Ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych?

Ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych

Schody drewniane nadają przestrzeni przytulności oraz pozwalają na dużą dowolność w aranżacji. Drewniane schody zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż murowane lub żelbetonowe odpowiedniki, a ponadto nie obciążają konstrukcji domu. Do budowy schodów wykorzystuje się określone gatunki drewna, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością konstrukcyjną oraz odpornością na uszkodzenia oraz wilgoć. Ile tak naprawdę kosztuje wykonanie drewnianych schodów?

Wykonanie schodów drewnianych – co wpływa na cenę?

Na koszt wykonania schodów drewnianych wpływa w w pierwszej kolejności jakość oraz gatunek drewna, z którego zostaną wykonane. Następnymi składowymi ceny będą rozmiary konstrukcji oraz to, czy wybierzemy schody przygotowane na wymiar u stolarza, czy też gotowe schody do samodzielnego montażu. Dodatkowo koszt schodów może być wyższy z powodu kształtu oraz formy schodów.

Zakręcane lub bardzie skomplikowane konstrukcją są trudniejsze w wykonaniu oraz montażu, co bezpośrednio przekłada się na cenę. Często sklepy oferujące gotowe schody posiadają specjalne oferty rabatowe na montaż i transport schodów do naszego domu.

Ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych?

Schody drewniane cena
Cena za wykonanie schodów drewnianych

Producenci najczęściej podają cennik wykonania schodów liczony od jednego stopnia. Jeden stopień wykonany prosta techniką z drewna dębowego to koszt średnio 220-350 zł. Za wykonanie spocznika zapłacimy ok. 1000-1800 zł, zaś koszt wspornika to wydatek rzędu 5000-7000 zł. Jeśli chodzi o poręcz, tutaj ceny liczone są za m2: cena wykonania poręczy to ok. 200-350 zł/m2.

Jakie są rodzaje schodów drewnianych?

Biorąc pod uwagę charakterystykę konstrukcyjną schodów, wyróżniamy kilka rodzajów schodów drewnianych opierających się na:

  • konstrukcji policzkowej: za podstawę służą dwie belki paliczkowe (wangi), które zamykają stopnie z obu stron. Do tych belek mocuje się stopnice.
  • konstrukcji osiodłanej: stopnie w tego typu konstrukcji nie są wpuszczane w wangi, ale zostają osadzone na ich powierzchni.
  • konstrukcji policzkowo-osiodłanej: konstrukcja łączy w sobie elementy dwóch powyższych rozwiązań.
  • konstrukcji opartej na słupie centralnym: konstrukcja stosowana w mieszkaniach o ograniczonej powierzchni użytkowej. Słup centralny służy jako podpora dla stopni, które promieniście rozchodzą się od niego. Schody tworzą spiralę.
  • konstrukcji półkowej: konstrukcja nowoczesna, jednak wciąż rzadko wykorzystywana w mieszkaniach. Jej instalację należy przewidzieć już na poziomie projektowania domu. Jedna część konstrukcji zostaje ukryta w ścianie, natomiast druga osadzona jest na płaskownikach, do której przymocowane są stopnie;
  • konstrukcji bolcowej: konstrukcja o lekkiej i delikatnej budowie. Podobnie jak w konstrukcji półkowej, cześć mocująca zostaje ukryta w ścianie. Są to schody stabilne i odporne na wstrząsy.

Ile kosztuje montaż schodów drewnianych?

Najczęściej formy zajmującej się produkcją schodów drewnianych oferują rabaty na montaż schodów w naszym domu, lub wliczają cenę usługi w koszt produkcji. Przyjmując jednak średni metraż schodów na 10 stopni, cena montażu powinna wynieść średnio 900-1400 zł.