Ile kosztuje wykonanie tarasu z drewna za m2?

Ile kosztuje wykonanie tarasu z drewna

Taras przed domem to miejsce spotkań i rozrywki. Dobrze, jeśli zostanie wykonany z trwałych i cieszących oko materiałów. Drewno sprawdza się w tej roli znakomicie. Jest względnie wytrzymałe, nie nagrzewa się nadmiernie oraz posiada wysokie walory estetyczne. W artykule przedstawiamy aktualne ceny wykonania tarasu z drewna oraz opisuje najważniejsze rodzaje tarasów dostępne na polskim rynku.

Co wpływa na koszt wykonania tarasu z drewna?

Trudno jest jednoznacznie wycenić koszt wykonania tarasu z drewna, wpływ na to m a wiele czynników: od rodzaju drewna, po miejsce zakupu, a kończąc na indywidualnej wycenie wykonawcy. Dodatkowe opłaty obejmują również zakup części montażowych oraz wybór technologii budowy, która w dużej mierze zależy od wielkości tarasu. Jednak najważniejszy wpływ na cenę ma rodzaj drewna. Za taras wykonany z rodzimy gatunków zapłacimy najmniej, natomiast jeśli poszukujemy oryginalnego oraz wytrzymałego tarasu, powinniśmy zdecydować się na drewno egzotyczne.

Musimy pamiętać, że praca z drewnem wymaga często dokonania pewnych poprawek, przycięć oraz modyfikacji, co również może mieć wpływ na cenę końcową.

Ile kosztuje wykonanie tarasu z drewna za m2?

Za drewno na taras pochodzenia rodzimego zapłacimy średnio 80 – 120 zł/m2. Za drewno egzotyczne to wydatek rzędu 220 – 300 zł/m2 Do kosztów drewna należy doliczyć również koszt robocizny, która wynosi w przybliżeniu  120 – 280 zł/m2. Oczywiście przy zamówieniach o dużym metrażu ceny mogą się zmienić. 

Jakie są rodzaje tarasów z drewna?

  • Taras sosnowy lub świerkowy: jest to najtańsze rozwiązanie, które charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Przy wyborze tego gatunku drewna nie możemy zapominać o regularnym konserwowaniu parkietu.
  • Taras wykonany z modrzewia europejskiego: nieco droższe rozwiązanie, jednak zauważalny jest wzrost odporności modrzewia na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto modrzew posiada bardzo estetyczny wygląd.
  • Taras dębowy: prawdopodobnie najpopularniejszy wybór wśród budujących swoje tarasy. Drewno dębowe to najbardziej wytrzymały budulec ze wszystkich drzew rodzimych. Wielu docenia jego widowiskowe słoje oraz wyrazisty kolor. Taras wykonany z drewna dębowego powinien wytrzymać najsurowsze zimy i będzie nam służyć przez wiele lat.
  • Taras z drewna egzotycznego: do drewna egzotycznego zaliczamy: kompas, cumar, bangkirai oraz lapacho. Znajdziemy wśród nich tańsze gatunki jak np. kampas oraz te najbardziej luksusowe i niezwykle interesujące jak lapacho. Drewna egzotyczne zapewniają najwyższą jakość, wytrzymałość oraz fantastyczne efekty wizualne. Taras wykonany z drewna egzotycznego nie wymaga tak częstej konserwacji, jak w przypadku tarasów z drewna rodzimego.