Ile kosztuje wywóz szamba – cena w 2023?

Ile kosztuje wywóz szamba

Na posiadaczach przydomowego zbiornika na nieczystości spoczywa odpowiedzialność wywozu szamba oraz zachowania go w dobrym stanie technicznym. W przeciwnym razie szambo może wydostać się poza zbiornik i zanieczyścić pobliskie wody gruntowe. Często jest to też problem osób posiadających nieuzbrojone działki z domkami letniskowymi. Opróżnianie szamba powinno odbywać się przynajmniej raz na kilka miesięcy. W artykule przedstawiamy aktualne koszty związane z wywozem szamba oraz przegląd cen związanych z budową nowego szamba.

Co wpływa na cenę wywozu szamba?

Jednym z czynników wpływających na koszt wywozu szamba jest rodzaj zbiornika. Jednak najważniejszym elementem kształtującym cenę jest pojemność szamba. Im większy zbiornik posiadamy, tym większa będzie cena za wynajęcie pojazdu asenizacyjnego. Ponadto firmy zajmujące się wywozem szamba doliczają często dodatkowe opłaty za koszty dojazdu.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Za wywóz szamba pojazdem o wielkości nie przekraczającej 4m3 zapłacimy 175 – 205 zł. Z kolei  pojazd o pojemności 5m3 będzie kosztował nas średnio 200 – 230 zł. Natomiast wywóz przy użyciu pojazdu o pojemności 6m3 to wydatek 255 – 280 zł. Pojazd asenizacyjny o pojemności 10m3 będzie kosztował ok. 390 – 440 zł. 

Jakie są rodzaje zbiorników na szambo?

  • Szambo z betonowych kręgów: Kiedyś popularna technologia budowy zbiorników na nieczystości. Dzisiaj spotykana wyłącznie przy starych domostwach oraz domkach letniskowych. Problem z tego typu zbiornikami polegał na trudności w utrzymaniu szczelności zbiornika, co często skutkowało zanieczyszczeniem wód gruntowych.
  • Szambo betonowe: Przygotowanie tego zbiornika odbywa się na miejscu budowy. Najlepiej w tym celu wynająć firmę, która cały proces wylewki wykona  skutecznie. Tego typu szamba charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia oraz substancje chemiczne, ponadto możliwe jest wykonanie indywidualnego projektu zbiornika, który zostanie dostosowany do naszych potrzeb.  Czas budowy zbiornika nie powinien przekroczyć dwóch tygodni.
  • Szambo z tworzyw sztucznych: Zbiorniki wykonywane są najczęściej z poliestrów. Są lekkie, łatwe w transporcie oraz proste montażu. Posiadają również wysoki poziom szczelności oraz odporności na substancje żrące. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych typów szamb, te nie podlegają procesowi korozji oraz nie wymagają prowadzenia regularnych doszczelnień. Jedyny mankament to zagrożenie uszkodzeniem mechanicznym. 

Ile kosztuje wykonanie szamba?

Za szambo jednokomorowe wykonane z betonu o pojemności  7 – 10 tysięcy litrów zapłacimy ok. 1500 – 2500 zł. Za dwukomorowe szambo tego samego typu o pojemności 11 – 13 tysięcy litrów zapłacimy średnio 3200 – 3600 zł. Zbiorniki z tworzysz sztucznych o pojemności 4 – 6 tysięcy litrów to wydatek rzędu 2500 – 5000 zł. Natomiast dwukomorowy zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego o pojemności ok. 12 tysięcy litrów to koszt 5000 – 7000 zł.