotność naszych ścian i sufitów. Sprawdźmy, ile kosztuje akrylowanie wykonane przez profesjonalną firmę budowlaną.

Akrylowanie – co wpływa na cenę?

Cena akrylowania zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia oraz stanu naszej ściany. Jeśli występuje na niej dużo ubytków oraz pęknięć, możemy spodziewać się wyższej ceny wykonania usługi. Do ceny akrylowania doliczyć musimy koszt zakupu samego materiału oraz dodatkowych usług, które pomogą lepiej przygotować ścianę do malowania lub tapetowania. Duże znaczenie ma również miejsce, w którym zamierzamy przeprowadzić nasz remont. Ceny w dużych miastach z reguły są wyższe niż w mniejszych ośrodkach.

Ile kosztuje wykonanie akrylowanie?

Koszt akrylowania przez profesjonalną firmę wynosi średnio 7-9 zł/m2. Oprócz akrylowania, niezbędnymi czynnościami przygotowującymi ścianę są również: gruntowanie, za które zapłacimy ok. 5-7 zł/m2, oraz wyrównanie i oczyszczenie ścian kosztujące nas średnio 10-15 zł/m2.

Rodzaje akryli

W popularnych sklepach budowlanych znajdziemy kilka rodzajów akryli, które różnią się od siebie pod względem właściwości oraz ceny.

  • Akryle do tynków: przeznaczone do uszczelniania spoiw tynkarskich o różnym rodzaju oraz wylewek podłogowych. Akryle do tynków posiadają uniwersalne zastosowanie, charakteryzują się wysoką szczelnością dzięki posiadaniu drobnych kamyczków w swoim składzie.
  • Akryle malarskie: zalecane do uszczelniania rys i pęknięć w ścianach. Dobrze wchłaniają się w ścianę i co ważne – nie odbarwiają krytych powierzchni. Stąd po ich zastosowaniu, ściana nie wymaga dodatkowego malowania.
  • Akryle o przyśpieszonym działaniu: oparte na zupełnie nowej technologii, która pozwala na szybsze schnięcie akryli na ścianie. Już po 20 minut o nałożenia możliwe jest malowanie, gruntowanie lub szlifowanie ściany.
  • Masy akrylowe ognioodporne: dobrze nadają się do uszczelniania spoiw w płytach gipsowo-kartonowych. Eksperci zalecają stosowanie tego typu akryli na poddaszach oraz strychach. Dobrze znoszą wysoką temperaturę oraz bezpośrednie oddziaływanie ognia w określonym odcinku czasu. Szacunkowa odporność przeciwogniowa wynosi średnio 15 – 30 minut.

Ile kosztuje akryl?

Za opakowanie (ok. 300 ml)   akrylu do tynków zapłacimy średnio 9-15 zł, natomiast akryle malarskie o podobne objętości to wydatek rzędu 7-10 zł. Za akryle szybkoschnące zapłacimy w sklepie budowlanym więcej bo 14-18 zł, zaś masy akrylowe ognioodporne kosztują 30-40 zł.