Ile kosztuje wykonanie kominka – cena w 2023?

Ile kosztuje wykonanie kominka

Mieszkania wyposażone w kominek nabiera bardziej przytulnego charakteru. W czasach przed spopularyzowaniem elektryfikacji paleniska w domach gromadziły wokół całe rodziny, to tam razem gotowano i spędzano wspólne chwile.

Dzisiaj co prawda kominki również cieszą się popularnością ze względu na swój urok, jednak coraz więcej osób decyduje się na wykonanie kominka ze względu na ich praktyczne względy, czyli tanie i niezawodne źródło ciepła dla całego domu. Jednak ile tak naprawdę kosztuje wykonanie kominka?

Co wpływa na koszt wykonanie kominka?

Na koszt wykonania kominka wpływa wiele czynników. W głównej koszt uzależniony jest od stopnia zaawansowania projektu oraz funkcji, którą dla niego przewidujemy. Jeżeli kominek ma spełniać przede wszystkim rolę dekoracyjną, wówczas cena budowy będzie dużo niższa ze względu mniejsze zapotrzebowanie materiałów.

Dla kominków z funkcją grzewczą koszt wykonania wzrasta. Musimy liczyć się z kosztami przygotowania wentylacji pod kominek oraz projektu całej instalacji, następnymi wydatkami będzie zakup wkładu kominowego oraz obudowanie kominka według naszych preferencji estetycznych. Z największym wydatkiem muszą liczyć się osoby decydujące się na kominek wyposażony w płaszcz wodny do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. 

Ile kosztuje wykonanie kominka?

Montaż kominka cena
Wykonanie kominka cena

Koszt budowa kominka to wydatek rzędu 11000 – 22000 zł. Nieco więcej zapłacimy za budowę kominka z płaszczem wodnym bo 25000 – 30000 zł. Za wykonanie instalacji nawiewnych do większej ilości pomieszczeń zapłacimy średnio 500-700 zł.

Dodatkowym wydatkiem będzie zabudowa kominka. Klasyczna zabudowa to wydatek rzędu 1400-2000 zł.

Rodzaje kominków

Najprościej podzielić kominki pod względem wykorzystywanego opału. Producenci oferują kilka rozwiązań:

  • kominek na drewno: popularne oraz najtańsze rozwiązanie paliwowe. Warto zwrócić uwagę na drewno wykorzystywane w tego typu kominkach, bowiem powinno mieć przynajmniej 2 lata, w przeciwnym razie wytworzymy dużą ilość dymu, która może wydostawać się na zewnątrz kominka lub usmolić szybę kominka. Do dyspozycji mamy większość gatunków drzew, jednak najlepiej sprawdzi się: dąb, jesion, brzoza oraz większość drzew owocowych.
  • kominek gazowy: jest to najbardziej sterylne i funkcjonalne rozwiązanie. Z kominków gazowych  jest bezpieczeństwo, łatwy montaż oraz naprawdę komfortowe użytkowanie: bez popiołu, brudu oraz potrzeby zaopatrywanie się w opał. Proces spalania odbywa się w zamkniętej komorze, a spaliny odprowadzane są specjalnymi przewodami.
  • biokominki: rozwiązanie dla domów mających problem z przygotowaniem specjalnej instalacji kominkowej bądź dla tych, którzy swój swój kominek chcą umieścić w nietypowym miejscu np. na tarasie, balkonie lub jadalni. Biokominki pozwalają na bezdymne i ekologiczne spalanie biopaliwa.

Sprawdź aktualne ceny wkładów kominkowych!

Ile kosztuje kominek?

Za kominek konwekcyjny obsługiwany drewnem  musimy zapłacić ok. 4500– 6000 zł. Natomiast za wysokiej jakości kominek gazowy zapłacimy nawet 13000 – 17000 zł. Jeśli chodzi o biokominki tutaj rozpiętość cenowa jest szeroka: cena najprostszego biokominka wynosi ok. 700-1200 zł, zaś bardziej zaawansowane wersje kosztują nawet  2000-3500 zł. Ceny kominków nie obejmują kosztów montażu.